Informacje

15.06.2015 12:42 tydzień problemów

Zamkną przejazd w Międzylesiu. "Trudna sytuacja dla karetek"

SERWISY:


W piątek drogowcy zamkną na zawsze przejazd przez tory w Międzylesiu, a alternatywny, w pobliskim Aninie otworzą dopiero tydzień później. Jedna z radnych alarmuje, że karetki z międzyleskich szpitali mogą mieć problem z dojazdem do chorych i rannych. Drogowcy twierdzą jednak, że innego wyjścia nie ma.

Jak już pisaliśmy, przejazd przez tor w Międzylesiu ma zostać zamknięty "na amen" 19 czerwca wieczorem. W przyszłości, jego rolę przejmie tunel, którego budowa już trwa. Żeby całkiem nie komplikować życia mieszkańcom, otwarty zostanie zamknięty przed laty przejazd w Aninie. Ale dopiero tydzień później - 26 czerwca.

"Tydzień zwłoki to zbyt długo"

Agnieszka Soin, radna Warszawy (Prawo i Sprawiedliwość) przekonuje w interpelacji, że zaniepokoiło to okolicznych mieszkańców. "Alarmują, że tydzień zwłoki to zbyt długo" – pisze radna. I zwraca uwagę, że przejazd w Radości jest oddalony o prawie 3 kilometry, co może wydłużyć czas przejazdu nawet o 15 minut. Podkreśla, że w najtrudniejszej sytuacji będą karetki dojeżdżające do trzech pobliskich szpitali.

"Czy można przyspieszyć lub zsynchronizować otwarcie pobliskiego przejazdu tj. na wysokości Lucerny (Anin) i zamknięcie przejazdów kolejowych w Międzylesiu i Aninie?" – pyta Soin.

"Nie można pozwolić na zaniedbania"

Drogowcy odpowiadają, że tydzień to minimum. - Zdajemy sobie sprawę, że to może być uciążliwe, ale jest to niezbędne. Na początku wykonawca budowy tunelu chciał, żeby przekładanie urządzeń trwało dłużej, ale właśnie ze względu na przewidywane uciążliwości termin został skrócony do minimum - wyjaśnia Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. -  To i tak jest bardzo napięty termin. W tym czasie trzeba przenieść budkę dróżnika, szlabany i sygnalizatory, a później zamontować je przy stacji w Aninie. Do tego dochodzą odbiory wykonanych prac przez kolejarzy. To jest bardzo obciążona przez pociągi trasa, więc nie można sobie pozwolić na żadne zaniedbania - dodaje.

A czy istnieje możliwość, żeby przez tydzień budowniczowie tunelu w Międzylesiu przepuszczali przez tory przynajmniej karetki? – Ze względów bezpieczeństwa i toczone prace nie będzie to możliwe – twierdzi Gajewska.

"Wydłuży czas dojazdu"

O możliwe problemy spytaliśmy również władze wawerskich szpitali. Czy to będzie uciążliwość dla Centrum Zdrowia Dziecka, które znajduje się przy al. Dzieci Polskich, koło kilometra od przejazdu w Międzylesiu?

- Nie mamy specjalistycznego oddziału ratunkowego, nasze przejazdy zazwyczaj są planowane. A w szczególnych przypadkach możemy używać helikoptera. Poza tym nasze karetki zazwyczaj przejeżdżają przez ul. Pożaryskiego, Kajki, Czecha, a dalej Trasą Siekierkowską -  tłumaczy Joanna Komolka, rzeczniczka CZD.

Problem może mieć jednak Międzyleski Szpital Specjalistyczny przy ulicy Bursztynowej 2.

- Mamy izbę przyjęć. Do nas dojeżdżają karetki na sygnale. Niewątpliwie zamknięcie przejazdu wydłuży czas dojazdu, trzeba będzie jechać objazdem. Czas dojazdu może się wydłużyć o kilka minut. To może dotyczyć na przykład interwencji po drugiej stronie torów w Międzylesiu – mówi tvnwarszawa.pl Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. - Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do żadnych niedobrych zdarzeń - dodaje.

Inwestycja za 87 mln zł

O budowie tunelu w Międzylesiu mówiło się od wielu lat. Ze względu na częste kursy pociągów KM i SKM w godzinach szczytu szlabany opadały co około 10 minut, a przed przejazdami tworzyły się ogromne korki.

Budowa 80-metrowego tunelu w Międzylesiu, który umożliwi bezkolizyjny przejazd przez tory, ma kosztować 87 mln złotych. Za roboty odpowiedzialne jest firma Strabag. Prace obejmą przebudowę obecnych  skrzyżowań, budowę tunelu i dojazdów, lecz także przebudowę podziemnych instalacji, m.in. kanalizacyjnych, gazowych i teletechnicznych.

Sam tunel nie powstanie dokładnie w miejscu dzisiejszego przejazdu przez tory, a kilkadziesiąt metrów dalej, w stronę ulicy Lucerny.

>>> WIĘCEJ O TUNELU PRZECZYTACIE TUTAJ <<<

O pożegnaniu jednego z domów (przy ulicy Żegańskiej 2) pisaliśmy w styczniu.

Z kolei na działce przy ulicy Żegańskiej 2d doszło do awantury pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami.

Dowiedz się więcej o szczegółach tych prac:


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • denm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 23:02 denm

  Ben~Ben

  Swoją droga nie można było poczekac na początek wakacji z takimi ruchami? kiedy będzie mniej samochodów...


  19 czerwca to raptem tydzień przed zakończeniem roku szkolnego, więc raczej by to nikogo nie zbawiło. Większość kierowców na tym odcinku i tak bawiła się w wyścigi zamykającymi się szlabanami i potrafiła jechać dwa albo trzy przejazdy dalej aby tylko nie stać 2 minut w oczekiwaniu na przejazd pociągu, więc raczej lubią sobie pojeździć na około.

 • Ben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2015 14:25 ~Ben

  Swoją droga nie można było poczekac na początek wakacji z takimi ruchami? kiedy będzie mniej samochodów...

 • kowae

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2015 12:49 ~kowae

  Do szpitala na Bursztynowej dojechać bardzo często nie można, bo księża z kościoła, który znajduje się na rogu ulicy blokują wjazd/wyjazd z Bursztynowej stojąc na jezdni i pobierając datki od kierowców urządzając przy tym pokropek samochodów. Stałam w gigantycznym korku nie tylko ja, ale też karteka ze szpitala. A wyjechać inną drogą nie ma jak, do rogu i kościoła dojechać trzeba. Miałam ochotę powiadomić policję i TVN, do dziś żałuję, że tego nie zrobiłam.

 • MSK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2015 09:23 ~MSK

  Dlaczego nie ma mojego komentarza z wczoraj? Czyży redaktor jednak nie sprawdził solidnie daty otwarcia przejazdu w Aninie? Bo od kilku dni jest tablica informacyjna, że zostanie on otwarty 19.06.2015...

 • fyx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2015 08:08 ~fyx

  z Międzylesia~z Międzylesia

  Po co komu ten tunel. Teraz nie ma już szans na schowanie torów kolejowych poniżej poziomu terenu, a najlepiej w tunelu.

  Niestety, a byłoby to najrozsądniejsze. Jakby schować tory pod ziemię to na nimi mógłby powstać np. kolejny parking P+R. Byłoby blisko do stacji.

  Kiedyś tory chowali pod ziemię (np. w śródmieściu), a teraz chowają drogi. Przez co trzeba robić dziwne objazdy i burzyć budynki. Kolejny tunel szykuje się w Wesołej, gdzie przy okazji rozdzielenia linii śródmiejskiej od dalekobieżnej kolejarze mogliby zejść pod ziemię, a nad torami mogłaby być pętla autobusowa oraz parking P+R.

 • wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2015 02:47 ~wawka

  jak cuda to tylko w Wawrze. Budowy,rozbiórki czy puste działki.I tak od 89. Bardzo bardzo interesujące dla przyszłych badaczy.

 • z Międzylesia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2015 19:56 ~z Międzylesia

  Po co komu ten tunel. Teraz nie ma już szans na schowanie torów kolejowych poniżej poziomu terenu, a najlepiej w tunelu.

 • skokiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2015 15:00 ~skokiem

  Zrobić 2 pochylnie do przeskakiwania samochodem nad torami i trakcją el. Kaskaderzy potrafią to i Polak potrafi.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2015 14:05 ~WAW

  porażka !!!!! powinni zorganizować się i jakoś jednak te biedne Karetki /Straż puszczać

  poza tym będą gigantyczne korki : jak wszystko sie zawali do przejazdu 3km dalej w miedzy czasie

 • Agen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2015 13:46 ~Agen

  Wawer dzielnica cudów !!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »