Informacje

09.09.2016 13:35 Reprywatyzacja warszawska

Zamieszana w aferę reprywatyzacyjną. Dymisja w Ministerstwie Sprawiedliwości

SERWISY:

Urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena Kruk, która jest zamieszana w aferę reprywatyzacyjną, podała się do dymisji. W poniedziałek orzeczenie w jej sprawie wyda komisja dyscyplinarna, która zajmowała się jej oświadczeniami majątkowymi - poinformował rzecznik ministerstwa Sebastian Kaleta. Kruk jest współwłaścicielką działki przy Chmielnej 70. Jak informowała "Gazeta Wyborcza", otrzymała ponad 38 mln złotych w ramach odszkodowań reprywatyzacyjnych.

Rzecznik resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że Marzena Kruk w ostatnich dniach złożyła rezygnację, jednak o sposobie wygaśnięcia stosunku pracy zdecyduje komisja dyscyplinarna, która zajmuje się jej oświadczeniami majątkowymi. Dodał, że w poniedziałek komisja wyda orzeczenie.

Przekazał, że niezwłocznie po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach wszczęto procedury dyscyplinarne w ramach służby cywilnej, której członkiem od ponad 20 lat jest Marzena Kruk.

Kaleta zaznaczył, że od kwietnia prokuratura bada sprawę oświadczeń majątkowych Kruk. Dodał, że za składanie fałszywych oświadczeń majątkowych grozi odpowiedzialność karna, łącznie z karą pozbawienia wolności.

38 mln złotych w ramach odszkodowań

"Gazeta Wyborcza" podała, że Marzena Kruk, siostra znanego mecenasa Roberta Nowaczyka, który zreprywatyzował ponad 50 nieruchomości w Warszawie, otrzymała od 2011 r. ponad 38 mln złotych w ramach odszkodowań reprywatyzacyjnych.

Kruk jest również współwłaścicielką działki przy Pałacu Kultury (dawny adres Chmielna 70) razem z szefem Okręgowej Rady Adwokackiej Grzegorzem Majewskim i Januszem Piecykiem.

Nazwisko Marzeny Kruk pojawia się w 19 postępowaniach o odszkodowanie prowadzonych w Biurze Gospodarki Nieruchomościami, a w dziewięciu reprezentował ją brat - mecenas Nowaczyk. Od 2011 do 2015 r. urzędniczka dostała pieniądze za sześć nieruchomości, które znajdowały się między innymi na Pradze, Targówku, Mokotowie i Woli. Do wszystkich skupiła roszczenia od dawnych spadkobierców - napisała "Wyborcza".

Urzędnicy zawiadomili prokuraturę o wypłatach dla siostry Nowaczyka. - Kiedy zebraliśmy dokumenty i podliczyliśmy kwoty, zrobiło to na nas wrażenie. Chcielibyśmy, aby prokuratura przyjrzała się tym odszkodowaniom i skonfrontowała je z oświadczeniami majątkowymi pani Kruk - tłumaczył Bartosz Milczarczyk ze stołecznego ratusza w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

js//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • FanDźwigowej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 16:50 ~FanDźwigowej

  "Wyborca" ma rację: DYMISJE czy ZWOLNIENIA to nie kara. Kiedy ci ludzie pójdą do pierdla po wcześniejszej konfiskacie majątku??? Zauważcie, że we wszystkich mediach starają się nas przekonać, jak to strasznie ci złodzieje zostali rzekomo ukarani wyrzuceniem z pracy czy degradacją. Tymczasem prawdziwa kara to konfiskata majątku i więzienie!!! To jest kara!!! Też bym chciał zrobić "wałek" na kilkadziesiąt milionów (M. Kruk - 38mln o których pismaki piszą, a o ilu nie piszą bi nie wiedzą...!?) i mógłbym zostać wywalony z pracy, bo na co mi ona jak mogę żyć do końca życia jak król...?

 • miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 15:09 ~miro

  pani zrobiła sobie z tego ..tzw stałe źródło dochodu

 • staśko z żolki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 14:49 ~staśko z żolki

  polecam wklepanie jej imienia i nazwiska w google grafika. Brryyy...

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 14:49 ~Jan

  Ziobro, to była pracownica w twoim ministerstwie. Podaj się do dymisji!

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 14:14 ~Wyborca

  Dymisja to nie kara. Kiedy trafi do więzienia i odda pieniądze?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »