Informacje

12.03.2018 07:09 REMONT

Zamknęli tor w tunelu średnicowym.
Problemy z przesiadkami

SERWISY:


Zaczęły się prace w tunelu linii średnicowej, a wraz z nimi utrudnienia dla pasażerów. Jak relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl, na Dworcu Wschodnim z pociągów wysiadają tłumy. Zakończenie robót między przystankami Warszawa Śródmieście a Warszawa Powiśle przewidziano na 19 marca.

Zmiany weszły w życie w nocy. Na Dworcu Wschodnim rano pojawił się reporter tvnwarszawa.pl. - Tłumy ludzi wychodzą z pociągów Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej, które kończą tam kurs. Widać, że pasażerowie się spieszą, są zdezorientowani, chcą zdążyć na autobus i tramwaj, poza dworcem już nie widać tłoku - relacjonował przed godziną 7 Mateusz Dolak. I dodał, że przez pewien czas pociągi kursowały z opóźnieniem.

Część osób przyjeżdżających od strony Starej Miłosny i Otwocka szuka pociągów, które dojeżdżają dalej - do stacji Powiśle. - To był główny strumień wysiadających. Reszta przeszła na przystanki komunikacji przy Lubelskiej oraz Kijowskiej - wyjaśniał o godz. 7.30 Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

Przed godziną 8 zdał relację z kolejnej przesiadki. - Na siódmy peron przyjechał pociąg S2 z Sulejówka, pasażerowie wyszli z niego i poszli na peron 6. Tam przesiedli się do taboru Kolei Mazowieckich jadącego do Warszawy Zachodniej. Nie wszyscy się jednak zmieścili - mówił Szmelter.

Według naszych reporterów, problemy dotknęły także pasażerów jadących w przeciwną stronę. - Chodzi o osoby, które chcą dojechać do Rembertowa ze Śródmieścia. Nie do każdego dotarła informacja o remoncie i zmianie organizacji ruchu - przekazał Dolak.

Według kolejarzy, prace budowlane ruszyły zgodnie z planem. - Prace w tunelu rozpoczęły się. Ekipy wykonawcy skuwają elementy, które trzymają szynę. Na torach też wszystko przebiega sprawnie, pociągi jeżdżą zgodnie z rozkładem - powiedział nam po godz. 9 Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK. Przyznał, że pierwszy dzień po wprowadzeniu zmian jest newralgiczny, bo pasażerowie muszą przyzwyczaić się do nowej organizacji.

Zastępcza linia S20

Prace wymusiły zamknięcie jednego toru linii podmiejskiej. Spowodowały to zmiany w rozkładach Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Pociągi SKM linii S1 i S2 mają skrócone trasy:

- linia S1 kursuje w relacji Otwock / Świder / Warszawa Falenica – Warszawa Powiśle (niektóre składy do Warszawy Wschodniej)
- linia S2 kursuje w skróconej relacji Sulejówek Miłosna – Warszawa Wschodnia

Natomiast na odcinku Warszawa Śródmieście - Warszawa Lotnisko Chopina zostanie uruchomiona linia S20.

Dodatkowo zmodyfikowane są rozkłady jazdy linii S-3, S-9 oraz ZS7. Szczegóły ich kursowania można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Mniej pociągów Kolei Mazowieckich

Zamknięcie toru numer 3 ograniczy także liczbę pociągów Kolei Mazowieckich, kursujących pomiędzy stacjami Warszawa Zachodnia i Wschodnia.

Pociągi KM w kierunku wschodnim, jadą torami dalekobieżnymi, przez stację Warszawa Centralna. Wiąże się to z pominięciem przystanków: Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion. W przeciwnym kierunku pociągi kursować będą bez zmian, przez Warszawę Śródmieście.

Ponadto część pociągów kończy bieg na stacji Warszawa Wschodnia (dla pociągów jadących ze wschodu) lub Warszawa Zachodnia (dla pociągów jadących od zachodu). Zmieni się również rozkład jazdy większości pociągów KM.

Wzajemne honorowanie biletów

W związku z utrudnieniami wprowadzone zostają specjalne zasady honorowania biletów.

Bilety ZTM (wszystkich rodzajów w odpowiednich strefach) są honorowane:

1. W pociągach Kolei Mazowieckich w I i II strefie biletowej na odcinkach:

- Warszawa Wschodnia – Warszawa Śródmieście/Centralna – Warszawa Zachodnia

- Płochocin – Warszawa ZOO (przez Warszawę Gdańską) / Warszawa Zachodnia

- Pruszków – Warszawa Zachodnia (autobusy komunikacji zastępczej)

- Zalesie Górne – Warszawa Zachodnia

- Śródborów – Warszawa Wschodnia

- Sulejówek Miłosna – Warszawa Wschodnia

- Zagościniec – Warszawa Wschodnia / Warszawa Wileńska

2. W pociągach ŁKA Sprinter na odcinku Warszawa Zachodnia–Warszawa Wschodnia

 

Bilety Kolei Mazowieckich (wszystkich rodzajów, wydane do odpowiednich stacji lub sieciowe) są honorowane:

1. We wszystkich pociągach SKM

2. W autobusach i tramwajach obsługujące niżej wymienione ciągi:

- pl. Zawiszy – Raszyńska – Żwirki i Wigury – Lotnisko Chopina

- Dw. Wschodni – Kijowska – Targowa – al. Zieleniecka - aleja i most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie/Grójecka – Kopińska – Dw. Zachodni

- Dw. Wschodni – Lubelska – Grochowska – Zamoyskiego – Sokola – Metro Stadion Narodowy

- Dw. Wileński – Targowa – Grochowska – Chłopickiego – PKP Olszynka Grochowska

- Dw. Wileński – al. Solidarności – Rondo Kercelak

- Rondo Radosława – al. Jana Pawła II - Dw. Centralny

- Dw. Gdański – Słomińskiego – Okopowa – Towarowa – pl. Zawiszy

- Dw. Gdański – Marszałkowska - Waryńskiego / Marszałkowska – Nowowiejska – Metro Politechnika

- Dw. Wileński – Targowa – Ratuszowa – Starzyńskiego – Most Gdański – Słomińskiego – Dw. Gdański

- PKP Olszynka Grochowska – Chłopickiego – Szaserów – Wiatraczna – al. Stanów Zjednoczonych – most Łazienkowski – Lecha Kaczyńskiego – Wawelska – Kopińska – Al. Jerozolimskie – Dw. Zachodni

3. W pociągach metra:

- linii M1 na odcinku Dw. Gdański – Politechnika

- linii M2 na odcinku Dw. Wileński – Rondo Daszyńskiego

 

Bilety ŁKA (wszystkich rodzajów, wydane do odpowiednich stacji lub sieciowe) są honorowane we wszystkich pociągach SKM kursujących na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia.

Koniec ze powolną jazdą w tunelu

– Wykonawca wymieni 280 podpór szynowych i same szyny pomiędzy przystankami Warszawa Śródmieście oraz Warszawa Powiśle. Prace będą wykonywane całodobowo, żeby zamocować szyny na betonowych blokach, co nazywamy nawierzchnią bezpodsypkową. Wymaga to usunięcia szyn oraz betonowych podstaw i ponownego montażu nowych szyn. Używa się do tego betonu i specjalnych żywic. Prace wykona firma ZRK-DOM Poznań, a ich koszt to około 160 tysięcy złotych – mówił nam w piątek Karol Jakubowski.

Dzięki temu w tunelu ma zostać przywrócona maksymalna prędkość pociągów 60 km/h. Teraz - na torze, który będzie remontowany - są ograniczenia do 20 km/h. - Problem w tunelu mamy tylko na jednym torze. Dlatego po zakończeniu remontu pociągi będą jeździć 60 kilometrów na godzinę już w obu kierunkach - zapowiadał rzecznik PKP PLK.

mś/r/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marek_od_Placka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2018 09:58 ~Marek_od_Placka

  E tam, myk do burakowozu i do Zachodniej, potem przesiadka w busa i góra 08:45 jestem w pracy, to potem muszę zostać to sbie obiad jem i jest git

 • Darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 15:17 ~Darek

  Przecież to normalne że takie remonty zawsze są uciążliwe.Chcemy jeździć w wyższym komforcie to trzeba trochę pocierpieć.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 12:41 ~Boom


  emjoten~emjoten

  Ludzi trzeba zachęcać do pozostawienia samochodów w garażach i przesiadki do komunikacji. Na drogach są korki, a w komunikacji luzy i wozi się powietrze. Po zmniejszeniu się ruchu samochodowego będzie można zwęzić ulice, a na wygospodarowanym miejscu posadzić drzewa, żeby skowronki miały lęgowiska. Tak - one muszą to robić tu w Warszawie, na tych 500 km kwadratowych. Musimy uczynić Warszawę maksymalnie przyjazną dla dzikich zwierząt i dzikiej przyrody!
  qwerty~qwerty


  Zachęcać jak najbardziej, ale nie zmuszać. I właśnie widać te luzy na filmiku. To raz. Po drugie, Warszawa już ma jeden z największych odsetek mieszkańców w Europie korzystających z komunikacji miejskiej. I to wszystko w mieście z jedną i kawałkiem linii metra. JUz teraz w godzinach szczytu do metra cięzko wejsć, ale dowalmy do tej komunikacji miejskiej jeszcze milion pasażerów dziennie, genialne po prostu.


  Chyba nie załapałeś ironii. Ale ja mam kolejny raz pytanie: gdzie w Warszawie jest rondo Radosława i kim był ten Radosław?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 10:50 ~qwerty

  emjoten~emjoten

  Ludzi trzeba zachęcać do pozostawienia samochodów w garażach i przesiadki do komunikacji. Na drogach są korki, a w komunikacji luzy i wozi się powietrze. Po zmniejszeniu się ruchu samochodowego będzie można zwęzić ulice, a na wygospodarowanym miejscu posadzić drzewa, żeby skowronki miały lęgowiska. Tak - one muszą to robić tu w Warszawie, na tych 500 km kwadratowych. Musimy uczynić Warszawę maksymalnie przyjazną dla dzikich zwierząt i dzikiej przyrody!


  Zachęcać jak najbardziej, ale nie zmuszać. I właśnie widać te luzy na filmiku. To raz. Po drugie, Warszawa już ma jeden z największych odsetek mieszkańców w Europie korzystających z komunikacji miejskiej. I to wszystko w mieście z jedną i kawałkiem linii metra. JUz teraz w godzinach szczytu do metra cięzko wejsć, ale dowalmy do tej komunikacji miejskiej jeszcze milion pasażerów dziennie, genialne po prostu.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 10:46 ~xyz


  thomas~thomas

  O wiele wieksze "tlumy" wysiadaja z pociagow w kazdym miescie na swiecie i nikogo to nie dziwi , w latach 90-tych przebudowywano caly system torow w Berlinie i jakos nie bylo problemow .
  świnia~świnia


  W Berlinie masz 3-4 alternatywy. U nas masz jeden most i jak chcesz budować drugi - to protesty - bo przecież JUŻ JEST JEDEN MOST!!! A potem jak jest jakaś awaria, remont, to lament, kwik, narzekania... :))


  Berlin ma największa obwodnicę w Europie, przez miasto biegnie autostrada. Mają też 10 linii metra. A do tego normalne, szerokie ulice, i miejsca parkingowe. Jak widać jedno nie wyklucza drugiego. Na ich szczęście, nie mają takich aktyfistuf jak my.

 • świnia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 10:13 ~świnia

  thomas~thomas

  O wiele wieksze "tlumy" wysiadaja z pociagow w kazdym miescie na swiecie i nikogo to nie dziwi , w latach 90-tych przebudowywano caly system torow w Berlinie i jakos nie bylo problemow .


  W Berlinie masz 3-4 alternatywy. U nas masz jeden most i jak chcesz budować drugi - to protesty - bo przecież JUŻ JEST JEDEN MOST!!! A potem jak jest jakaś awaria, remont, to lament, kwik, narzekania... :))

 • emjoten

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 10:11 ~emjoten

  Ludzi trzeba zachęcać do pozostawienia samochodów w garażach i przesiadki do komunikacji. Na drogach są korki, a w komunikacji luzy i wozi się powietrze. Po zmniejszeniu się ruchu samochodowego będzie można zwęzić ulice, a na wygospodarowanym miejscu posadzić drzewa, żeby skowronki miały lęgowiska. Tak - one muszą to robić tu w Warszawie, na tych 500 km kwadratowych. Musimy uczynić Warszawę maksymalnie przyjazną dla dzikich zwierząt i dzikiej przyrody!

 • fghfghfgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 09:52 ~fghfghfgh

  a za dwa lata generalny remont jest w planach, ale dobrze ze łatają na bieżąco

 • molek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 09:50 ~molek

  SześćDwaPięć~SześćDwaPięć

  Tam pociągi powinny jeździć 80 km/h. Popatrzcie na prędkość w metrze.


  Za ciasny łuk. Na takim nawet Metro nie pojedzie 80km/h.
  A dziś jak na złość wszytsko prawie planowo

 • SześćDwaPięć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 09:34 ~SześćDwaPięć

  Tam pociągi powinny jeździć 80 km/h. Popatrzcie na prędkość w metrze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »