Informacje

18.08.2019 07:00 Na Targowej 15

Zamalowany praski mural wyłania się spod farby

SERWISY:


Ze ściany kamienicy przy Targowej wyłania się fragment zamalowanego muralu, który był wizytówką Pragi od lat 70. Urząd konserwatora zabytków sprawdza, czy da się go całkowicie odsłonić.

Widoczny fragment znajduje się na kamienicy przy ulicy Targowej 15. Mowa o ścianach budynku, na których widniały do niedawna murale "Jubiler" i "Foton", ale zostały zamalowane. O to, co się dzieje w tym miejscu teraz, zapytaliśmy konserwatora zabytków.

- Trwają badania murali by stwierdzić czy jest możliwość ich odsłonięcia - powiedział tvnwarszawa.pl Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków.

Na trwające prace uwagę zwrócili przedstawiciele stowarzyszenia "Porozumienie dla Pragi", które w lipcu nagłośniło sprawę zamalowania murali. - To są tak zwane odkrywki. Sprawdzają stan murali pod farbą, czy zamalowanie miało wpływ na to, jak to wygląda pod spodem i czy da się odsłonić całość - ocenia Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia.

Pod farbą

Chodzi o malowidła, które od początku lat 70. XX wieku widniały na szczytowych ścianach kamienicy przy Targowej 15. Jednym z nich była reklama błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego "Foton", a drugim – reklama producenta biżuterii "Jubiler".

W lipcu pisaliśmy o tym, że zostały zamalowane. Jak informowała rzeczniczka dzielnicy Praga Północ, Anna Rychlik, to wojewódzki konserwator wydał zgodę na zamalowanie murali. Miało się to stać 25 czerwca i - jak relacjonowała Rychlik - była to zgoda na "malowanie murali artystycznych i murali sponsorowanych ze zmienną ekspozycją na ścianie szczytowej (od strony trasy Świętokrzyskiej) budynku przy ulicy Targowej 15 w Warszawie wraz z oświetleniem".

Kontrola i konsekwencje

Później profesor Jakub Lewicki zapowiedział kontrole i konsekwencje, wobec osób, które wydały decyzję zezwalającą na usunięcie murali. Wówczas zadeklarował, że "wszystkimi dostępnymi narzędziami prawnymi" będzie dążył do przywrócenia usuniętych murali".

Poinformował wtedy też, o wynikach kontroli. "Kontrola wykazała uchybienia po obydwu stronach postępowania, dlatego mając na uwadze interes społeczny, podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu przywrócenie zamalowanych murali" - oświadczył wówczas wojewódzki konserwator zabytków na swoim profilu na Facebooku.

I dodał, że "przedstawiciel inwestora złożył jednoznaczną pisemną deklarację o wycofaniu się z realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz o dołożeniu wszelkich starań do przywrócenia murali Foton i Jubiler".

O sprawę ewentualnych konsekwencji zapytaliśmy urząd wojewódzki drogą mailową. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

em/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zdrapka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2019 07:38 ~Zdrapka

  Lubię zdrapki. Ta będzie największa.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2019 20:40 ~Piękny Roman

  olek~olek

  sprawa wygląda następująco:
  wystraszony konserwator próbuje robić zamieszanie, żeby ukryć niekompetencje i brak działań, mural był warty tyle co 3 prawda u Tischnera, rzeczywiście tam jest zwarta zabudowa i prędzej czy później te wątpliwej wartości "malowidła" znikną, ale kasy na to pójdzie jak na ratowanie tęczy przez bufetową. te same kompetencje, inni "oksfordczycy".

  Kaskę misiaczku to wyłoży ten co zamalował, także nie bój się.... chyba że jesteś tym zamalowywaczem to rozumiem Twój ból i cieszę się z niego :D

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2019 19:40 ~hehe

  Po 2 stronie ulicy Targowej Kijowaska 2 tez jest sciana zamalowana jakos nie widze i nie słysze obronców którzy własna piersia osłaniaja odrywajaca sie farbe.doklejona buda z piwem tez nie przeszkadza.

 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2019 16:12 ~olek

  sprawa wygląda następująco:
  wystraszony konserwator próbuje robić zamieszanie, żeby ukryć niekompetencje i brak działań, mural był warty tyle co 3 prawda u Tischnera, rzeczywiście tam jest zwarta zabudowa i prędzej czy później te wątpliwej wartości "malowidła" znikną, ale kasy na to pójdzie jak na ratowanie tęczy przez bufetową. te same kompetencje, inni "oksfordczycy".

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 23:22 ~wawa

  Może czas najwyższy zabudować działkę, bo mural w tym miejscu zasłaniał kawał pustej ściany do której kiedyś miało coś zostać dostawione. Ale lepiej żeby był bajzel. Niestety dla konserwatora to się niedługo zmieni, bo Praga zrobiła się popularna i bardzo droga.

 • Oooooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 14:42 ~Oooooo

  Oto dekomunizacja w najnowszym wydaniu...

 • zdrowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 14:00 ~zdrowy

  Zurnal~Zurnal

  Znajdźcie klasyczne: "PZPR- Przewodnia Siła Narodu" lub "Partia z Narodem-Naród Z Partią"!Aby ludziom żył się dostatniej!
  Czyli komuno wróć.

  jak nie jak tak oj gosciu

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 13:30 ~kasia

  Niezamalowany mural. Największa afera w Warszawie w ciągu ostatnich 5 lat.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 12:55 ~Gość

  Murale inaczej wyglądają w miastach ktore mają swoje dziedzictwo, a inaczej gdy dziedzictwo zostało zburzone i nie ma pieniedzy na remont ocalałej architektury i robi się murale by zasłoniły rudery

 • archi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 11:23 ~archi

  Ściana aż się prosi, by się do niej dobudować. Po to zostawiano takie "ślepaki" przed wojną. Po wojnie były efektem zniszczenia części kamienicy. Mniejsza o to. Idiotyczne decyzje pisowskiego konserwatora, wspierane przez oszołomów ze stowarzyszenia, doprowadzą do odtworzenie ówno wartego "dzeła" reklamującego nieistniejące firmy. Brawo wy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »