Informacje

02.02.2015 13:46 PRZEGLĄD PRASY

Zakonnice z Powiśla chcą biurowca w przyklasztornym ogrodzie

SERWISY:


Przyklasztorny ogród sióstr szarytek na warszawskim Powiślu może zostać zabudowany. Zamiast grządek i owocowych drzewek siostry chciałyby tam biurowiec. Wcześniej była mowa wręcz o osiedlu mieszkaniowym. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, czyli szarytki wystąpiło o warunku zabudowy dla tego terenu. Chodzi o rejon między Tamką, Kruczkowskiego, Smolną a skarpą wiślaną. Siostry dostały sad z drzewami owocowymi w połowie XVII wieku od królowej Marii Ludwiki Gonzagi, żony króla Jana Kazimierza.

Osiedle czy biurowiec?

Jak podaje "Stołeczna", w październiku 2013 r. zakonnice wystąpiły do dzielnicy Śródmieście o warunki dla zabudowy biurowo-usługowej o siedmiu kondygnacjach nad ziemią i dwóch podziemnych. Budynek miałby stanąć wzdłuż Kruczkowskiego.

W sierpniu 2014 plany zweryfikowały – złożyły wniosek na biurowiec, który miałby mieć pięć kondygnacji nad ziemią i jedną pod, a w listopadzie zawnioskowały o zmianę przeznaczenia budynku na "dom pomocy osobom wykluczonym" z funkcjami: biurową, edukacyjną, zdrowotną, dotyczącą pomocy społecznej czy kulturalną.

- Sprawa jest na etapie sporządzania analizy urbanistycznej. Zajmuje się tym dzielnica Śródmieście – mówi gazecie Agnieszka Kłąb z wydziału prasowego stołecznego ratusza. A rzecznik Śródmieścia Mateusz Dallali potwierdza, że warunki zabudowy powinny być gotowe za 2-3 tygodnie.

Osiedle w ogrodzie?

Ogród leży w granicach pomnika historii, ale nie jest zabytkiem. W mieście trwają prace nad planem miejscowym dla tego miejsca, który może zablokować inwestycję. Gdy projekt został wyłożony do publicznego wglądu, zakonnice zaproponowały przeznaczenie swojego ogrodu na osiedle mieszkaniowe. Ich uwaga nie została uwzględniona.

Zakon odmówił komentarza "Gazecie Stołecznej".

To nie jedyne plany zabudowy terenów kościelnych na skarpie. Jak niedawno informowaliśmy, przy Krakowskim Przedmieściu może powstać ogromy budynek z biblioteką i funkcją komercyjną – alarmowali w grudniu ubiegłego roku oburzeni obrońcy zabytków. Postawić go chce seminarium duchowne, ale księżą podkreślają, że przedstawiona koncepcja jest jedynie wstępem.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Efka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2015 10:53 ~Efka

  Raczę poczytać co Siostry tak na prawde chcą tam wybudować i dopiero krytykować. Ale to takie Polskie, nie sprawdze nie dowiem się prawdy tylko uwierze co mainstramowe media napiszą...ech....nic lepiej

 • Brat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 12:27 ~Brat

  Nie dziwi mnie fakt ze TVN i Gazeta.pl wieszają psy na kościele! Czemu nie komentuja źle postawionego, niezgodnie z planem zagospodarowania Skarpy, niezgodnie z normami budowlanymi budynku na rogu Tamki i Kruczkowskiego? Przeciez w tym budnyki nic nie zgadza się z tym co miało byc i na co dostali pozwolenie. Ale Łatwiej jest obsmarowac Siostry. Łatwiejszy przeciwnik. Bo ich prasa ma mniejszy zasięg a poza tym ich od razu można obsmarować że nawiedzeni fanatycy kółka różańcowego.

 • byłam widziałam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 19:52 ~byłam widziałam

  Adlaczegóż to siostry mają oddawać część swojej ziemi może niech politycy oddadzą po kawałku dla ludnośći.Jeżeli chodzi o dawanie czegoś ludziom to pojedźcie ok12-13 do sióstr i zobaczycie długą kolejkę po obiad za darmochę jakoś tego nikt nie widzi.

 • abs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 08:43 ~abs


  Rudy~Rudy

  Święte prawo własności - jestem właścicielem terenu, mam pozwolenie władz na budowę lub inne zagospodarowanie terenu to robię to, co uważam za słuszne i opłacalne. Wszystko w tym temacie. I nic nikomu do tego.
  daksd~daksd  cos Ci sie pomylilo jednak.... to tak nie dziala :) jest jeszcze plan zagospodarowania terenu chociazby


  Żeby władze dały pozwolenie to pomysł/projekt musi być zgodny z planem...

 • daksd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 18:25 ~daksd

  Rudy~Rudy

  Święte prawo własności - jestem właścicielem terenu, mam pozwolenie władz na budowę lub inne zagospodarowanie terenu to robię to, co uważam za słuszne i opłacalne. Wszystko w tym temacie. I nic nikomu do tego.


  cos Ci sie pomylilo jednak.... to tak nie dziala :) jest jeszcze plan zagospodarowania terenu chociazby

 • jeuak5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 17:58 ~jeuak5

  biurowca czy biurowiec??

 • Prayer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 16:49 ~Prayer

  A czy siostry będą płaciły podatki w związku z tym?
  NIE bo Kosciół w Polsce jest z tego zwolniony - najpierw niech zaczną płacic podatki a później mogą sobie budowac biurowce !!!!!!!!!!!

 • Absolwent 219 i XVIII

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 16:31 ~Absolwent…

  res~res


  Strasznie się rozpisałeś, a nie odniosłeś się do podstawowej kwestii: co takiego dają biednym te siostrzyczki? Wiem, że nic.

  A ty nie odniosłeś się do najważniejszego - prawa własności. Ono nie ma wyznania. A Siostry coś tam dają "biednym" do jedzenia, sądząc po kolejce przy bramie w porze posiłków.

 • Rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 14:04 ~Rudy

  Święte prawo własności - jestem właścicielem terenu, mam pozwolenie władz na budowę lub inne zagospodarowanie terenu to robię to, co uważam za słuszne i opłacalne. Wszystko w tym temacie. I nic nikomu do tego.

 • denm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 13:20 denm

  Ogród wygląda na kiepsko zagospodarowany i źle wykorzystywany, na pewno można by tam zmieścić jeszcze jakieś uprawy. Ewentualnie otworzyć ogród dla mieszkańców miasta... dołożyć plac zabaw i jeszcze byłby z tego pożytek dla dzieciaków...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »