Informacje

19.04.2012 22:32 zmiana patrona bemowskiej podstawówki

Zamiast komunisty będzie Jan Paweł II

SERWISY:

Uczniowie i nauczyciele jednej z bemowskich podstawówek nie mogli pogodzić się z tym, że patronem szkoły jest były stalinowski działacz komunistyczny Franciszek Zubrzycki. Za zgodą rady Warszawy szkołą będzie nosić imię Jana Pawła II.

- Obecny patron nie jest wzorem do naśladowania z racji swojej przeszłości i prezentowanych poglądów politycznych. Biografia Franciszka Zubrzyckiego przedstawia go, jako: stalinowskiego działacza komunistycznego wykreowanego przez propagandę PRL na legendarnego dowódcę bohaterskich walk o wolność – tak tłumaczyła wniosek o zmianę patrona placówki Katarzyna Załuska-Schumacher Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania na jednym z posiedzeń bemowskiej komisji oświaty.

Najwięcej głosów za papieżem Polakiem

Uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej nr 82 przy ulicy Górczewskiej 201 z propozycją zmiany wyszli już w połowie ubiegłego roku. Wtedy w szkole spośród różnych kandydatów wybrano Jana Pawła II. Wśród kandydatur pojawili się również: Janusz Korczak, Wanda Chotomska czy Maria Skłodowska-Curie.

W czwartek Rada Warszawy zagłosowała za zmianą patrona szkoły. Koszty wymiany tablic i pieczęci wyniosą dwa tysiące złotych.

ec/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Arszczur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 18:13 ~Arszczur

  Wyplenić czerwoną zarazę, wypalić, żeby ślad nie został. Jakim prawem w Warszawie jedna z głownych tras miasta ma nazwę Armii Ludowej?! TO SKANDAL ABSOLUTNY. Co jeszcze robią pomniki sowietów? Groby komunistów powinny byc przeniesione na jakiś ich specjalny cmentarz, aby byli razem. Przypominam, że pomnik Polaków walczących przeciw polskim powstańcom w służbie moskali został rozebrany w II RP. Stał przed Pałacem Saskim! Jeśli władze z PO przywrócą pomnik sowieciarzy zwany pogardliwie 4 śpiących 4 walczących, choć powinno być: 2 WALCZĄCYCH, 2 MORDUJĄCYCH, 2 GWAŁCĄCYCH, 2 KRADNĄCYCH - BO TAKA JEST PRAWDA HISTORYCZNA - TO Z WLASNEJ KIESZENI BĘDĄ ODDAWAĆ W PRZYSZŁOŚCI ZA HOŁDY DLA MOSKIEWSKICH HORD BARBARZYŃSKICH.

 • kecaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 14:20 ~kecaj

  mozna zwaryjować jak kazdego komunistę będa zamieniać na JPII to dostaniemy fioła

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 14:17 ~Xavery  ciekawski~ciekawski

  Przecież na Nowodworach przy Strumykowej jest już szkoła im. Jana Pawła II.
  To nie przeszkadza? Może kilka różnych szkół w jednym mieście mieć tego samego patrona? Chociaż z drugiej strony, Praga to już inna diecezja jest...
  wawiak~wawiak

  Ale z ciebie słoik. Strumykowa to nie Praga.
  ciekawski~ciekawski

  Oprócz podziału administracyjnego funkcjonuje podział tradycyjny. Prawobrzeżna część Warszawy to Praga, choćby jakąś jej część nazwali kiedyś "Dzielnicą Jana Pawła II".


  Święta racja. Jeszcze do niedawna starsi mieszkańcy Pragi (całej prawobrzeżnej części Warszawy) jadąc na lewą stronę mówili, że jadą do Warszawy. W drugą stronę oczywiście jeździło się "na Pragie". Nie wiem czy jeszcze żyją ludzie którzy taki podział stosują ale faktem jest, że ma on silne umocowane w tradycji korzenie.

 • Dziamgot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 14:13 ~Dziamgot


  Dzieki, że rozumiejąc ironię mojego komentarza odpowiedziałes temu dziamgotowi czy jak mu tam...To pewnie jakiś belfer ukrywający się za plecami uczniów tej peryferyjnej szkółki
  [/cytat_825008]
  Ejże Emerytko, juz czas na leki. Nie czytasz ze zrozumieniem, podobnie jak dziadek emeryt. Napisaełm, że miałas lufke z histroii bo jako emerytka powinnaś się była uczyc w komuniźmie o tymże Franku. A skoro nie pamietasz to widać wiek robi swoje ;)
  I przestań konfabulować na temat kim jestem lub nie jestem. Żadnym belfrem, chociaż wykształcenie takowe posiadam.

 • ciekawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 12:57 ~ciekawski


  ciekawski~ciekawski

  Przecież na Nowodworach przy Strumykowej jest już szkoła im. Jana Pawła II.
  To nie przeszkadza? Może kilka różnych szkół w jednym mieście mieć tego samego patrona? Chociaż z drugiej strony, Praga to już inna diecezja jest...
  wawiak~wawiak

  Ale z ciebie słoik. Strumykowa to nie Praga.

  Oprócz podziału administracyjnego funkcjonuje podział tradycyjny. Prawobrzeżna część Warszawy to Praga, choćby jakąś jej część nazwali kiedyś "Dzielnicą Jana Pawła II". Sama Białołęka była jeszcze do nie dawna częścią dzielnicy Praga-Północ.

  Ale mogę być słoikiem. Kilka lat temu dowiedziałem się, że nie jestem Polakiem a od jakiegoś czasu różni ludzie (w tym urzędnicy stołęcznego ratusza) wykrzykują mi w twarz, że nie jestem warszawiakiem :( Teraz nie czuję się już ani jednym ani drugim. Jestem obcym w mieście, w którym się urodziłem i wychowałem. Nie czuję żadnej więzi z Polakami ani z warszawiakami. Nie mam ojczyzny a wy nie jesteście moimi rodakami. Nie umiem już nawet kibicować polskiej reprezentacji, bo jacy oni tam "nasi".

 • Gorzkiewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 12:54 ~Gorzkiewski

  "Zawieź mnie Pan na Plac Kremówek Jana Pawła II!" ^^

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 12:15 ~mieszkaniec

  HGW-dużo zrobiła dla oświaty,miasta......ha,ha,ha

 • wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 11:53 ~wolak

  Franciszek Zubrzycki-pseudonim: "Mały Franek"zasłynął napaścią na leśniczego AK ,rabując pieniądze i dubeltówkę! Na kole mieści się ulica Małego Franka; innych "zasług" nie posiada!

 • MacQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 11:50 ~MacQ

  Wg. mnie idealnym patronem był by Stanisław Lem... Ile możliwości, jakie pole do popisu dla uczniów i nauczycieli. Tylko chyba bardziej to patron dla liceum ew. gimnazjum niż dla podstawówki...

 • uczeń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 11:23 ~uczeń

  A temat na najbliższą klasówkę: Kto był dla Ciebie największym polakiem i dlaczego był to JPII???

  hahahahahaha

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »