Informacje

03.10.2013 14:06 odbędzie się dzień po referendum

Zamieszanie wokół przetargu na śmieci. Rozprawa odroczona

SERWISY:


Do 14 października Krajowa Izba Odwoławcza odroczyła rozprawę ws. przetargu śmieciowego w Warszawie. Poprosili o to autorzy odwołań - firmy Byś i Remondis, by zapoznać się z odpowiedzią miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania na ich zarzuty.

Czwartkowa rozprawa w KIO upłynęła głównie na przepychankach proceduralnych. Aby usprawnić postępowanie, Izba zobowiązała obie strony sporu, by bezpośrednio, tzn. bez pośrednictwa KIO, przekazywały sobie korespondencję i by dołączały do niej wszystkie dowody, na które się powołują.

Szeroki interes prawny

W tej sytuacji przedstawiciel MPO próbował wycofać również swoją odpowiedź na zarzuty, przedstawioną w czwartek, jednak Izba się na to nie zgodziła i dołączyła jego odpowiedź i władz miasta do akt sprawy.

Izba nie zgodziła się też z zarzutem miejskiej spółki, że Byś i Remondis nie mogą przystępować wzajemnie do swoich odwołań, bo każda z tych firm walczyła w przetargu o obsługę innych regionów miasta. - W tym wypadku tzw. interes prawny obu odwołujących się należy rozumieć szeroko - stwierdziła przewodnicząca składu orzekającego Marzena Ordysińska.

Zarzucają rażąco niską cenę

W sumie w przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci Warszawa została podzielona na dziewięć obszarów, a na początku września władze miasta wyłoniły trzech wykonawców - MPO, Lekaro i Sita Polska.

Byś i Remondis odwołali się tylko od wyboru Miejskiego Przedsiębiorstwu Oczyszczania, ponieważ startowali do tych samych rejonów, co ono. Zarzucali MPO, że zaproponowało rażąco niską cenę i nie gwarantuje właściwego zagospodarowania odpadów.

Byś podnosił, że realna cena za zagospodarowanie odpadów nie może być niższa niż zaproponowane przez tę firmę ok. 330-350 zł za tonę, tymczasem - jak powiedział PAP Karol Wójcik z Byś - miejskie przedsiębiorstwo zaoferowało w jednym regionie miasta cenę niższą o 15 proc., w innym - o ponad 32 proc., a w jeszcze innym - o przeszło 42 proc.

"Nie poradzą sobie"

Obaj przegrani wskazywali też na straty MPO ponoszone na działalności operacyjnej i brak wystarczających możliwości technicznych do zagospodarowania odpadów.

- Miejska spółka nie poradzi sobie z zagospodarowaniem śmieci, skoro do tej pory miała wydajność ok. 300 tys. ton, a teraz będzie musiała obsłużyć dwa razy tyle - powiedział PAP Marek Pływaczyk z Remondisa.

W swoim odwołaniu Byś podniósł też inne zarzuty, m.in. że część śmieciarek MPO nie spełnia norm emisji spalin, o których była mowa w warunkach zamówienia.

KIO już dwukrotnie rozpatrywała odwołania Bysia - w czerwcu i sierpniu - ale wtedy dotyczyły one warunków zamówienia stawianych przez miasto. Tym razem natomiast Byś i Remondis odwoływały się od wyników samego przetargu.

Pięć obszarów

Z rozstrzygniętego na początku września przetargu wynika, że miejska spółka ma od lutego 2014 r. odbierać śmieci z pięciu obszarów miasta: Śródmieścia, Bielan i Żoliborza, Białołęki i Targówka, Ochoty, Ursusa i Włoch oraz z Woli i Bemowa. Lekaro będzie odpowiadać za odbiór i zagospodarowanie odpadów z Mokotowa, Pragi Południe, Pragi Północ oraz z Rembertowa, Wawra i Wesołej. Natomiast Sita Polska będzie odbierać odpady z Ursynowa i Wilanowa.

Natomiast do 31 stycznia 2014 r. będzie obowiązywał w Warszawie tzw. system pomostowy - w tym czasie mieszkańcy będą przekazywać opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto będzie z niej opłacać faktury za odbiór śmieci.

WICEPREZYDENT STOLICY O WYBORZE FIRM:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Brak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 12:50 ~Brak

  lesiosta~lesiosta

  Bosek to ciebie nie douczyli !!!!Pierwsze jest na ODBIÓR matole!!!!

  Ale co pierwsze? Pierwsza czynność, którą wykonawca ma wykonać przed zagospodarowaniem, to tak. Nazwa postępowania to „Odbiór i ZAGOSPODAROWANIE odpadów komunalnych z terenu m. st. Warszawy”

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 11:57 ~lesiosta

  Bosek to ciebie nie douczyli !!!!Pierwsze jest na ODBIÓR matole!!!!

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 11:49 ~Obserwator

  Proszę zrozumieć, że jeżeli cena MPO jest rzeczywiście nierynkowa to nie jest tak, że ta firma upadnie i że to będzie normalna gra rynkowa, tylko wówczas Zamawiający dopłaci do kieszeni MPO z innej strony tj. jako jej właściciel i suma sumarum będzie tak (po podliczeniu wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem MPO), że ceny Remondisa i Bysia są najkorzystniejsze i najlepsze dla społeczeństwa. Bo jak te dwie firmy upadną (czego im nie życzę) to koszty nie obciążą wszystkich Warszawiaków, natomiast dopłaty do MPO jak najbardziej!!!

 • wrona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 20:46 ~wrona

  Znaczy, po referendum ????
  Sprytne posunięcie KIO. Tak, wtedy będzie wiadomo jaki wyrok wydać.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 20:21 ~warszawianka

  ale sorki...dlaczego "zamieszanie" ...to normalna procedura.... czemu stwarzacie niepokój ?

 • bosek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 19:01 ~bosek

  lesiosta~lesiosta

  Panie BYŚ czy to był przetarg na odbiór czy na zagospodarowanie śmieci ???????

  W szkole czytać nie nauczyli ?
  "W sumie w przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci Warszawa..."

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 18:20 ~lesiosta

  Czy 15 procent to "rażąco" niska cena ????!!!!!!!!!

 • mita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 18:12 ~mita

  Pani Prezydent jesteśmy z Panią precz z firmą Byś i Remondis w Warszawie !!!!

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 15:45 ~lesiosta

  Szanowna Redakcjo ! Pytam się tylko dlaczego te firmy czyli Byś i Remondis nie startowały na rejon Śródmieście.?????? Zapytajcie ich a nie piszecie tylko bzdury za ich kasę ??!!!

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 15:36 ~lesiosta

  Panie BYŚ czy to był przetarg na odbiór czy na zagospodarowanie śmieci ???????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »