Informacje

18.04.2015 17:15 Dwa ważne instytuty tracą grunty

Zamiast podbijać kosmos,
walczą o miedzę

SERWISY:Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN po wyrokach sądu tracą swoje grunty przy ul. Bartyckiej. Właściciele ziemi żądają opłat, na które instytutów nie stać. Resort nauki deklaruje, że stara się pomóc jednostkom naukowym.

Problemy CBK PAN i CAMK PAN mają podłoże w latach 70., gdy powołano oba instytuty. PAN wtedy dostawała w darze od władz pałace, nieruchomości czy obszary ziemi. Kwestie własności tych majątków bywały nieuregulowane, a dziś poprzedni właściciele w sądzie dochodzą swoich praw do tych majątków i często procesy te wygrywają.

- Instytuty zamiast zajmować się kosmosem, bawią się w taką fredrowską "Zemstę", walkę o miedzę - przyznaje w rozmowie z PAP p.o. dyrektor CBK PAN prof. Iwona Stanisławska. Zaznacza jednak, że dla jej instytutu ta walka może skończyć się tragicznie.

Ministerstwo umywa ręce

- Jeżeli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nam szybko nie pomoże, instytut ulegnie likwidacji - alarmuje. Podobne obawy ma w stosunku do swojego instytutu dyrektor CAMK PAN, prof. Piotr Życki. Laboratoria i zainstalowany w nich unikalny sprzęt mogą zostać bezpowrotnie utracone. Władze jednostek szacują, że aby wyprowadzić oba instytuty na prostą, potrzeba nawet ok. 40 mln zł.

- Minister nauki i szkolnictwa wyższego nigdy nie był i nie jest stroną w sprawach sądowych dotyczących nieruchomości zajmowanych przez instytuty PAN, nie sprawuje też nad nimi nadzoru w tym zakresie. MNiSW nie ma także ustawowych możliwości finansowego wsparcia instytutów, wobec których skutecznie wysunięto roszczenia. Niezależnie od tego, MNiSW nie ustaje w działaniach na rzecz rozwiązania powstałych problemów - odpowiedziało biuro prasowe resortu nauki, proszone przez PAP o komentarz dot. sytuacji instytutów.

PAN chce dodatkowych pieniędzy

O problemach obu placówek mówiono podczas spotkania w MNiSW 16 kwietnia.

- Wystąpiliśmy do minister nauki z prośbą o zagwarantowanie dedykowanych na ten cel pieniędzy w przyszłej ustawie budżetowej. Ale żebyśmy mogli do przyszłego roku przetrwać, już wcześniej będą nam potrzebne dodatkowe pieniądze na wypełnienie nałożonych wyrokiem sądu zobowiązań. Mam nadzieję, że resort nauki dostrzega ten prawno-finansowy problem - zaznaczyła Stanisławska.

Po spotkaniu w MNiSW prezes PAN prof. Jerzy Duszyński powiedział krótko PAP: - Ta sprawa jest dla nas bardzo ważna. Intensywnie pracujemy nad znalezieniem rozwiązań.

Dyrektor CAMK PAN poinformował PAP, że grunty przy ul. Bartyckiej nr 18 i 18A w Warszawie, gdzie znajdują się CBK i CAMK, podzielone są na kilka działek, biegnących lekko ukośnie w stosunku do ul. Bartyckiej. Są one naprzemiennie własnością Skarbu Państwa oraz prywatnych właścicieli, wpisanych do ksiąg wieczystych.

"Są różni właściciele, różne chęci"

- To jest jak pasiak łowicki - są różni właściciele, różne chęci, różne żądania i różne wymagania - skomentowała prof. Iwona Stanisławska. - Powierzchnia terenu objętego roszczeniami i niezbędnego dla obu instytutów to kilkanaście tys. m kw. - wyjaśnił Piotr Życki.

Trzy lata temu zapadł pierwszy wyrok, na mocy którego właściciele żądają zwrotu terenu, na którym stoją dwa skrzydła budynku CBK PAN z laboratoriami.

- Na razie płacimy im czynsz. Ale jest on zbyt wysoki - zaznaczyła Stanisławska. Przyznała, że jej instytut chce oddać właścicielom teren i rozebrać stojące tam skrzydła budynku. Specjalistyczne laboratoria, które się tam znajdują, można byłoby przenieść do kontenerów, nad których budową zastanawia się CBK PAN. O pieniądze na te cele jednostka wystąpiła do resortu nauki. - Nawet jeśli jednak postawimy kontenery, to stracimy laboratoria - m.in. clean roomy. A dużo pieniędzy poszło na to, żeby dostosować je do światowych norm - zwróciła uwagę rozmówczyni PAP.

Kolejka po odszkodowania

W kolejce po odszkodowania stoją już kolejni właściciele. Część procesów już się toczy. - Pozwanymi w tych sprawach są Skarb Państwa, Polska Akademia Nauk oraz CAMK i CBK PAN. Wyroki sądów mogą rozłożyć odszkodowania pomiędzy różnych pozwanych. Wyroków można się spodziewać w ciągu roku - dwóch lat - wyjaśnia Piotr Życki. - I tak te sprawy przegramy, takie jest prawo, to jest ziemia właścicieli - zaznacza Stanisławska.

Rozwikłaniem problemów CBK PAN i CAMK PAN interesuje się też Polska Akademia Nauk. - Zwracaliśmy się do PAN z tym problemem i wiem, że Akademii na to pieniędzy nie starczy - przyznała Stanisławska. Dyrektor CBK poinformowała, że PAN proponowała właścicielom gruntów z ulicy Bartyckiej inne tereny na zamianę, ale właściciele się na to nie zgodzili. Jeśli Akademia chciałaby sprzedać ziemie, którymi dysponuje i przekazać instytutom pieniądze, mogłyby wystąpić jednak problemy formalne.

Przedstawiciele biura prasowego resortu nauki pytani o utrudnienia PAN w zarządzaniu swoim majątkiem skomentowali: - Zmiany mające na celu ułatwianie zarządzania majątkiem PAN przewidywane są w prezydenckim projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności. Polegają one m.in. na zapewnieniu kanclerzowi PAN większej swobody w rozporządzaniu składnikami aktywów trwałych Akademii.

- Teoretycznie instytut mógłby przenieść się w inne miejsce, ale propozycje ze strony PAN odnośnie innego miejsca są dalece niekonkretne - zaznaczył Życki. Przyznał jednak, że w takim przypadku kontynuowanie projektów badawczych będzie praktycznie niemożliwe.

Stracimy ważne kontrakty?

Prof. Stanisławska mówiąc o możliwości likwidacji instytutów, jeśli nie uzyskają pomocy finansowej, zaznaczyła: - Trudno nawet to sobie wyobrazić, ile to Polskę będzie kosztowało.

Wyjaśniła, że Polska wpłaca rocznie ok. 80 mln euro do programów europejskich związanych z przestrzenią kosmiczną, a pieniądze te w znacznej części wracają do naszego kraju w postaci kontraktów. Połowa kontraktów, które zawierają polskie firmy, w różny sposób wiąże CBK PAN, który bywa np. wykonawcą projektów, podwykonawcą, konsultantem czy dostarcza kadry dla nowo powstającego polskiego przemysłu kosmicznego. Przy realizacji projektów firmy często korzystają też ze sprzętu CBK PAN.

- Jeśli z powodu likwidacji instytutu stracimy kontrakty - trudno - kary za przerwanie będzie musiało ponieść państwo. Ludzie z CBK PAN znajdą sobie pracę. Ale to nie wszystko - Polska wypadnie z obiegu. A teraz mamy w sektorze kosmicznym dobrą pozycję. Poza tym zaprzepaszczone będą lata badań, nasza pozycja na świecie - dodaje. Zaznacza, że inne kraje, które wchodziły do ESA, nie zawsze były w stanie wywalczyć intratne kontrakty. A my wchodzimy od razu w największe flagowe misje ESA. Jeśli CBK nie będzie, bardzo szybko kontrahenci z innych krajów to przejmą. A my co? - spytała Stanisławska.

- Potrzebne są energiczne działania, plan, skąd zdobyć fundusze - podsumował prof. Życki.

PAP/jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • TLuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 10:34 ~TLuck

  A jak to z wywłaszczeniami pod inwestycje ? Nie można przymusowo wywłaszczyć z terenu pod budynkiem państwowym ? Albo delikwent odkupuje budynek na swojej ziemi od Państwa, albo odsprzedaje ziemie, po cenie polubownej albo zgodnej z taryfikatorem dla przypadku wywłaszczenia gruntu pod inwestycje. Dlaczego tu można a tam nie.

 • figa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 09:59 ~figa

  Centrum BK i CAMK są przy przystanku Figowa. I figę dostaną. Przenieść do Torunia.

 • Astropol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 13:23 ~Astropol

  kamperol~kamperol

  Od razu zlikwidować to nikomu niepotrzebne wydawanie pieniędzy.
  Centrum badań ksmicznych...hahahaha
  Oni nawet pogody niepotrafią przepowiedzieć a biorą się za badanie kosmosu ???
  Niech ci naukowcy wypowiedzą się co to są te białe smugi naniebie codziennie rozsiewane - tylko prosimy o prawdę. !

  Jesteś ignorantem, więc nie wypowiadaj się n/t naukowców. Oddaj telewizor, telefon, lodówkę, samochód...wszystko co masz dzięki nauce, łącznie z internetem.
  Marny troll.

 • eeM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 10:17 ~eeM

  OLA~OLA

  Drodzy forumowicze, może mi ktoś powiedzie jak zwracane są grunty dla byłych właścicieli ??, czy zmniejszana jest kwota o budynek który został odbudowany ??.

  nie, superficies solo cedit
  normalnie na podstawie wyroku wpis do ksiegi wieczystej i robisz co chcesz

 • klolik79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2015 23:21 ~klolik79

  kamperol~kamperol

  Od razu zlikwidować to nikomu niepotrzebne wydawanie pieniędzy.
  Centrum badań ksmicznych...hahahaha
  Oni nawet pogody niepotrafią przepowiedzieć a biorą się za badanie kosmosu ???
  Niech ci naukowcy wypowiedzą się co to są te białe smugi naniebie codziennie rozsiewane - tylko prosimy o prawdę. !

  odszedłeś na chwilę od krowiego cyca i musiałeś się wypróżnić w internetach?

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2015 22:17 ~waws

  ewa~ewa

  jakimż trzeba być podłym niePolakiem, zeby domagać się gruntu, gdzie stoi placowka naukowa....nawet jeślibym miała takie roszczenia, oddałąbym grunt dla nauki polskiej, jak to robiło wielu arystokratów. To nie byli wlasciciele żądają, tylko wiadomo kto. Ci, co skupili roszczenia.

  rciekawy jestem jak by twojej rodzienie zabrali mieszkanie/dom/ziemnie pod karą wiezienia czy też byś tak pisał. Należy się tym ludziom nie tylko zwrot ale odszkodowanie z odsatkami za ten caly czas.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2015 22:00 ~karol

  przemyslu w bolandzie juz nie ma, teraz rozwalic nauke a w to miejsce postawic biedronke czy inne guano z chińszczyzną.

 • alberrt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2015 21:59 ~alberrt

  oczywiscie najwiecej maja tu na forum do powiedzenia, ci co nigdy nic nie miali, ale dobrze jest na nieswoim siedziec nic nie placac...pokolenie nie JP ale komunistycznych nawykow

 • kamperol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2015 19:37 ~kamperol

  Od razu zlikwidować to nikomu niepotrzebne wydawanie pieniędzy.
  Centrum badań ksmicznych...hahahaha
  Oni nawet pogody niepotrafią przepowiedzieć a biorą się za badanie kosmosu ???
  Niech ci naukowcy wypowiedzą się co to są te białe smugi naniebie codziennie rozsiewane - tylko prosimy o prawdę. !

 • Stanisław Zdziwisz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2015 19:24 ~Stanisław…

  ttboy~ttboy

  Ważny tu jest Instytut myśli JP2.


  Otóż to. Otóż to.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »