Informacje

28.10.2013 17:49 przeciąga się rozprawa przed kio

Zamieszanie z przetargiem na śmieci. Będzie interwencja premiera?

SERWISY:

Warszawscy urzędnicy domagają się odsunięcia sędziów Krajowej Izby Odwoławczej, którzy sprawdzają, czy nie popełniono żadnych uchybień przy rozstrzygnięciu przetargu na odbiór śmieci. Decyzję w tej sprawie ma podjąć premier Donald Tusk. Czy to oznacza, że termin wprowadzenia nowego systemu obioru odpadów jest zagrożony? Urzędnicy nie wykluczają takiej możliwości.

- W poniedziałek do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynął wniosek do premiera o wyłączenie całego składu KIO od orzekania ws. przetargu śmieciowego - poinformowała Małgorzata Stręciwilk, rzecznik Izby. Władze stolicy twierdzą, że orzekający nie są bezstronni.

Wniosek dotyczy wszystkich trzech osób zasiadających w składzie orzekającym w sprawie przetargu śmieciowego w stolicy, w tym prezesa KIO Pawła Trojana.

Przepisy przewidują, że w odniesieniu do prezesa KIO wniosek będzie musiał rozpatrzyć premier Donald Tusk. Dlatego wniosek został skierowany na jego ręce, a tylko formalnie za pośrednictwem KIO.

Z tego powodu rozprawa ws. przetargu została odroczona bezterminowo.

Rażąco niska cena?

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci w stolicy będą odbierać od lutego 2014 r. trzy firmy: Lekaro, Sita Polska oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania: Śródmieście, Bielany i Żoliborz, Białołęka i Targówek, Ochota, Ursus i Włochy, Wola i Bemowo.

Od tego rozstrzygnięcia odwołały się dwie firmy, które przetarg przegrały: Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów, co miejskie przedsiębiorstwo. W swoich odwołaniach obaj przegrani zarzucili miastu, że wybrało w przetargu miejską spółkę, mimo że ma stratę i nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

Sędziowie nie byli bezstronni?

To właśnie wątek rażąco niskiej ceny zainteresował KIO. Sędziowie w miniony piątek zdecydowali o powołaniu eksperta, który sprawdzi czy ceny zaproponowane między innymi przez MPO nie są rażąco niskie.

- Nie mamy nic przeciwko powołaniu ekspertów. Dziwi nas jednak to, że taką decyzję podjęto dopiero po trzech tygodniach, kiedy odbyło się już kilka rozpraw – tłumaczy Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Podstawą do złożenia wnioski jest zarzut braku bezstronność składu orzekającego.

System pomostowy dłużej?

Na razie, do 31 stycznia 2014 r. w Warszawie obowiązuje tzw. system pomostowy. W tym czasie mieszkańcy opłatę śmieciową przekazują miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto opłaca z niej faktury za odbiór śmieci.

Zazwyczaj postępowanie przez KIO trwa od kilku dni do tygodnia. W przypadku warszawskiego przetargu sprawa ciągnie się już od trzech tygodni. Miastu zależy na jak najszybszym rozstrzygnięciu.

Dlaczego? Najpóźniej 7 listopada miasto musiałoby podpisać umowę z firmami wyłonionymi w przetargu, by te zdążyły do końca stycznia między innymi zinwentaryzować kosze na odpady oraz przeprowadzić kampanię informacyjną wśród mieszkańców.

- Dopuszczamy taką myśl, ze termin wprowadzenia systemu od 1 lutego może być zagrożony. Dzisiaj mamy jeszcze nadzieję, że zdążymy. Jednak za kilka czy kilkanaście dni ten termin może być już nieaktualny – przyznaje przedstawicielka ratusza.

Radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w Radzie Warszawy są opozycją domagają się wyjaśnień od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Szef klubu radnych PiS zapowiedział, że o taką informację będą prosić na najbliższym posiedzeniu rady miasta.

PAP/bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • witekB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 15:32 ~witekB

  Kto z was chce sobie zarobic dodatkowo niezla sumke ? Znalazlem na jednym forum dobry sposob, wpiszcie sobie w google; Jak zarabiac na instagramie 50$/dziennie

 • król

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 17:18 ~król

  Jasiek~Jasiek

  Czegoś nie rozumiem, MPO jest własnością miasta. Jak to możliwe, że miasto rozstrzyga przetarg, w którym samo składa jedną z ofert? A teraz chce odwołać skład sędziowski, bo ten chce spojrzeć bliżej na ofertę miasta? Przecież to na kilometr śmierdzi przekrętem...

  to że miejska firma musi składać ofertę to w ogóle jest chore....
  to śmierdzi ale tym że skład jak go nazywasz sędziowski jest jednostronny od początku za bysiem....i dla czego?

 • togo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 17:13 ~togo

  Jestem tego samego zdania.........


  Fart~Fart

  Całe szczęście, Hańcia, że już po referendum, prawda ?
  rafal~rafal

  oj i co na to powie Twoj prezes Kaa..kaaaa... drob :)

  to mialo byc tajne referendum a Ty zdradziles sie ze byles przeciw panmiu prezydent

 • fort

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 17:11 ~fort

  DO obserwator.....
  masz rację jak najbardziej....... ale co tu się dziwić jak większość dziennikarzy i pismaków w stolicy przez ostatnie kilkanaście tygodni żyją z kasy BYSIA. Piszą wszystko co mu się przyśni żeby najechać na MPO które już śmieciami się zajmuje 80lat

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 17:07 ~lolo

  Do FAGO.........
  Na szczęście oprócz mafii i jej pieniądzom .... NIKT

 • molo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 17:04 ~molo

  do obywatelskość...............
  Przyjrzyj się dokładnie przetargowi...... to zobaczysz kto tu opłaca wszystkich (media, dzinnikarzy, ekspertów, detektywów, a na końcu nawet KIO) . A najlepsze że mu się nie udało ;-)

 • MIO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 16:55 ~MIO

  Najlepsze jest to że KIO chce powołać eksperta, ciekawe skąd go wezmą. Nie zdziwił bym się jak by Byś podsunął swojego. Ewidentnie orzecznicy w KIO są przekupieni przez Bysia. Mam nadzieję że zajmie się nimi prokuratura.

 • nigdy_nie _wiesz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 14:37 ~nigdy_nie _wiesz

  Mam nadzieję, że firma Byś coś wywalczy, bo monopol nie jest dobrym rozwiązaniem, a śmieciarki MPO znów zaczęły eksploatować (legalnie bądź nie) wysypisko na Radiowie.

 • jas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 14:32 ~jas

  To klasyczna gra na zwłokę "System pomostowy" opłaca się każdemu i firmom które odwołały sie do KIO gdyż wożą śmieci za 100% więcej niz przed wyborem np. BYŚ wywoził z domków za około 30 zł / miesięcznie w systemie pomostowymza 60 zł/miesiąc. Miasto i firmy które wygrały zyskują dodatkowy czas i pieniądze na realizację umowy.. a Mieszkańcy Warszawy płacą prawie 100% drożej..

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 11:55 ~olo

  Po co segregować śmieci - Lekaro wczoraj przyjechało i plastik oraz papier wrzuciło na jedną ciężarówkę. Gdzie to logika?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »