Informacje

04.02.2014 07:46 mieszkańcy bielan nie chcą u siebie składowiska

Zamiast na Radiowie śmieci wylądują w Zielonce

SERWISY:

Na terenie dawnego poligonu wojskowego w Zielonce Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania planuje stworzyć składowisko odpadów. Miasto, będące właścicielem spółki, chce, aby zaczęło ono działać po zamknięciu budzącego emocje mieszkańców składowiska na Radiowie.

Po protestach dotyczących składowiska MPO na Radiowie, Rada Warszawy zwołała w poniedziałek posiedzenie komisji ochrony środowiska w tej sprawie. Przyszli na nie także mieszkańcy.

Władze MPO przez kilka godzin burzliwej dyskusji jak mantrę powtarzały, że składowisko będzie zamknięte w grudniu 2016 roku.

Mieszkańcy nie wierzyli. - To już drugi podawany termin. My wam nie wierzymy! – krzyczeli.

Przedstawiciele miejskiej spółki próbowali studzić emocje. - Robimy wszystko, aby działalność składowiska przenieść do alternatywnej lokalizacji – zapewniali.

Jaka to alternatywa?

Przeprowadzka na dawny poligon

Jak się okazało, kilka miesięcy temu MPO kupiło teren po dawnym poligonie w Zielonce.

- Potwierdzam, planujemy tam utworzyć składowisko i zakład utylizacji odpadów. Prace są już bardzo zaawansowane. Chcemy, żeby inwestycja ruszyła po zamknięcia Radiowa – przyznał w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy.

Na razie spółka dysponuje m.in. prawomocną decyzją środowiskową dla inwestycji.

Przeprowadzone zostały badania hydrogeologiczne, dotyczące struktury geologicznej gruntów i wód podziemnych.

Sama inwestycja ma być realizowana etapami. Jak ustaliliśmy, zakład będzie składał się ze składowiska odpadów, sortowni, kompostowni odpadów zielonych, stanowiska z odpadami wielkogabarytowymi oraz stanowiska odzysku odpadów budowlanych i remontowych.

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć:

Śmieci coraz więcej

Grzegorz Dudzik, burmistrz Zielonki uprzedza ewentualne protesty mieszkańców. Wystosował do nich specjalny list:

- Na mocy decyzji środowiskowej inwestycja została obwarowana przepisami dotyczącymi wpływu na środowisko naturalne, mającymi ochronić szczególnie mieszkańców pobliskiej miejscowości Michałów w gminie Halinów. Pomimo faktu, że Zakład "Ekolina" zlokalizowany jest w granicach administracyjnych gminy, to mieszkańcy Zielonki w praktyce nie będą podlegać wpływowi tej inwestycji na miasto, ze względu na położenie Zakładu kilkanaście kilometrów od zamieszkałej części Zielonki. Z miasta do Zakładu "Ekolina" nie ma bezpośredniego dojazdu – napisał Dudzik.

MPO przekonuje, że w województwie mazowieckim niezbędne są nowe instalacje służące przetwarzaniu odpadów, ze względu na rosnącą z roku na rok ilość wytwarzanych przez mieszkańców śmieci.

- Zdajemy sobie sprawę, z tego że realizacja tego typu przedsięwzięć wzbudza protesty społeczne w całej Polsce. Plany rozwojowe spółki , w oparciu o nowoczesne technologie, będą poprzedzone konsultacjami ze społeczeństwem oraz uzyskaniem stosownych i wymaganych prawem pozwoleń – zapewniła Joanna Mroczek, rzeczniczka prasowa MPO.

Przesunięty termin

Temat wysypiska na Radiowie powrócił przy okazji przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów ze stolicy. MPO wygrało i ma obsługiwać część dzielnic. Przetarg zaskarżyli jednak wielcy przegrani - firmy Remondis i Byś. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej i jest rozpatrywana do dziś.

Właśnie tam wyszło na jaw, że w 2012 roku MPO złożyło wniosek o przedłużenie działalności wysypiska w Radiowie. Początkowo miało ono działać do 2014 roku, ale okazało się, że termin został przedłużony. Śmieciowa góra będzie rosła do końca 2016 roku. Pretekstem jest jej formowanie pod stok narciarski.

CZYTAJ WIĘCEJ.


Wysypisko Radiowo

Wysypisko Radiowo znajduje się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gmin Izabelin i Stare Babice. Rocznie trafia tam 150 tysięcy ton odpadów. Śmieci gromadzone są tam od początku lat 60. Rekultywacja tego miejsca już się rozpoczęła; zaczęło się odgazowywanie górki.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl /mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 14:04 ~Ben

  Zielonka zafundowała syf i sobie a przede wszystkim innym gminom. To jest typowe kukułcze jajo które zemści się na całym tym zielonym regionie.

 • Mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2014 10:28 ~Mieszkanka


  Zielonka zakorkowana, tiry wyprowadzone z centrum Zielonki, czemu jeszcze obecny Burmistrz wprowadza szambiarki? ja nie chcę nic zyskać z tego tytułu, ludzie brońmy się.

 • c62

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2014 05:57 ~c62

  Czyli wszystko co złe przerzućmy na Praską stronę Wisły,
  - spalarnia śmieci na Pradze
  - oczyszczalnia ścieków Czajka po stronie praskiej
  - elektrociepłownia Żerań po stronie praskiej
  - elektrociepłownia Kawęczyn
  - teraz największa zwałka śmieci także po stronie praskiej
  A co w zamian pani HGW może jakieś nowe drogi, chodniki, szpitale, szkoły przedszkola a może jakiś nowy szpital aby mógł pomóc tym których miast obdarowuje takimi wspaniałymi inwestycjami.

 • Neon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 18:14 ~Neon

  Władze Halinowa i innych poszkodowanych gmin na terenie których będzie transport śmieci nie zdają sobie sprawy na niosące się toksyny powietrzem i wodą które wytrują wszystko w dużej okolicy. Zielonka nie może podrzucać takiego smrodu innym gminom pod nos oddalając kilkanaście kilometrów najdalej jak się tylko da od siebie takiej inwestycji. Jak ta inwestycja zaistnieje tzn. że urzędnicy z gmin poszkodowanych nie nie umieją i nic nie mogą, pytanie tylko po co są skoro godzą się na trucie własnych mieszkańców do tego bez korzyści finansowych które zagarnie sobie Zielonka.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2014 09:00 ~Andrzej

  Gdy chce się poszerzyć drogę Zabraniec-Okuniew, to Lasy Państwowe są temu przeciwne. Podczas modernizacji tej drogi nie można było złamać nawet jednej gałązki. Gdy w środku lasu powstanie wysypisko to Lasy Państwowe się na to zgadzają.

 • łea480

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 17:21 ~łea480

  Władze Zielonki tego smrodu i uciążliwości jeżdzących z dużym obciążeniem co parę minut samochodów ze śmieciami nieodczują, bo będą zbierać kasę. Natomiast mieszkańcy Michałowa ok. 300m pierwsze zabudowania i okoliczni mieszkańcy będą walczyć ze szkodnikami,a przed wszyskim z potężnym smrodem. Wołomin posiada tereny, gdzie chcieli budować lotnisko, niech tam urządzą sobie krajobraz w kupę śmieci. Początki 50 ha, a w sumie 240 ha lasu do wycięcia z niepowtarzalnym krajobrazem przyrodniczym to dla niektórych jest nic, ponieważ tylko kasa liczy się. Dajcie ludziom żyć, jak nie wywłaszczanie to smrodem zatrucie.

 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2014 20:49 ~Mariusz

  Kilkanaście km. Od zabudowań??? A Michalów, Krubki-Górki, Zabraniec, Ostrowik, Trzcinka. My tu mieszkamy i nie chcemy tu waszych śmieci i smrodu. Chodniki lepiej byście nam pobudowali żeby nasze dzieci mogły bezpiecznie do szkoły dojść a nie jeszcze dodatko pędzące śmieciary na naszych ulicach!!!

 • Man

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2014 18:16 ~Man

  Niech spadają z tym wysypiskiem do Warszawy, a władze Halinowa śpią spokojnie kto ich wybierze jak fundują śmieci z całej Warszawy jeżdżące i rozsypujące się po drodze pod domy mieszkańców ?

 • EjDżej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 08:57 ~EjDżej

  Składowisko odpadów w Radiowie powstało w sposób nielegalny, w otulinie Kampinosu (co jest zabronione!)... Jest, tak na prawdę, dzikim składowiskiem, które przez wiele lat!!! nie miało żadnego uszczelnienia podłoża, czy drenażu do oprowadzania ścieków! Co chwila widać osuwiska, co oznacza, że rekultywacja nie jest przeprowadzana prawidłowo! Zakład również nie działa poprawnie. System Warszawski - mieszamy wszystko w jednym worze - powoduje, że kompostownia jest, tak naprawdę, jedynie słabo opłacalną (a może nawet generującą straty) linią do fermentacji/kompostowania ZMIESZANYCH odpadów, które NIE SPEŁNIAJĄ NORM dla kompostu, więc to "coś" po kompostowaniu zalega na placu Zakładu, albo traktowane jest jako odpad do tworzenia warstw przesypowych na składowisku. TAKI TO SUPER ZAKŁAD:/
  A decyzję środowiskową uzyskali, bo nie było protestów. Nikt nie zgłaszał uwag kiedy w Urzędzie pokazała się informacja o planowanym przedsięwzięciu? Wtedy był na to najlepszy czas!
  Bardzo współczuję najbliższemu otoczeniu, ale nie wiem, czy coś da się jeszcze zrobić:/ Są decyzje, pozwolenia, własność...chyba pozamiatane:/

 • Zielonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2014 10:05 ~Zielonka

  Mieszkam w zielonce i nice chce mięć tu żadnego wysypiska. Ludzie z radiowej są sami sobie winni wyspisko jest od wielu lat a WY kupując mieszkanie o tym wiedzieliście i ta się godziliście. Sorry ale taka prawda i sam będę też protestował bo nie chce mieć większych korków z wawy przez wasze śmieci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »