Informacje

23.02.2016 06:20 Petycja do władz Warszawy

Zamiast Spacerowej chcą ulicy "Bohaterów Majdanu"


W drugą rocznicę krwawych wydarzeń w Kijowie grupa warszawiaków apeluje o to, aby jedna z ulic zyskała nazwę "Bohaterów Majdanu". Wybrali stumetrowy odcinek ulicy Spacerowej przy skwerze im. Tarasa Szewczenki i złożyli petycję w ratuszu.

Aktywiści chcą upamiętnić determinację i poświęcenie tysięcy Ukraińców, którzy wyszli na ulice, aby walczyć o proeuropejską Ukrainę. – Ponieważ uhonorowanie każdego z bohaterów tamtych dni z osobna byłoby niemożliwe, opowiadamy się za upamiętnieniem poprzez odwołanie do nazwy wielkiego ruchu społecznego jakim był Majdan – piszą w petycji, którą w poniedziałek złożyli w miejskim biurze geodezji na ulicy Senatorskiej.

Pod apelem podpisało się około 200 dziennikarzy, polityków i działaczy organizacji pozarządowych. Wśród nich m.in. Natalia Panchenko, Janusz Onyszkiewicz, Małgorzata Gosiewska (PiS), Marcin Święcicki (PO) i dziennikarz Sławomir Sierakowski.

– Pomysł pojawił się zaraz po krwawych wydarzeniach na Majdanie. Powstała grupa inicjatywna na Facebooku. Początkowo liczyła 20 osób, ale szybko zaczęła się rozrastać. W tamtym roku zaczęliśmy zbierać podpisy pod petycją i dziś złożyliśmy ją do ratusza – mówi nam Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog.

Ukraiński skwer w Warszawie

Na upamiętnienie Bohaterów Majdanu działacze wybrali stumetrowy odcinek ulicy Spacerowej, pomiędzy ul. Klonową a skrzyżowaniem z ul. Goworka. Uważają, że znajdujący się w pobliżu Skwer im. Tarasa Szewczenki to "najbardziej ukraiński" element w Warszawie. Poza tym, właśnie w tym miejscu najczęściej gromadzili się warszawiacy solidaryzujący się z walczącymi o demokrację uczestnikami Majdanu.

–  To krótki odcinek, przy którym nie ma żadnych budynków. W związku z tym żaden mieszkaniec nie będzie musiał zmieniać swojego adresu – tłumaczy Tomasz Czuwara. – Mamy nadzieję, że formalności nie będą trwały długo i już jesienią, podczas trzeciej rocznicy wydarzeń na Ukrainie będziemy mogli już spacerować ulicą Bohaterów Majdanu – dodaje.

- Kijowski Majdan, jako główna arena bohaterstwa i ofiary protestujących w sposób szczególny zasługuje na uczczenie bohaterstwa w naszym mieście tym bardziej, że Kijów należy do miast partnerskich Warszawy – przypominają.

W swojej petycji kilkukrotnie podkreślają, że wielu Polaków (polityków lub dziennikarzy) było bezpośrednimi świadkami wydarzeń na Ukrainie. "Solidarność z Majdanem i Ukrainą łączyła ich ponad dzielącymi ich na co dzień podziałami politycznymi i światopoglądowymi" – piszą i apelują, aby o tym nie zapominać.

Kijów-Warszawa, wspólna sprawa

Podczas krwawych walk na Ukrainie warszawiacy kilkukrotnie organizowali manifestacje. Chcieli w ten sposób pokazać wsparcie dla sąsiadów. Spotykali się na placu Zamkowym, pod ambasadą Ukrainy lub na wspomnianym już skwerze Tarasa Szewczenki.

Wśród manifestujących było wielu młodych ludzi z żółto-niebieskimi flagami Ukrainy i biało-czerwonymi flagami Polski. Trzymali transparenty z hasłami "Warszawa jest z wami" lub "Kijów-Warszawa, wspólna sprawa".

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • han_

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2016 11:19 ~han_

  Tak zadepczmy pamięć o zbrodniach Ukrainy na Polakach w Wołyńu

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2016 11:16 ~karol

  Wacek~Wacek

  Może w miejsce byłego oprawcy Waryńskiego zmienicie. Jak zmiana nazw imin byłych jest niemozlifa bo tak twierdzi bufetowa a na zmianę ulicy na rzecz byłych upowców jest możliwa . życzę wam dobrego samopoczucia. Widać jacy to polacy

  sto lat temu to kazdy polak byl zamachowcem, tak jak obecnie media kreuja palestynczykow ty nieuku.

 • kawalerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2016 01:05 ~kawalerzysta

  LUKASZ~LUKASZ

  ZABRANIAM JAKO OBYWATEL! CI LUDZIE ZROBILI Z BANDERY BOHATERA NARODOWEGO UKRAINY. CZŁOWIEKA NA KTÓREGO ROZKAZ BESTIALSKO WYMORDOWANO 80 000 POLAKÓW!

  Wyłącz CapsLock bo nie lubię gdy ktoś krzyczy :P

 • mrk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 23:50 ~mrk

  Ja proponuje ulicę "Ofiar ukraińskiego nacjonalizmu".

 • Kos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 19:36 ~Kos

  Jestem Ukraińcem z Charkowa, byłem na Majdanie, dla mnie Niebiańska Sotnia to bohaterowie, ale nie zbyt dobrze rozumiem, po co w Polsce podobna ulica?.. Jeżeli ktoś z Polaków chcę uhonorować te ofiary, niech robi to prywatnie i będę jak najbardziej wdzięczny i solidarny. Razem z tym całkiem zdaję sobie sprawę, że mało kto z Polaków to zaakceptuje.

 • Wacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 19:00 ~Wacek

  Może w miejsce byłego oprawcy Waryńskiego zmienicie. Jak zmiana nazw imin byłych jest niemozlifa bo tak twierdzi bufetowa a na zmianę ulicy na rzecz byłych upowców jest możliwa . życzę wam dobrego samopoczucia. Widać jacy to polacy

 • czwartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 18:50 ~czwartek

  Marek Kielanowski~Marek Kielanowski

  Jestem jednym z sygnatariuszy tego wniosku, Czekam jeszcze na wypociny podpisane "prawdziwy Polak", "patriota" itp.

  Żałosny jesteś, Kielanowski czy jak ci tam naprawdę. Dawno nie było w necie równie durnych wypocin, jak twoje. Historię Polski znasz gorzej, niż hipopotam zwyczaje godowe karaluchów (do których całkiem ci blisko). Nie znasz mordów UPA dokonanych na Polakach na Wołyniu, nie wiesz nic o kulcie Bandery na Ukrainie. W jednym można się z tobą zgodzić - ty na pewno nie podpiszesz się jako Polak. Honor ukra ci na to nie pozwoli.

 • LUKASZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 18:34 ~LUKASZ

  ZABRANIAM JAKO OBYWATEL! CI LUDZIE ZROBILI Z BANDERY BOHATERA NARODOWEGO UKRAINY. CZŁOWIEKA NA KTÓREGO ROZKAZ BESTIALSKO WYMORDOWANO 80 000 POLAKÓW!

 • Kinga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 17:22 ~Kinga

  No nie nie wierzę w to co czytam, i zastanawiam się czy to nie jest jakiś głupi żart. Jest ich wszędzie pełno i jeszcze ulice mamy nazywać bo oni tak chcą no chyba żart. Chcecie taką ulicę to sobie wróćcie do siebie i tam macie taką ulicę. Nie zgadzam się nie nie nie. Jeżeli to się stanie będę pierwszą osobą która będzie protestować jeżeli to by doszło do skutku. Tak jak moi poprzednicy może jeszcze Stefcia Bandery pomnik jego. Ludzie historia czy już o tym zapomnieliśmy ????? Nie Nie NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE NIE

 • Tulo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 17:15 ~Tulo

  Aja wolę Spacerową niż jakiegośtam Majdanu.Wystarczy że na Grochowie jest Majdańska.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »