Informacje

23.03.2016 08:42 Koniec ze smrodem na Bielanach?

Zamkną Radiowo do 2019 roku. MPO: to nasz priorytet

SERWISY:


Do 2019 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania planuje rozbudować zakład na Targówku. Odnowiona spalarnia ma raz na zawsze zakończyć "śmierdzący problem" kompostowni na Radiowie.

We wtorek na konferencji przedstawiciele zarządu MPO poinformowali o swoich planach strategicznych na lata 2016-2019. Za kluczowy cel spółka stawia sobie rozbudowę i modernizację spalarni na Targówku.

"To pozwoli na ostateczną likwidację instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania na Radiowie" – czytamy w komunikacie prasowym.

– Duży nacisk położymy na odzysk surowcowy i energetyczny oraz ochronę środowiska naturalnego – zapowiada Krzysztof Bałanda, prezes zarządu MPO.

Kolejne obietnice MPO

To nie pierwsza deklaracja, w której MPO obiecuje zamknięcie Radiowa w tym roku. Prezes spółki mówił o tym również na konferencji we wrześniu. Taką samą datę podawała też prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– To jest takie wysypisko, które jest od 50 lat. Były okazje, żeby je stopniowo wygaszać. Jak ja przyszłam to ono nie było w ogóle wygaszane. To myśmy powiedzieli, że będziemy stopniowo je zmniejszać. Realna data zamknięcia to koniec 2016 roku – mówiła.

Śmierdzący problem

Radiowo to wysypisko i kompostowania, znajdujące się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gminy Stare Babice. Okoliczni mieszkańcy od lat uskarżają się na uciążliwości zapachowe. Wielokrotnie organizowali protesty i pisali petycje. Sprawę zgłosili też do prokuratury.

Zdaniem mieszkańców, to nie wysypisko stanowi główną przyczynę smrodu. Większym problemem jest jednak kompostownia oraz zakład przetwarzania odpadów.

- MPO zainwestowało ok. 2 mln zł w instalacje ograniczające uciążliwe zapachy pochodzące z zakładu przetwarzania śmieci w Radiowie - przekonywał prezes MPO.

Odnowiona spalarnia na Targówku ma przetwarzać ponad 300 tys. ton śmieci rocznie (obecnie jest to 40 tys. ton.). Inwestycja będzie gotowa między 2018 a 2019 rokiem.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aserte

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2016 20:05 ~Aserte

  Byś to ma dobre chyba układy w mieście już zaczął budować wielką sortownię w pobliżu.Pewnie już wszystko dogadane,ale jego śmieci będą pachniały. :)

 • z Arkuszowej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 13:33 ~z Arkuszowej

  ewa~ewa

  Są przebicia że BYŚ opłaca Stowarzyszenie Czyste Radiowo bo Ci są tylko przeciwko MPO. Zalecam poczytać o Stowarzyszeniu Czyste Bielany.  Co zrobiły Czyste Bielany by walczyć z BYSiem? Jedyne co można z ich działań zauważyć, to szkalowanie Czystego Radiowa. CR powiedziało wyraźnie - nie mamy sił i środków by walczyć z dwoma firmami jednocześnie. Czyste Bielany mają pilnować BYSia. I co zrobili? Nawpisywali tyle bzdur, że dostali pozew od BYSia. I co? Od tego momentu siedzą cicho i jedynie plują jadem na CR.
  Szczerze mówiąc, nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś z CR w końcu też pozew o zniesławienie zrobił, bo łatwo tak w internecie rzucać oskarżenia, a dowodów nie ma żadnych.
  Zresztą, każdy może zajrzeć na stronę CR: http://czysteradiowo.pl i poczytać. Jasno i klarownie opisywane działania, to co robią.
  A co do całej sytuacji - w tej chwili MPO jest już wielkim zagrożeniem biologicznym i bakteriologicznym i mając ograniczone środki (czas! przecież Ci ludzie działają społecznie!) skoncentrowałbym się też na jednym zagrożeniu. A Czyste Bielany zamiast rzucać oskarżenia bez dowodów niech się zajmie pracą...

 • PiotrG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 23:19 ~PiotrG

  ewa~ewa

  Problemem nie jest TYLKO MPO a Byś. Są przebicia że BYŚ opłaca Stowarzyszenie Czyste Radiowo bo Ci są tylko przeciwko MPO. Zalecam poczytać o Stowarzyszeniu Czyste Bielany.

  NA wólczyńskiej ma sie byś rozbudować. To wszystko skandal!!


  coś jest na rzeczy, Czyste Bielany o tym piszą:

  "Stowarzyszenie Czyste Radiowo jest jak wściekły pies, który z własnej wściekłości odgryzie własny ogon, tylko dlatego, że się rusza. Dla ścisłości wyjawię (może po raz pierwszy publicznie), że Stowarzyszenie Czyste Bielany powstało tylko dlatego, że Czyste Radiowo nie zgodziło się wystąpić do Urzędu Dzielnicy, aby zostać stroną w postępowaniu o wstrzymanie rozbudowy zakładu BYŚ na przełomie 2013/14 kiedy to toczyło się postępowanie o wydanie mu pozwolenia na budowę. Przedstawicielka Stowarzyszenia Czyste Radiowo oznajmiła, że nie będą występować przeciwko BYSiowi, że wielu ich członków jest w przyjaźni z właścicielem firmy BYŚ. Stąd nic dziwnego, że wszystkie złe komentarze dotyczące tego zakładu znikają ze strony SCR.[...]".

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 21:50 ~ewa

  Problemem nie jest TYLKO MPO a Byś. Są przebicia że BYŚ opłaca Stowarzyszenie Czyste Radiowo bo Ci są tylko przeciwko MPO. Zalecam poczytać o Stowarzyszeniu Czyste Bielany.

  NA wólczyńskiej ma sie byś rozbudować. To wszystko skandal!!

 • gall

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 11:32 ~gall

  Teraz czas na wyprowadzkę BYSia, ciekawe czy w tej sprawie Czyste Radiowo będzie równie zażarcie walczyć.

 • tko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 20:19 ~tko

  Rokk~Rokk

  No i co z tego że zamkną MPO? BYŚ jako rezerwowy RIPOK przejmie jego obowiązki i dalej będzie kompostować odpady, smród zostanie.


  Taki scenariusz najbardziej podoba się miastu i oczywiście BYSiowi, właściciel musi mieć dobre chody w urzędzie.

 • Rokk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 14:10 ~Rokk

  No i co z tego że zamkną MPO? BYŚ jako rezerwowy RIPOK przejmie jego obowiązki i dalej będzie kompostować odpady, smród zostanie.

 • Maks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2016 09:26 ~Maks

  BYŚ to problem Bielan ! MPO stopniowo się likwiduje, a BYŚ rozbudowuje się do gigantycznych rozmiarów ! I to wszystko 300 metrów od domów mieszkańców Bielan ! I do tego zwozi Śmieci z całego mazowieckiego ! Ludzie - ktory urzędnik wydal pozwolenie na cos takiego w granicach miasta Warszawy ? Zielone Bielany ? Nie - smieciowe Bielany !

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 20:42 ~asdfg

  Że niby mają zamknąć po wyborach.
  Ludzie nie dadzą się znów nabrać.

 • BYS robi w konia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 19:05 ~BYS robi w konia

  Miki~Miki

  Przecież mieli zamknąć Radiowo do końca 2016 roku?!

  i zamkną wysypisko w 2016 a resztę do 2019 r - zapytaj lepiej kiedy zamkną BYSia.
  Podpowiem - NIGDY!
  BYś korzysta z zamieszania i właśnie prowadzi rozbudowę. MPO zniknie a BYś rośnie i nie zamierza zniknąć z Bielan tylko coraz bardziej śmierdzieć.
  Wszyscy dają się robić w konia i gadają o MPO a to nie jest problem bo MPO się zwija, BYS jest zagrożeniem dla Bielan. I to dosłownie coraz większym!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »