Informacje

02.01.2019 19:22 prehistoryczne skamieliny i kości dinozaurów

Zamiast na wystawie, leżą w magazynie. Miliony eksponatów czekają na muzeum

SERWISY:

Ponad osiem milionów eksponatów leży w magazynach. Są tam prehistoryczne skamieliny i kości dinozaurów. Zaledwie ułamek z nich zobaczyć można w warszawskim Muzeum Ewolucji, któremu brakuje miejsca i pieniędzy. Choć polscy paleontolodzy odnoszą sukcesy na światową skalę, do dziś nie udało się przywrócić Narodowego Muzeum Przyrodniczego, które istniało przed wojną.

Kilkumetrowy szkielet zauropoda, którego w Mongolii odkopali polscy paleontolodzy, ledwie mieści się pod sufitem. Stoi w jednej z czterech muzealnych sal, w piwnicach Pałacu Kultury i Nauki. - W sali nie ma miejsca, z którego można by go zobaczyć w całej okazałości - mówi Tomasz Sulej, dyrektor Muzeum Ewolucji. Na całym świecie podobne okazy eksponowane są w ogromnych przestrzeniach.

- Instytut Paleobiologii PAN, który finansuje to muzeum, ma potężne zbiory skamieniałości niemal z całego świata. Setki tysięcy okazów. Staramy się je upychać w muzeum, żeby osoby zainteresowane paleontologią i dzieci mogli podziwiać te zbiory i uczyć się, jak wygląda historia przyrody na całym świecie - zaznacza Sulej.

Choć władze muzeum robią, co mogą, a sama placówka cieszy się popularnością pośród odwiedzających, jej sytuacja nie wygląda różowo.

Światowy sukces i zbiórka na eksponat

Niedawno polscy paleontolodzy odkryli na Śląsku największego znanego dotąd gada ssakoształtnego.

Z ich szacunków wynika, że żył on około 210 milionów lat temu. Muzeum Ewolucji zabiegało, by na ekspozycję trafił model jego czaszki. Wykonanie kosztowało 11 tysięcy złotych. Kwota nie wydaje się zawrotna, jednak żeby sfinansować rekonstrukcję, konieczne było zorganizowanie internetowej zbiórki pieniędzy.

Jak podaje "Gazeta Stołeczna", pokrycia jej kosztów odmówiły ministerstwo nauki i Polska Akademia Nauk. A choć o polskim odkryciu pisał prestiżowy magazyn naukowy "Science", Polska Fundacja Narodowa nie zajęła się jego promocją.

Modele powstają w garażu

Model czaszki prehistorycznego gada wykonała rzeźbiarka Marta Szubert. Spod jej rąk od kilkunastu lat wychodzą odlewy skamielin, szkielety i rekonstrukcje całych zwierząt, które żyły miliony lat temu. - Dostaję do ręki kości zwierząt, które chodziły po ziemi, kiedy nas nie było jeszcze w planach. Nie było też w planach systemów filozoficznych, religijnych czy dwunożności pierwszych człowiekowatych - mówi artystka.

Jej prace można podziwiać w muzeach na terenie całego kraju. Szubert pracuje w maleńkim garażu. Część eksponatów czeka podwieszona pod sufitem, zanim trafi na ekspozycję. Niewielką przestrzeń wypełnia wielki stół pełen projektów, odlewów i skamielin.

- Kiedyś miałam ambicję, żeby mieć dużą pracownię i pracować w dużych miejscach. Wszystko wskazuje na to, że ten stan będzie trwał. Tu pracuję i tu dostaję w głowę od rzeczy, które już są gotowe - mówiła rzeźbiarka reporterce TVN24, która odwiedziła jej pracownię.

Nieudane plany reaktywacji

Narodowe Muzeum Przyrodnicze powstało w Polsce 100 lat temu, z połączenia dawnego Gabinetu Zoologicznego Uniwersytetu Warszawskiego i prywatnego Muzeum Branickich. W 1935 r. placówka jednak częściowo spłonęła, a z powodu rozpoczęcia II wojny światowej nie zrealizowano jej odbudowy.

Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Polscy paleontolodzy przemierzają cały świat w poszukiwaniu nowych odkryć. Skarby, na które trafiają, zamykane są w magazynach Instytutu Paleobiologii PAN, gdzie zobaczyć mogą je tylko nieliczni.

W ostatnich dekadach pojawiały się różne koncepcje reaktywowania Narodowego Muzeum Przyrodniczego. Początkowo (w 1979 r.) mówiono o umiejscowieniu go w Zamku Ujazdowskim. Wskazywano również m.in. teren PAN w Powsinie. Z kolei w czasie tegorocznej kampanii samorządowej kandydat PiS na stanowisko prezydenta Warszawy Patryk Jaki mówił o ulokowaniu muzeum na terenie Fortów Śliwickiego na Pradze. Właśnie z taką inicjatywą wystąpił w 2016 r. ówczesny burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki.

Temat reaktywacji powrócił przy okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak podawała PAP, pomysł pozytywnie oceniają resorty: nauki, kultury i środowiska. Mimo to placówka ta szybko się nie odrodzi. W żadnym z tych ministerstw nie trwają obecnie prace nad jej odtworzeniem. Nie wiadomo też, która z placówek miałaby zostać inicjatorem takiego przedsięwzięcia.

Muzeum stworzone od podstaw

Jak mówi Jarosław Stolarski, dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN, światowe muzea historii naturalnej z jednej strony narzekają, że są zlokalizowane w starych budynkach i mają przestarzałe wystawy. Z drugiej jednak strony, mogły przez dziesiątki lat gromadzić bogate zasoby.

- Bolączką jest to, że dla nowej generacji obserwatorów przyrody trzeba pokazywać to wszystko na nowo, nowymi środkami wyrazu. A my, kiedy takiego muzeum nie mamy, możemy zrobić do od podstaw - zaznacza Stolarski. - Możemy pokazać procesy, które prowadzą do tego, że tworzą się skamieniałości, czyli procesy wymierania organizmów. Odpowiedzieć na pytania dotyczące katastrof klimatycznych, które wydarzyły się w przeszłości wielokrotnie. Aż się prosi, żeby w tych trudnych czasach pokazać to nowemu widzowi - mówił naukowiec.

O planach odbudowy muzeum pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już dwa lata temu:

 

kk/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • madrzejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2019 13:32 ~madrzejszy

  arbuz~arbuz

  ...warszawskim Muzeum Ewolucji, któremu brakuje miejsca i pieniędzy. ... Moze to i dobrze, bo jak można tworzyć Muzeum Nieudowodnionej Teorii.

  lepiej dac na koscioł? a kto udowodnił ze Bóg istnieje? Nikt, to po co dawać kasę na kogoś kto nie istnieje

 • Koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2019 16:01 ~Koko

  Przenieść w miejsce Narodowego Muzeum Techniki w "pekinie", a NMT do innej, bardziej odpowiedniej dla muzeum technicznego lokalizacji - np do okrąglaków w PGNiG.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2019 12:56 ~Boom

  Jakim prawem w katolickim kraju działa muzeum ewolucji? Przecież świat ma 6000 lat i wszystko zostało stworzone od razu.

 • Patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2019 11:10 ~Patryk

  arbuz~arbuz

  ...warszawskim Muzeum Ewolucji, któremu brakuje miejsca i pieniędzy. ... Moze to i dobrze, bo jak można tworzyć Muzeum Nieudowodnionej Teorii.

  Ktoś tu chyba nie wie czym w nauce jest teoria i jak wiele dowodów na jej potwierdzenie istnieje.

 • Multi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2019 09:42 ~Multi

  tenczus~tenczus

  Po co to komu?? Ważne, że jest na tramwaj tolerancji i tencze !

  No a jak!? :D

 • Geografka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2019 09:36 ~Geografka

  a co z Muzeum Ziemi PAN (w Warszawie, Al. Na Skarpie, w samym centrum miasta). Może warto rozwijać już istniejące muzea zamiast budować nowe, pokrywające się tematycznie?

 • zaprawdę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2019 08:50 ~zaprawdę

  jacek123~jacek123

  Czy w Biblii coś na temat tego zauropoda było napisane?

  Owszem. Archanioł Gabriel zapowiedział, że z martwych powstanie zauropod i ogonem swoim liścia wypłaci czcicielom zbiory baśni.

 • Gott mit uns

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2019 07:39 ~Gott mit uns

  jacek123~jacek123

  Czy w Biblii coś na temat tego zauropoda było napisane?

  W Koranie i w Pismach Buddy też nic.

 • Jol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2019 23:45 ~Jol

  Może nie wiedzą do ktorych kubłów je wrzucic w ranach nowej segregacji...

 • arbuz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2019 22:41 ~arbuz

  ...warszawskim Muzeum Ewolucji, któremu brakuje miejsca i pieniędzy. ... Moze to i dobrze, bo jak można tworzyć Muzeum Nieudowodnionej Teorii.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »