Informacje

21.02.2011 06:56 ZTM: SYSTEM JEST PRZESTARZAŁY

Zakodowała nowy bilet, straciła stary

SERWISY:

 

Przy kodowaniu nowego biletu czytelniczka straciła kilka dni ze starego - informuje "Życie Warszawy". Błąd pojawia się, gdy pasażer chce zmienić rodzaj biletu. ZTM przyznaje się do usterki, ale na nowy system na razie nie ma pieniędzy.

– Okazało się, że przy kodowaniu na karcie resztka starego biletu została "zjedzona" przez nowy bilet – zaalarmowała "ŻW" pani Grażyna, która zamiast biletu na jedną strefę chciała kupić bilet na dwie. – Zrozumiałam to, kiedy przytknęłam kartę do kasownika. Okazało się, że straciłam cztery dni ze starego biletu. To jest nabijanie ludzi w butelkę – oburza się.

– Jeśli pasażer kupuje bilet innego rodzaju niż poprzednio, ten stary kasuje się w momencie kodowania. O ryzyku usunięcia biletu z karty informujemy pasażerów – wyjaśnia dyrektor ZTM Leszek Ruta.

Gdzie znajdziemy ostrzeżenie? Na przykład w autobusie, w zapisany maczkiem wyciągu z regulaminu przewozów.

Nowinki nieosiągalne dla Warszawy

Jeśli zakodujemy wcześniej taki sam bilet jak poprzednio, nie stracimy. ZTM przyznaje, że takie rozróżnienie nie jest dobre, a system z 2001 roku warto by poprawić.

– Ma dziesięć lat i jest już przestarzały - mówi Ruta. - Marzy nam się rozwiązanie z większą ilością miejsca na karcie. Wtedy system „zapamiętywałby" też inne bilety. A także umożliwiał wgrywanie różnych kontraktów pozakomunikacyjnych, np. biletów na mecz czy do teatru.

Na karcie miejskiej możemy wgrać tylko impulsy do parkomatu. Ciekawe rozwiązanie ma Londyn - nalicza pasażerom rabaty w zależności od liczby przejazdów i przesiadek w poprzednim okresie biletowym.

Nowy system biletowy kosztowałby 100 mln zł. Wymaga wymiany 800 tys. kart miejskich i 10 tys. kasowników, nowych urządzeń dla sprzedawców, serwerów i oprogramowania. Miasto nie ma na to pieniędzy - pisze "Życie Warszawy".

mz

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mi_to_tito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 17:32 ~mi_to_tito

  chyba każdy musi się przekonać na własnej skórze, żeby poczuć zbulwersowanie tej pani ;) mi kiedyś też pożarło bilet i od tamtej pory nie ładuje nowego dopóki stary się nie skończy :D nauczka dla wszystkich!

 • TheMarymonciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 16:52 ~TheMarymonciak

  Przecież to jest napisane na KAŻDYM kasowniku! System mamy od 10 lat ale oczywiście kobita robi awanturę po to, aby potem powiedzieć że "za te 4 dni to sobie odpuści reklamację". Jak się powiedziało a, to trzeba powiedzieć i b. Gapowe się płaci - święta racja.

 • G.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 16:09 ~G.

  Dlaczego ludziom nie chce się czytać regulaminów? No dlaczego? Ok, system jest nie do końca dobry, wielu ludzi pewnie musi stracić pieniążki, ale SZCZERZE to bilety w Warszawie wcale nie są jakieś szczególnie drogie, więc wystarczy czasem trochę pomyśleć, a jeśli chce się zmieniać rodzaj biletu- to trudno.

 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 13:45 ~Marta

  wiadomo nie od dziś, ze przy zakodowaniu nowej formy biletu stary automatycznie się kasuje. jedynie przy przedłużaniu tego samego biletu wszystko jest ok!!!

  rozsądku więcej!!!

 • JZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 12:43 ~JZA

  nieważne czy tak było zawsze czy nie, dla mnie kupowanie nowego z jednoczesnym automatycznym kasowaniem starego jest bez sensu.Przecież mogę chcieć zmienić rodzaj biletu z wyprzedzeniem kilku dni. Chyba, że sama wybieram opcję natychmiastowej zmiany.

 • biggus dickus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 11:50 ~biggus dickus

  Fakt, z tymi automatami coś jest nie tak. Na początku miesiąca na Politechnice zakodowałem bilet kwartalny, a na otrzymanym potwierdzeniu był bilet za...2 złote. Całe szczęście, że nie odwrotnie.

 • gosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 11:50 ~gosia

  Absolutnie nie zgadzam sie z Izą by uniemozliwiac wgranie nowego biletu gdy stary jeszcze obowiązuje. Jesli chce wgrac nowy to mam prawo go wgrac jesli system mnie informuje, ze strace kase a ja mowie, ze chce mimo to wgrac to moja kasa moja sprawa. Troche odpowiedzialności za wlasne czyny i uwagi na to co sie robi. Ludzie coraz bardziej robia sie bezmyslni i godza sie na ograniczanie wlasnej wolnosci byleby tylko ktos chronil ich przed nimi samymi - dziecinniejemy

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 11:31 ~sebastian

  100 milionów za nowy system ? Kto wam to wyceniał ? Za 20 mln spokojnie wdrożycie nowy.

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 11:21 ~smerf_maruda

  Za luty zabiera 2 dni! Zamiast 30 dnuiowego biletu mamy 28dniowy!

 • driVer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 10:56 ~driVer

  Ludzie! Poświęćcie 5, max 10 minut i CZYTAJCIE REGULAMINY! Bo inaczej będziecie płacić za gapowe. Ja pracuję w salonie telefonii komórkowej i w ciągu ostatniego roku regulamin do umowy przeczytało chyba 5 czy 6 osób. A potem są pretensje...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »