Informacje

16.01.2012 22:16 debata w śródmieściu

Zamiast Prasowego
bar w okolicy?

SERWISY:

Bar mleczny tak, ale nie w miejscu Prasowego, tylko w najbliższej okolicy - to najnowszy pomysł władz Śródmieścia. Dyskutują z tym radni Śródmieścia oraz aktywiści, którzy przed miesiącem zamknięty lokal przy Marszałkowskiej otworzyli na jeden dzień. Stworzyli definicję baru mlecznego na potrzeby konkursu profilowanego, o który walczą.

Walka o bar nie toczyła się już wśród talerzy z pierogami i naleśnikami, ale w urzędzie dzielnicy Śródmieście. Zjawili się radni i około 30 obrońców baru. Zabrakło burmistrza dzielnicy. - Przekazał za to prośbę o zajęcie przez komisję stanowiska w sprawie możliwości przeprowadzenia konkursu profilowanego na bar mleczny - mówi Paweł Martofel, przewodniczący komisji ds. monitorowania sposobu zarządzania komunalnym zasobem lokali użytkowych.

"Chcą go mieszkańcy"

Długo na odpowiedź czekać nie trzeba było. Znów dali o sobie znać radni Ruchu Palikota, którzy już wcześniej zaproponowali, żeby na zamknięty pod koniec ubiegłego roku „Bar Prasowy" ogłosić właśnie konkurs profilowany, czyli określający, co dokładnie ma być sprzedawane przy Marszałkowskiej 10/16. - Tam był bar mleczny przez kilkadziesiąt lat i chcą go mieszkańcy. Są osoby nieco mniej zamożne, które stołują się w tego typu miejscach. Ale jest też spora grupa ludzi, która je po prostu lubi - przekonuje Grzegorz Walkiewicz. - Nie możemy pozwolić, żeby zniknęły kolejne bary mleczne - dodaje.

Zdanie oburzonych

Swoje propozycje postanowili przekazać również członkowie organizacji Kolektyw Syrena. To oni przed miesiącem wtargnęli do zamkniętego lokalu przy Marszałkowskiej 10/16 i zaczęli gotować jedzenie. Teraz przygotowali aż trzy wersje stanowiska, domagając się powrotu baru. - Domagamy się większej demokratyzacji, żeby mieszkańcy mieli wpływ na to, jak miasto dysponuje lokalami – przekonuje Jacek Fenderson. - Oczekujemy przetargu profilowanego. Mamy nadzieję, że urzędnicy wezmą pod uwagę zdanie oburzonych mieszkańców - dodaje. I zaznacza, że pod petycją w obronie Prasowego podpisało się ok. 1,3 tys. osób.

W końcu, po długich obradach komisji, powstała jedna wersja stanowiska. Przedstawił ją Ruch Palikota; dodano kilka poprawek. Zdefiniowano bar mleczny i warunki konkursu profilowanego. Bar w myśl zapisów ma być m.in. samoobsługowy, bezalkoholowy z potrawami mleczno-nabiałowo-jarskimi wchodzącymi w skład posiłków codziennych i stanowiącymi ponad 50 proc. oferty baru. Do tego marża nie może być ustalona na poziomie wyższym niż 30 proc. Twórcy stanowiska chcą też, by przy roztrzyganiu konkursu brali udział mieszkańcy.

W okolicy, bez konkretnej lokalizacji

Teraz pomysł przeanalizuje biuro polityki lokalowej miasta, a potem pochyli się nad nim zarząd dzielnicy Śródmieście. 

Ale już teraz władze dzielnicy przedstawiają nieco inny plan. - Chodzi nam o ogłoszenie konkursu, dzięki któremu mógłby powstać bar mleczny, ale na razie nie mówimy o konkretnej lokalizacji - zaznacza Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia. Bar mógłby się znajdować w okolicy dawnego Prasowego. A co będzie w miejscu lokalu przy Marszałkowskiej 10/16? – Zastanawiamy się nad wystawienie tego lokalu w przetargu na 10 lat, bez profilowania. Ale z zastrzeżeniem, żeby nie było tam działalności finansowej – dodaje Majewska.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2012 06:54 ~sawa

  W okolicy, bez konkretnej lokalizacji..., czyli nigdzie.

 • Sara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 14:30 ~Sara

  Bar Prasowy był zawsze do dyspozycji odkąd pamiętam,chodziłam tam z babcią,jako mała dziewczynka, na domowe naleśniki,były Boskie!
  Komu to przeszkadzało,ze tysiące zadowolonych korzystało z tego Baru?
  Nie rozumiem, dlaczego psujemy coś co funkcjonuje normalnie?

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2012 18:13 ~Adam

  Mieszkam w Śródmieściu z wyboru, a nie dlatego, że kiedys ktos dostal/wykupil/zalatwil tu sobie mieszkanie od Miasta. W mojej kamienicy szczesliwie jest coraz wiecej osob, ktore wybrały swój adres i oczekują teraz pewnych zmian. Śródmieście w żadnej stolicy nie jest miejscem oferujacym tanie i tu mozna wszystko wstawic - mieszkania, bary, jadlodajnie etc etc.
  Centrum miasta z definicji ma pelnic role reprezentacyjne, a nie socjalne.

 • Czesław Stańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 22:36 ~Czesław Stańczyk

  To pewnie jakiś przykaz z góry jest, żeby chować biedę w zakamarkach. Przed wojną np. policjanci gonili obdartusów z Nowego Światu i Marszałkowskiej w boczne ulice, żeby nie psuli estetyki. Fajne rozwiązanie, prowadzące do tego, żeby biedy nie było (widać, hahahaha)

 • Wawwww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 17:54 ~Wawwww

  OTWORZYC BAR PRASOWY!

  Jeden z najlepszych barow mlecznych w PL!

  Jadalem tam, i zawsze bylo tanio i smacznie, i zawsze dobrej jakosci.  Ta cala sprawa jest bardzo dziwna...
  Jak zwykle, ktos zrobi na tym jakis interes.


  .

 • maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 14:17 ~maciek

  Przez okno widzę ten bar codziennie. Chodziłem tam czasami na obiady. Tam zawsze było sporo starszych osób, studentów no i "klony" też czasami przychodziły. Myślę, że poza emeryturą właścicielki jest jeszcze sprawa bezpośredniego sąsiedztwa. Jest tutaj Telepizza z jednej strony baru, restauracja niejakiej M. Gessler z drugiej. Jeszcze dalej jakaś restauracja przy Teatrze Warszawa, na przeciwko Bulgaria Magica... myślę, że jedna z tych restauracji albo nie życzyła sobie konkurencji albo nie odpowiadało jej sąsiedztwo żebrzących pod barem (bo tacy też się zdarzali). Myślę, że jedzenie było różne, także cenowo ale nie słyszałem i sam nie odczułem żadnych problemów zdrowotnych (czego bym nie powiedział po pizzy czy innym żarciu z sąsiedztwa. Szkoda, że jak zwykle urzędnicy mają zwykłych ludzi w dupie :-(

 • sabrina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 14:08 ~sabrina

  nie znam tego lokalu, gdzie on był dokładnie? czy sprzedawali alko?

 • Chłopak z Muranowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 13:53 ~Chłopak z…

  O widzę że się odezwali Przydupce Bartelskiego i jego urzędasy! W godzinach pracy nie siedzieć i nie pisać głupot. Jak Wojtek bartelski załatwił lokal dla szachistów po preferencyjnych cenach to morda była w kubełku. Widzę też sieroty po SLD na czele z panią byłą wiceburmistrz która PO wlazła by po palcu do pupy za ciepłą posadkę! Liżcie sobie rowki! W innych dzielnicach za jeden stołek wiceburmistrza LSD jest w stanie zamknąć gębę i nie dostrzegać spraw mieszkańców. Na Bielanach czy Mokotowie grzecznie głosują pieski z SLD za likwidowaniem szkół, przekrętach przy lokalach użytkowych i mieszkalnych.

 • eryka s

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 11:25 ~eryka s

  qza !!! prawda nieomylne. wiekszosc bo wygrali wybory!!! co w tym złego??? a Ty popierasz bary lejące wódę za czynsz jak dla mleczniaków!!! powodzenia z taką lewicą! zaproponujcie tam jeszcze palenie narkotyków i za chwile skonczycie jak lepper i sdpl

 • mieszkaniec powiśla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 10:58 ~mieszkanie…

  radni bronią prasowego , ale jak patrzę na twarze na zdjęciach i filmie to NIGDY PRASY W RĘKU NIE MIELI :)))

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »