Informacje

14.10.2011 22:54 czarno na białym

Zamilczeć petentkę - tak urzędnicy traktują warszawiankę

SERWISY:

- O swoją własność walczę już 30 lat. Obiecałem mamie, że odzyskam nieruchomość po dziadku - mówi Hanna Derda-Nowacka. Niewykluczone, że urzędnicy dalej starali by się  ignorować warszawiankę, gdyby nie pojawiła się w końcu w ratuszu w asyście dziennikarza TVN24.

Derda-Nowacka walczyła z ratuszem o odzyskanie ponad 2 tys. mkw przy ul. Bitwy Warszawskiej zabranych dekretem Bieruta. - Myślę, że nie przegram - mówiła ze łzami w oczach.

"Ja pana nie zapraszałem"

Dziesiątki protestów, setki odwołań i wreszcie trzy lata temu była decyzja o przekazanie kobiecie utraconej własności. Nie oznacza to jednak, że rzeczywiście ją odzyskała.

Ratusz jej nie przekazał i rozmawiać na ten temat z Derdą-Nowacką nie chce. A urzędnicy niższego szczebla wprost przyznają, że ich przełożeni jedynie pozorują działania i wydają decyzje z góry skazane na odrzucenie przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, by wydłużyć procedurę.

Urzędnicy z Biura Gospodarki Nieruchomościami nie chcieli też słyszeć o spotkaniu z kobietą. Gdy próbowała porozmawiać z dyrektorem BGN - Marcinem Bajko, podczas sesji rady miasta, usłyszała: - Nie mam o czym z panią rozmawiać.

Urzędnicy nie mają czasu?

O to, dlaczego urzędnicy ją ignorują postanowił zapytać dziennikarz TVN24 Leszek Dawidowicz. Razem z Derdą-Nowacką odwiedził dyrektora Bajko. - Ja pana nie zapraszałem - nie poczuwał się do wyjaśniania czegokolwiek urzędnik.

Na kolejne pytania miał tą samą odpowiedź: - Proszę wyjść - powtarzał, aż w końcu sam opuścił gabinet pociągając za sobą dziennikarza i petentkę.

- Dlaczego panowie się mnie boicie, dlaczego uciekacie cały czas? - dopytywała się Derda-Nowacka. - Bo Pani nic z tego nie rozumie - rzucił w odpowiedzi Bajko. 

Kiedy dziennikarz zaproponował, by urzędnik wyjaśnił sprawę, ten zadrwił jedynie - Wy to dopiero nic nie rozumiecie - i uciekł.

W końcu do rozmowy dał się przekonać zastępca dyrektora - Jakub Rudnicki. Poprosił by chwilę na niego poczekać i... zniknął. -Niestety, umówione spotkania - tłumaczyła inna urzędniczka.

Światełko w tunelu?

Po kilku dniach okazało się jednak, że obecność mediów pomogła i urzędnicy ostatecznie  przyznali mieskance Warszawy rację. Władze Warszawy zaprosiły w końcu na rozmowę rodzinę Derdów. Ratusz reprezentował jednak nie dyrektor Bajko, tylko wcieprezydent Jacek Wojciechowicz: - Zastępowałem panią prezydent na tym spotkaniu i osiągnęliśmy konsensus - zapewnił później.

Hanna Derda-Nowacka ma odzyskać w ciągu kilku tygodni większość z tego co jej się należy.

Leszek Dawidowicz

ran

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • des

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2012 17:19 ~des

  Te dzisiejsze biuralistki sa okropne,takiego chamstwa w urzędach jak dzis to nigdy nie było.Potrafią nawet specjalnie wprowadzić człowieka w błąd,szczególnie lubią się pastwić nad starszymi ludzmi.

 • UcsrCcnkUlKkj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 14:05 ~UcsrCcnkUlKkj

  As Charlie Sheen says, this airtlce is "WINNING!"

 • dlaczego????

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2011 01:02 ~dlaczego????

  dlaczego dopiero po interwencji dziennikarzy TVN?????Dlaczego dopiero po interwencji telewizji????? Dlaczego????

 • Krytyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2011 12:15 ~Krytyk

  Tam w tym ''urzędzie'' potrzebna jest CBA z kajdankami.Pewnie ci urzędnicy dostali takie wytyczne od swoich szefów.Tylko czym ci szefowie się kierowali,że podejmowali
  takie decyzje.Czy w tym chorym kraju wszystko trzeba załatwiać przy udziale
  telewizji,bo wtedy ci szefowie zaczynają się bać.A może chodzi tu o coś innego.
  A jeżeli nie wiadomo o co chodzi,to wiadomo że chodzi o.....
  Tak to jest w chorym społeczeństwie-
  NIE DASZ-NIE MASZ.To jest dewiza.

 • 666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2011 12:23 ~666

  W BGN u Pana Bajki przydała by się jakaś porządna i dogłębna kontrola, może z NIKU czy CBA.

 • Rusyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 23:41 ~Rusyn

  jas, od pięciu lat rządzi miastem Pani Hania!

 • mk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 22:50 ~mk

  w czym lepsi są dzisiejsi urzędnicy blokujący tę sprawę od Bieruta?
  Robią dokładnie to samo co on!

 • Urzędas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 16:39 ~Urzędas

  Heh jestem urzędnikiem i nigdy nie traktowałem petentów jak powietrze. To zależy od człowieka. Sam tez jestem petentem. Z drugiej strony uwierzcie mi że urzędnicy są słabo opłacani. Ja jako człowiek który zajmuje się gospodarką nieruchomościami na wolnym rynku dostawałbym dwa razy więcej. Już niedługo rzucam tę robotę. Zostają tylko tacy co walą robotę w czapkę np. dziewczyny co mają dzieci i kasa to kwestia drugoplanowa a najważniejsze to się nie narobić. Pieniądze to mają urzędnicy ale na kierowniczych stanowiskach. Dyrektorzy, Naczelnicy i ich zastępcy. Im wyżej siedzisz tym mniej robisz a więcej zarabiasz. Najgorzej mają ludzie w Urzędach Dzielnicowych a lepiej w Biurach pod panią prezydent. Najlepiej różne osoby co koordynują i kontrolują.

  BGN o to inna bajka a raczej Bajko. To największy kanał jeśli chodzi o m. st. Dyr. Bajko ma niesamowite plecy i robi co mu się rzewnie podoba. Tam jest taki syf że na odpowiedz w kwestii roszczeń się czeka po 3 miesiące. Nieruchomości to duże pieniądze i kręci się pewnie przy tym kilku bandziorów

 • Już po operacji krtani.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 16:17 ~Już po…

  Ciekawe.Może by tak ktoś,z Ministerstwa Zdrowia,odpowiedział na te zarzuty ? Jest coś takiego w Polsce jak-Komisja "etyki"lekarskiej?? Bo na razie,słyszymy tylko,o groszowych zarobkach lekarzy.Reszta,nie tylko absolwentów Szkół Wyższych-to jedynie..śmiecie;w przychodniach,szpitalach-pacjenci-to intruzi;przeszkadzają;pić kawę.Miałem przypadek-bolesne bóle gardła-doktór nauk medycznych powiedział mi-pij pan czysty spirytus !Czym wywołał perlisty śmiech-obecnych trzech "dochtorów" !!

 • noi?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 16:17 ~noi?

  A czy te wszystkie głośne zwroty nie zbiegały się w czasie kiedy i HGW chciała coś odzyskać ? Jakoś po tym jak już to odzyskała to ludzie znowu mają kłopoty.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »