Informacje

06.07.2015 17:58 wypełnili substancją mineralno-żywiczną

Zamach na drzewa na pl. Konstytucji?
Miasto odpowiada: to nie beton

SERWISY:


"Na placu Konstytucji zabetonowali drzewa jakimiś kamyczkami" - alarmuje na Kontakt 24 internautka i, nie przebierając w słowach, krytykuje działanie miasta. Urzędnicy tłumaczą, że substancja, którą zastosowali, oddycha i przepuszcza wodę. - Jest przyjazna roślinom i pieszym - zapewnia Zarząd Oczyszczania Miasta.

"Właśnie wczoraj miałam okazję przechodzić przez pl. Konstytucji i zobaczyłam coś, co przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Wszystkie drzewa stojące po wschodniej stronie placu zostały zabetonowane jakimiś kamyczkami. Dookoła pnia jest może 5-centymetrowy pasek luźnych kamyków. Kiedyś w tym miejscu były po prostu kraty. Woda mogła swobodnie dostawać się do korzeni. Trzeba być chorym na głowę, żeby wpaść na taki pomysł" – napisała na Kontakt 24 Agnieszka.

Zarząd Oczyszczania Miasta, który opiekuje się zielenię na placu Konstytucji, wyjaśnia że drzewa zostały zabezpieczone specjalną nawierzchnią mineralno-żywiczną.

- Jest przyjazna roślinom, przepuszcza wodę i powietrze, jest trwała, o ile nie przejedzie po niej samochód, ale umówmy się, że pod drzewami w tych miejscach samochody nie powinny ani jeździć – wyjaśnia nam Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM.

W odpowiedzi na złodziejstwo

Jedną z motywacji urzędników były... kradzieże żeliwnych kratownic. - Były ważnym elementem dla utrzymania bezpieczeństwa ruchu pieszego, bo posadowione na tym samym poziomie co chodnik nie zagrażały przechodniom, ułatwiając przejście w miejscach, gdzie natężenie ruchu jest bardzo duże. Chroniły też ziemię w misach przed deptaniem – wyjaśnia Fryczyńska. - Nowa nawierzchnia jest wykonana do poziomu chodnika, zniknęły więc bariery architektoniczne w postaci dziury w chodniku wokół drzewa – dodaje.

Na początek 50 drzew

Zanim drzewa zabezpieczono nową nawierzchnią wymieniono im ziemię. Stara była tak ubita, że z trudem przepuszczała wodę i powietrze. Nowe rozwiązanie zastosowano pilotażowo przy 50 drzewach. Poza placem konstytucji, także na pl. Wilsona i w Al. Jerozolimskich.

Koszt wypełnienia dla misy jednego drzewa to ok. 5 tysięcy zł. Dużo? - Jest to porównywalny do kosztu przykrycia misy żeliwną kratownicą o niestandardowym wymiarze – przekonuje rzeczniczka ZOM.

b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PRL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2015 12:16 ~PRL

  szakal~szakal

  Policja ma pilnować kratownic przy drzewkach? Niektórych tu zupełnie pogięło. Policja ma czuwać nad naszym bezpieczeństwem, a nie pilnować chodników.


  Czyli można kraść?

 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2015 11:08 ~szakal

  Policja ma pilnować kratownic przy drzewkach? Niektórych tu zupełnie pogięło. Policja ma czuwać nad naszym bezpieczeństwem, a nie pilnować chodników.

 • mar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2015 10:04 ~mar

  optymista~optymista

  Tylko byście narzekali... nic innego nie potraficie !

  Najgłupszy był kometarz o wprowadzaniu psów...
  Koleś z psem się idzie do parku albo na skwer aby się "załatwił", a nie w ścisłym cemtrum miasta na Jerzym z głównych placów Warszawy.
  Ty chyba świnie w mieszkaniu chowasz skoro masz taki życiopogląd...


  To w końcu wychodzisz z psem czy z Jerzym na ten plac? Bo się pogubiłam :)

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 23:49 ~Yogi

  Do donic najlepiej niech to Hanna wstawi

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 22:44 ~waw

  A ile by kosztowała, betonowa płyta, 1,5m x 1,5m z dziurami i wzorkiem kamiennym?
  Tak tylko pytam :)

 • optymista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 20:52 ~optymista

  Tylko byście narzekali... nic innego nie potraficie !

  Najgłupszy był kometarz o wprowadzaniu psów...
  Koleś z psem się idzie do parku albo na skwer aby się "załatwił", a nie w ścisłym cemtrum miasta na Jerzym z głównych placów Warszawy.
  Ty chyba świnie w mieszkaniu chowasz skoro masz taki życiopogląd...

 • Kawal NL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 19:48 ~Kawal NL

  Wszystko zatem jest ok. Trochę zapomniano o estetyce, kupy piesków nie będą zatem "szkodzly" drzewom, ale ozdabialy mineralna powłokę. Nic tylko spacerować...Zapraszam przedstawicieli ratusza/zdm na wycieczkę, najlepiej rowerowa. To też może dostarczyć ciekawych doswiadczen.
  Też nie rozumiem tłumaczenia związanego z kradzieżą kratownic, wystarczyłoby, by szereg patroli policji i straży miejskich nie wpatrywało się tylko w tęczę, ale również w stronę drugiego Placu, na pewno by zauważyli.
  Wreszcie, dlaczego po drugiej stronie placu jest inne rozwiązanie, czyli generalnie białe ogrodowe kamyczki. Tutaj już nie potrzeba wyśmienitej masy, czy już skonczyly się na nia pieniądze?

 • Osama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 19:24 ~Osama

  Co za tłuk to zrobił, drzewo nie ma się jak rozrosnąć i wrośnie się w go łajno...

 • AnnaS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 18:24 ~AnnaS

  Kiedyś ludzie umieli sie cieszyć, dziś patrzą na siebie spode łba, kilną, plują, plotkują, donoszą. Zwracam siie do nie skażonej politykierstwem, obudźmy ojców, matki i braci i wyrwijmy ich z tej wstrętnej z opierdliwości, bo..........

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 17:09 ~ddd

  Jeśli pod wodzą HGW, w biały dzień, w centrum, pod okiem kamer, straży miejskiej i policji. Giną wielkie, ciężkie i drogie elementy infrastruktury. I jedyną opcją jest wydawanie kolejnych milionów. To chyba ta ekipa nie nadaje się do zarządzania miastem. Może z Wawrem lub jakąś małą wioską, pójdzie im lepiej. Jeśli ludzie ze wsi ich nie poszczują.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »