Informacje

04.04.2014 10:29 Propozycja ratusza dla spadkobierców

Zamiast pieniędzy, proponują działkę. Zwrot w sprawie "Saskiego Zakątka"

SERWISY:

- Nie mamy pieniędzy na to, by odkupić od nowych właścicieli działkę, z której korzysta przedszkole Saski Zakątek - oznajmił rzecznik ratusza. To zła wiadomość dla rodziców, którzy walczą o istnienie placówki. Jest też dobra. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl zamiast pieniędzy urzędnicy chcą zaproponować nowym właścicielom działkę zamienną.

Informacje o nowym pomyśle ratusza zdradził nam jego rzecznik Bartosz Milczarczyk. - Z informacji zwrotnych, które posiadamy od właściciela, on też jest zainteresowany rozpoczęciem takich negocjacji, by teren tego przedszkola pozostał w kształcie takim, jak dotychczas a otrzymanie działki zamiennej byłoby rekompensatą za brak możliwości korzystania z działki, która jest fragmentem przedszkola - mówi.

Ile warta jest działka?

Czy nowy właściciel działki będzie gotów porozumieć się z miastem? Trudno powiedzieć. Na razie narzeka, że urzędnicy jeszcze się z nim w tej sprawie nie kontaktowali. – Z nami nadal nikt nie rozmawiał, nie napisał, nie odezwał się - mówi.

Wcześniej w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzeczywiście deklarował, że gotów byłby sprzedać działkę. Gdy usłyszał, że urzędnicy wycenili ją wstępnie na około 900 tysięcy złotych, zapewnił, że taka suma by go zadowalała. W operacie, który uzyskaliśmy w zarządzie dzielnicy działka została wyceniona na 958 518 zł. Data sporządzenia operatu to 15 lipca 2013 r, czyli prawie 9 miesięcy temu.

Rodzice walczą

Sprawę przedszkola Saski Zakątek nagłośnili rodzice dzieci, które do niego chodzą. Gdy dowiedzieli się, że działkę, na której działa placówka odzyskał dawny właściciel, przestraszyli się, że będzie trzeba ją zamknąć.

Zorganizowali się i zyskali wsparcie innych mieszkańców Saskiej Kępy. Zaczęli wywierać nacisk na władze dzielnicy, by zadbały o przedszkole. Choć o roszczeniach do gruntu było wiadomo od dawna urzędnicy nic w tej sprawie nie zrobili.

Pod naciskiem mieszkańców dzielnicowi samorządowcy zaczęli działać, ale Pragi Południe nie było stać na to by odkupić działkę. Musiała zwrócić się o pomoc do miejskiego ratusza. Dzielnicowy wniosek o wykupienie działki został zaopiniowany właśnie przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami i Biuro Edukacji oraz omówiony przez zespół koordynacyjny ratusza. Efektami tych ustaleń ma być właśnie propozycja wymiany gruntu na inną działkę.

"Jeżeli sąd wyda wyrok, będziemy płacić"

Właściciele gruntu są już jednak zniecierpliwieni. W związku z brakiem ruchów ze strony miasta rozważają możliwość złożenia pozwu o odszkodowanie za bezumowne użytkowani gruntu.

- Jeżeli właściciele złożą pozew o odszkodowanie, a sąd uzna roszczenia za słuszne, będziemy płacić - mówi Robert Kempa, zastępca burmistrza Pragi Południe.

- Oburza mnie komentarz burmistrza, że jeżeli złożymy pozew, będą płacić odszkodowanie. Trochę mnie to martwi, że z pieniędzy podatników -  za nasze wspólne pieniądze będziemy płacić za brak efektywności urzędników – odpowiada Tomasz Dembowski, jeden z nowych właścicieli gruntu.

- Wszystko zależy od rozmów z właścicielem, myślę, że w ciągu kilku najbliższych tygodni te negocjacje powinny się rozpocząć - podsumowuje z kolei Milczarczyk.

Czytaj więcej o skutkach dekretu Bieruta

Katarzyna Śmierciak, k.smierciak@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2014 06:22 ~Warszawiak

  Nie rozumiem. Ratusz może płacić po kilkadziesiąt milionów złotych premii rocznie swoim urzędasom, wydawać po kilka milionów na imprezy typu Sylwester, aby opłacić klakierów obecnej władzy, jeżdzić po calym świecie, aby "nawiązywać bratnie kontakty", a nie ma miliona, aby po prostu odkupić ten grunt i to nieważne, czy od spadkobierców czy od osób, które go od nich nabyły.

 • kazik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 17:06 ~kazik

  OLO~OLO

  Ale dziesiątki tysięcy na nagrody dla swoich urzędasów to ratusz ma? I to ci kilka miesięcy? Ale na wykupy działek na których stoją obiekty pożytku publicznego to nie ma? No ale po szkoły, przedszkola, przychodnie itp. Taka jest polityka ratusza. Gratulacje dla ekipy rządzącej Warszawą za dobre samopoczucie. Mam nadzieję, że przy następnych wyborach Warszawiacy się dobrze zastanowią, kogo wybierają i trochę POmyślą zanim postawią x


  pakuj Olo manatki

 • ktm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 16:06 ~ktm

  Ale na tęczę mają?...kasa zawsze się znajdzie tylko trzeba chcieć.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 14:40 ~nick

  Nie twórzmy precedensu z działką zastępczą. Handlarze roszczeniami mają już nazbierane sporo różnych dziwnych a często bardzo badziewnych roszczeń. Mienie zastępcze to ich marzenie. Zaraz podyktują komu trzeba projekt uchwały lub nawet ustawy i wprowadzą tam kategorię MIENIE ZASTĘPCZE. Wtedy poważna część warszawskich nieruchomości przejdzie w ich ręce na zasadzie zamienności. Urzednicy już dziś są w stosunku do tych skupowaczy - roszczeniowców dziwnie mało asertywni. Jak mienie zastepcze stanie się praktyką lub co gorsza - prawem, to komunalne nieruchomości zmienią właściciela w mgnieniu oka. Nikt sie wtedy nie połapie kto komu ci i za co.

 • Pablito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 13:18 ~Pablito

  jak zwykle pytanie brzmi - czy to faktyczny dawny właściciel działki, czy cwaniak?

 • OLO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 13:10 ~OLO

  Ale dziesiątki tysięcy na nagrody dla swoich urzędasów to ratusz ma? I to ci kilka miesięcy? Ale na wykupy działek na których stoją obiekty pożytku publicznego to nie ma? No ale po szkoły, przedszkola, przychodnie itp. Taka jest polityka ratusza. Gratulacje dla ekipy rządzącej Warszawą za dobre samopoczucie. Mam nadzieję, że przy następnych wyborach Warszawiacy się dobrze zastanowią, kogo wybierają i trochę POmyślą zanim postawią x

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »