Informacje

07.11.2017 12:47 BUDOWA POW

Zamkną Patriotów? Mieszkańcy
się martwią, konkretów brak

SERWISY:

Nie chodzi o zamykanie kochających ojczyznę obywateli, tylko jedną z najważniejszych ulic prawobrzeżnej Warszawy i okolic. W związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy, ulica Patriotów i inne ważne połączenia mogą zostać zamknięte. Mieszkańcy protestują, a organizacji ruchu ciągle nie ma.

Skrzyżowanie Patriotów i Walcowniczej - to tutaj we wtorek rano zebrało się około 30 mieszkańców okolicy. - Nie blokowali ruchu, nie skandowali, ale chcieli zamanifestować swój postulat - relacjonował Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl. Ten był wyrażony w trzech słowach: nie zamykać Patriotów.

Jak pisaliśmy w poniedziałek, władze Wawra podały jedynie ogólnie informacje o planowanych zmianach w ruchu. Choć wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądała ostateczna organizacja ruchu, urzędnicy już zaapelowali do... premier Beaty Szydło, by ta zapewniała przejazd ulicami Patriotów, Izbicką, Mozaikową i Wałem Miedzeszyńskim. Do tego mieszkańcy w petycji apelują, żeby cały czas pozostawić przejezdną ulice Patriotów po obu stronach torów.

Zdaniem mieszkańców, powinny zostać wytyczone tymczasowe przejazdy, tak by przejezdność była zachowana przez cały okres budowy obwodnicy. Jak tłumaczył uczestniczący w pikiecie Wojciech Godlewski z Wawerskiej Inicjatywy Samorządowej, jeśli tak się nie stanie, cały ruch skupi się na jednym przejeździe kolejowym, który już teraz jest zakorkowany.

Jego zdaniem da się temu zaradzić wykonując najpierw obok jezdnię techniczną (tymczasową). W czasie budowy głównej trasy jeździłyby po niej auta. - Po czym demontuje się jezdnię techniczną i wykonuje fragment trasy S2 - tłumaczy Godlewski.

Wiedzą ale nie powiedzą

Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie zmiany w organizacji ruchu są szykowane dla mieszkańców. Konrad Rajca, rzecznik Wawra nie chciał nam jednak przekazać koncepcji, do której odnosił się apel skierowani do premier Szydło. Odesłał w tej sprawie do firmy Warbud, wykonawcy tego odcinka POW.

Zadzwoniliśmy też do warszawskiego ratusza. Tam z kolei usłyszeliśmy, że nie możemy poznać koncepcji, bo ta nie jest jeszcze zatwierdzona.

- Dlatego na razie nie będziemy je publikować. Trwa analiza zaproponowanych przez wykonawcę rozwiązań. Mamy swoje uwagi, rozmawiamy z firmą Warbud – tłumaczy Tomasz Kunert z sekcji prasowej urzędu miasta. I dodaje, że ratusz oczekuje konkretnego harmonogramu - jakie odcinki wykonawca chce zamykać lub zwężać i kiedy. – Od tego zależy, na jakie wyłączenia będziemy się zgadzali – dodaje Kunert.

Z Agnieszką Wąsowską z firmy Warbud rozmawialiśmy w poniedziałek. Podkreśliła, że ulica Patriotów nie będzie zamknięta w całości. Dodała, że najpierw zamknięta będzie wschodnia, a potem zachodnia część ulicy, jednak zawsze jedna z nich będzie przejezdna. Tłumaczyła też, że nie ma możliwości wytyczenia objazdów.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wygląda więc na to, że mieszkańcy jeszcze będą musieli pożyć w niepewności. - Myślę, że decyzji dotyczącej organizacji ruchu można spodziewać się w ciągu najbliższych tygodni - ocenił Kunert.

Wojciech Godlewski: - Mamy nadzieję, ze nasze działania doprowadzą do tego, że prezydent miasta nie uzgodni organizacji ruchu, która pozwoli na zamykanie tych ulic. Będziemy apelowali, gdzie tylko się da i organizowali akcje, żebyśmy mogli wyjechać z naszego osiedla i do niego wjechać.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Teddy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 09:25 ~Teddy

  Nie każdy może przesiąść się w SKM czy autobus. Prowadzę działalność i wożę samochodem jakieś 40 kg sprzętu, bezmyślne decyzje spowodują że połowy robót nie wykonam bo akurat ten rejon robię. A skąd wezmę na rachunki?

 • Zjózka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2017 00:00 ~Zjózka

  Armagedon~Armagedon

  Zostawcie auta na czas budowy i skorzystajcie z SKM/KM których trasy biegną wzdłuż ul. Patriotów. Lepiej zawalczyć o zwiększenie częstotliwości kolejki, niż o tymczasowy objazd, który i tak będzie zakorkowany.


  Co za odkrywczy pomysł?! A wiesz, że PKP dokładnie w tym samym czasie planuje budowę trzeciego toru na linii otwockiej? Ograniczenia w ruchu pociągów będą ogromne. I co ty na to, "wujku dobra rada"?

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 16:56 ~Obserwator

  Dojazd do Warszawy od strony Puław jest realizowany trzema szlakami: Wałem Miedzeszyńskim na którym obecnie trwa budowa i jeździ się po błocie między sprzętem budowlanym, Mozaikową i Mrówczą - ruch lokalny czasami używany do objazdów oraz Patriotów - główna trasa dla jadących wzdłuż Linii Otwockiej. Jest jeszcze Trasa Lubelska ale tam jadzie Pilawa, Garwolin i Lublin - tej nie jest luźno. Zamknięcie każdej z tych ulicy na tej trasie to komunikacyjny armagedon dla mieszkańców i przyjezdnych. Może by tak zamykać etapami w miarę postępowania prac?

 • takitam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 16:34 ~takitam

  Tomek~Tomek

  Co ta HGW wyczynia w Warszawie, to ludzkie pojęcie przechodzi... :-)

  Ciesz się że to nie byleJaki rządzi w Warszawie. On by wszystko pozamykał:-P

 • leaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 16:21 ~leaf

  ~aaa
  Mieszkałem w tamtych okolicach niech ci ludzie nie robią z siebie pokrzywdzonych mają tam tyle dróg alternatywnych. Na prawdę. Tu chodzi o kasę że nie dostali horrendalnych sum za swoje działeczki.

  Wyprowadziałeś się od mamusi, czy z najmu?
  Ja ją kupiłam za własna kaskę i mam ten sam problem transportowy..

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 15:16 ~Tomek

  Co ta HGW wyczynia w Warszawie, to ludzkie pojęcie przechodzi... :-)

 • eza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 15:00 ~eza

  No właśnie nie pojedziemy Mozaikową, bo ją też zamkną razem z połową Patriotów.
  Dzisiaj aby dojechać do centrum normalnie trzeba wyjść z domu koło godz 7, a do domu wracam 2h. Jak pozamykają ulicę ten czas wzrośnie 2-krotnie.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 14:53 ~kubat

  Nie budują - źle, budują - jeszcze gorzej. Zawsze i wszędzie znajdą się malkontenci. Ciekawa czy remontując własne mieszkanie , urządzają w nim chrzciny nie czekając do końca remontu. Faktycznie tu chodzi o jakieś drugie dno, czyli próbę wydojenia kasy.

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 14:23 ~Armagedon

  Zostawcie auta na czas budowy i skorzystajcie z SKM/KM których trasy biegną wzdłuż ul. Patriotów. Lepiej zawalczyć o zwiększenie częstotliwości kolejki, niż o tymczasowy objazd, który i tak będzie zakorkowany.

 • vbn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 14:19 ~vbn

  @aaa Ja tu nadal mieszkam i również uważam, że zamknięcie Patriotów i Mozajkowej to poroniony pomysł. Korki będą ogromne, nerwy stracone jak tego dobrze nie zorganizują.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »