Informacje

15.07.2011 17:58 po większych deszczach

Zalania w Wilanowie,
burmistrz każe czekać

SERWISY:

Po obfitych deszczach woda znów podtapia Wilanów. Burmistrz problemu nie widzi, przekonuje, że zagrożenia nie ma, mieszkańcom każe czekać, aż sprawą zajmie się miejska komisja. Wygląda na to, że na pomoc władz dzielnicy na razie nie mają co liczyć.

Po ulewnych deszczach znacznie podniósł się poziom wody w Potoku Służewieckim. Przy ulicy Arbuzowej mieszkańcy sami układali worki z piaskiem w obniżeniach, żeby zabezpieczyć brzeg. - Nikt nam nie pomaga - skarżyli się.

Informacje o trudnej sytuacji w okolicach Potoku przekazaliśmy przedstawicielom władz dzielnicy. Zapytaliśmy, czy rzeczywiście pozostawiły mieszkańców samych sobie. Rzeczniczka dzielnicy stwierdziła, że o sprawie dowiaduje się od nas. Obiecała ją zbadać. Odpowiedzi na nasze pytania długo jednak nie mogliśmy uzyskać.  Dopiero po blisko pięciu godzinach do rozmowy dał się przekonać wiceburmistrz dzielnicy.

"Nie było realnego zagrożenia"

- Cieszy aktywność mieszkańców, ale ani przez chwilę nie było realnego zagrożenia - zapewniał Artur Buczyński. - Gdyby było jakiekolwiek realne zagrożenie, natychmiast byłyby tam wszystkie służby i sprzęt potrzebny do akcji ratowniczej - dodał.

Jak mówi, dzielnica cały czas monitoruje sytuację. - Wspólnie z delegaturą biura bezpieczeństwa jeździmy w te miejsca, które mogą być podtopione - mówi wiceburmistrz. - W obliczu poprawy pogody i opadania wody ten problem trochę się na dzisiaj sam rozwiązuje - kończy.

"Powstaje nowy organ"

Dopiero od nas burmistrz dowiedział się, że jedno z gospodarstw zostało jednak podtopione. Tradycyjnie już, woda zalała posesję przy ulicy Rzodkiewki. W innych miejscach większych strat tym razem nie wyrządziła i rzeczywiście skończyło się tylko na strachu.

Można jednak przewidzieć, że problem podtopień wróci po kolejnym większym deszczu. Bo gospodarstwo przy Rzodkiewki zalewane jest ostatnio podczas każej większej ulewy. Podtopiły je ubiegłoroczne sierpniowe nawałnice. Mieszkańcy zdążyli zrobić remont, w tym roku jednak woda pod domy podchodzi już drugi raz. Wałów do tej pory nie naprawiono.

Przy każdym większym deszczu mieszkańcy z okolic Arbuzowej i Rzodkiewki boją się więc o swoje domy. I bać się będą. Kiedy sytuacja się zmieni? Burmistrz nie podaje konkretów. Jak mówi, za wał przy Rzodkiewki odpowiada MPWiK. Z pobliskim Potokiem Służewieckim sprawa jest bardziej skomplikowana.

- Łatanie wałów nie rozwiąże problemu. To kwestia gospodarki wodnej i cieków wodnych w mieście. Do Potoku Służewieckiego spływają różne cieki wodne. Musi być koordynacja - tłumaczy Buczyński. - Powstaje nowy organ, który będzie koordynował całą gospodarkę wodną miasta - precyzuje.

Mieszkańcom, w razie podtopień, radzi zgłaszać się do dzielicowej delegatory biura bezpieczeństwa.

Wodociągowcy mają naprawić wał

Dobrych wiadomości dla zalewanych mieszkańców ulicy Rzodkiewki nie ma też MPWiK, które miało inwestować w naprawę wałów wybijającego Rowu Wolica. Prace miały ruszyć w tym roku. Na poprawę sytuacji ludzie mogą jednak liczyć najwcześniej w przyszłym. Dlaczego?

- Poprawiamy projekt techniczny - informuje Roman Bugaj, rzecznik MPWiK. - Rozbudowaliśmy go o zbiornik retencyjny przy ujściu do Potoku Służewieckiego - wyjaśnia. To ma zapobiec zjawisku cofki, a w efekcie podtopieniom.

W programie inwestycyjnym MPWiK zapisano, że ta inwestycja ma zostać zrealizowana do 2014 roku. - Ale postaramy się zrobić to wcześniej - mówi Bugaj.

Pomogło biuro bezpieczeństwa

Na razie mieszkańcy mogą się cieszyć, że ich problem dostrzegło biuro bezpieczeństwa, które do pomocy przy umacnianiu brzegów oddelegowało więźniów. I z tego, że deszcz nie popadał kilka godzin dłużej.

Woda w Potoku już opada.

Mieszkańcy ulicy Rzodkiewki od zeszłego roku o pomoc zwracali się do kilku instytucji:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Milena Zawiślińska

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 08:28 ~normalny

  mieszkańcom Rzodkiewki wyszła bokiem super oferta dewelopera... i ich brak wyobraźni... a teraz płacz... ale myślenie przy kupnie to rarytas

 • Stone

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2011 16:27 ~Stone

  Mieszkańców zalanych posesji zapraszamy na plażę na Polach Wilanowskich - tam dzięki Panu Burmistrzowi można wyciągnąć się na hamaku, napić piwka i zapomnieć o prozaicznych problemach takich, jak zalane domy...Plaży na szczęście na razie nie zalało.

 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2011 07:41 ~Yami

  Burmistrz problemu nie widzi bo jego to nie dotyczy, jakby zalewało jego posesję to na pewno zbudowałby naokoło podwórka wał!!! Za państwowe pieniądze oczywiście.

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2011 15:16 ~Wyborca

  Jak Tusk zje smalec z leśnikami to przyjedzie łagodzić spory i zapomogę w gotówce osobiście każdemu wypłaci.A jak na Jarka zagłosujecie to przyśle Macierewicza i będzie komisja śledcza Wilanowska.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 20:56 ~Czytacz postów

  @asd
  Wiesz może być to kłopotliwe, jeśli okazałoby się, że to kumy, kolesie i pociotki tych, którym takie zgody wydano.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 18:55 ~asd

  Poproszę o podanie do publicznej wiadomości urzędników, którzy wydali zgodę na budowę domów na terenach zalewowych. Niech teraz z własnej kieszeni płacą za przesiedlenia naiwnych ludzi, którzy się tam wybudowali. Bo budowa jakichkolwiek umocnień przeciwpododziowych nie ma żadnego sensu - człowiek z wodą nie wygra (vide Nowy Orlean, Seattle).

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 15:22 ~Czytacz postów

  - Budowa kanalizacji deszczowej (szczególnie dotyczy Wilanowa Niskiego) w celu usunięcia zjawiska zalanych po deszczu dróg.
  - Naprawa zniszczonych wałów przeciwpowodziowych w celu ochrony przed skutkami ewentualnej powodzi.
  http://sites.google.com/site/gronkiewiczpl/programy-dla-dzielnic-1/wilanow

  Buehahahahaha, buehahahahaha. Wy tam, to czytaliście?

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 12:58 ~marta2

  Podpisuję się pod tym o czym pisze pani Anna Mazurkiewicz z ul.Rzodkiewki . Tak właśnie wyglądają przeprawy z urzędami . Brak ludzi kompetentnych , wrażliwych społecznie . Arogancja jest na porządku dziennym . Bez przerwy są na jakiś szkoleniach-ale nie można się dowiedzieć czego ich tam uczą . Sztuki oszukiwania? Pan Buczyński przedtem był na Pradze? On chyba lubi dużo mówić?

 • PremierJarosław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 12:14 ~PremierJarosław

  To przez lata były naturalne tereny zalewowe - roszczenia należy kierować do dewelopera.

 • Stegienny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 11:57 ~Stegienny

  Arbuzowa przejezdna jest czy breja ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »