Informacje

06.12.2011 15:14 PRASKI ZABYTEK SPRZEDANY

Zamiast Stalowni
będzie uczelnia?

SERWISY:

Wiemy już, kto kupił zabytkową praską stalownię - to Uczelnia Warszawska imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Czy to znaczy, że na Pradze powstanie kampus? Nie wiadomo, bo władze placówki nie chcą zdradzać swoich planów.

Praską stalownię położoną przy ulicy Szwedzkiej 2/4 sprzedano pod koniec listopada za 22 miliony złotych (a dokładnie za blisko 44 miliony, ale z 50-procentową zniżką związaną z tym, że teren i budynki wpisane są do rejestru zabytków). Agencja Mienia Wojskowego nie chciała wtedy informować, kto jest nabywcą. Jak dowiedział się jednak portal tvnwarszawa.pl, nieruchomość kupiła Uczelnia Warszawska - prywatna szkoła wyższa.

W sekretariacie jej kanclerza, Mirosława Cienkowskiego usłyszeliśmy jednak tylko, że uczelnia nie zamierza na razie ujawniać swoich planów. Nie wiadomo więc, czy na Pragę zawitają jej studenci. Wszystko ma się okazać, gdy szkoła i agencja podpiszą akt notarialny.

Obok trasy i metra

Kupione przez szkołę tereny są położone w bardzo atrakcyjnym miejscu, dwa przystanki autobusowe od budowanej stacji metra Dworzec Wileński. Co więcej, po rozbudowaniu II linii metra kolejna stacja powstanie jeszcze bliżej tych terenów. Są jednak i ograniczenia - na terenie stoi kilkanaście XIX-wiecznych budynków wpisanych do rejestru zabytków, a pod ziemią znajduje się sieć tuneli, które służyły do testowania produkowanej tu broni, które mogą utrudnić zabudowę.

W dodatku część 5,5-hektarowej działki zarezerwowana jest pod budowę Trasy Tysiąclecia, która po estakadzie ma przechodzić ponad al. Solidarności. Od strony ulicy Szwedzkiej plan miejscowy dopuszcza działalność kulturalną, a dalej, w kierunku Tesco - usługową, np. centrum kongresowe z hotelem. Maksymalna wysokość zabudowy to 20 metrów. Nie wiadomo więc, czy uczelnia dostanie zgodę na budowę kampusu, czy też będzie realizować inwestycję o innym charakterze.

Stalownia powstała pod koniec XIX wieku i należała do firmy Lilpop, Rau i Loewenstejn. Produkowała szyny kolejowe, elementy kół i osie, i - jako największy taki zakład w Królestwie Polskim - zaopatrywała 80 proc. kraju. Od początku XX wieku teren zajmowało wojsko. W II RP funkcjonował jako zbrojownia, w której powstało laboratorium i strzelnica.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zartownis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 11:43 ~zartownis

  dobra to juz mogli by powiedziec ;)
  -ilu pietrowe bloki beda tam stalu
  -jaki standard
  -ilu pokojowe mieszkania

  ;)

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 11:34 ~pytanie

  Byłoby pięknie gdyby tam była uczelnia ale też mi coś śmierdzi . Jak się było naiwnym to potem trudno uwierzyć , że coś się robi uczciwie . Oczywiście wszystko jest zawsze zgodnie z prawem . Czy jak się tam wszystko spali i zapadnie to będzie tam można postawić apartamentowce?

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 11:21 ~Piotr

  No to teraz wiadomo dlaczego najbardziej opłaca się kupić zabytek !!!! Mamy dodatkowy upust, akurat na koszty zburzenia i wywiezienia szczątków, a pewnie jeszcze coś zostanie na budowę APARTAMENTOWCA !

 • roko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 10:14 ~roko

  Kupiła Uczelnia??? Za taką kasę???
  Dla mnie to kolejny "śmierdzący" business - ten kto jest właścicielem owej uczelnii już zaciera łapki na myśl o zysku!!!
  Kampus?! Rozbawiło mnie do łez!!!

  A i tak to wyburzą na 100%!!!
  Ruina po parowozownii też była zabytkiem!!!

 • modo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2011 07:32 ~modo

  a co z iskierką

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2011 23:32 ~sebastian

  wreszcie tych cyganów stamtąd wyrzucą!!!

 • mr.x

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2011 22:54 ~mr.x

  No i GIT.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »