Informacje

25.09.2018 09:12 obraz zwrócili do muzeum

Zakochali się w polskiej damie. Nie wiedzieli, że była kradziona

SERWISY:

Nie było jej w Polsce od ponad 70 lat. Wraca w chwale, choć rozstanie z dwoma amerykańskimi dżentelmenami, których oczarowała, nie było łatwe. Materiał Pauliny Chacińskiej z programu "Polska i Świat" w TVN24.

To była miłość od pierwszego wejrzenia. 12 lat temu dwaj amerykańscy miłośnicy sztuki zobaczyli w internecie "Portret damy". Jak wspominają, od razu wiedzieli, że dama musi z nimi zamieszkać.

- Była wystawiona na aukcji w największej nowojorskiej galerii. Przystąpiliśmy do licytacji i koniec końców kupiliśmy ją - wspomina Craig Gilmore, jeden z niedawnych posiadaczy dzieła. - Kiedy po przewiezieniu do naszego domu w Los Angeles otworzyliśmy skrzynię, przez chwilę w powietrzu unosił się niesamowity zapach starego drewna, który szybko zniknął. Zakochaliśmy się - dodaje.

Agenci pukają do drzwi

I tak oto "Portret damy" Melchiora Geldorpa zawisł nad stołem w jadalni pary. Przez dekadę Craig i David nie znali jednak ani prawdziwego tytułu, ani autora ich ukochanego obrazu. Aż w 2016 roku do ich drzwi zapukali agenci Homeland Security Investigations, czyli amerykańskiej służby śledczej.

- Powiedzieli, że, ich zdaniem, nasz obraz został skradziony z polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie - wspomina Gilmore.  

Mężczyźni nie uwierzyli i nie wpuścili agentów do domu. Ale - znając już tytuł i nazwisko autora - postanowili poszukać informacji w internecie. Tak trafili na stronę polskiego wydziału restytucji dóbr kultury.

- Wpisałem w wyszukiwarkę Melchiora Geldorpa, wziąłem głęboki oddech i kliknąłem enter. Po sekundzie patrzyłem na czarno-białe zdjęcie, na którym bez żadnych wątpliwości była nasza dama - mówi Gilmore. 

Na jej trop amerykańskie służby wpadły już w 2006 roku, szukając innych skradzionych z Polski dzieł. - Agenci ustalili, że obraz nielegalnie przeszmuglowano do Stanów Zjednoczonych, a następnie sprzedano w nowojorskim domu aukcyjnym. I tak trafił do kupców w Kalifornii - informuje Heike Spelt, przedstawicielka Homeland Security Investigations.

Jak dodaje, po dziesięciu latach udało się ustalić, że tymi kupcami byli właśnie David Crocker i Craig Gilmore, którzy obraz wylicytowali w dobrej wierze. I w równie dobrej - gdy poznali historię Damy - postanowili zrzec się praw do niej.

Pożegnalna impreza

- Zawsze mieliśmy wrażenie, że to portret tak dobry, że mógłby wisieć w muzeum. Kiedy dowiedzieliśmy się, że jest z muzeum... to był szok, ale nie aż taka niespodzianka - przyznaje Crocker.

Zanim jednak obraz oddali - postanowili Damę godnie pożegnać - imprezą. W polskim sklepie kupili pierogi, kiełbasę, wódkę i piwo. W takich ilościach, że ze zdziwienia nie mógł wyjść polski sklepikarz. - Więc opowiedzieliśmy mu o obrazie, pokazaliśmy w telefonie zdjęcia. I zapadła cisza. W jego oczach pojawiły się łzy. Powiedział: "Chłopcy, dziękuję, że robicie to dla mojego kraju". To ten moment, którego nigdy nie zapomnimy - wspomina Gilmore.

Craig i David wtedy również postanowili, że oddadzą nie tylko obraz, ale też XIX-wieczną ramę - w prezencie. By jakaś ich cząstka już zawsze była z Damą.

Aleksandra Janiszewska z Muzeum Narodowego w Warszawie przekonuje, że obraz trafił do placówki w bardzo dobrym stanie. - Zarówno jeśli chodzi o powierzchnię malarską, jak i ramę, którą panowie zakupili do tego obrazu - mówi.

Wielki powrót

"Portret damy" kilka dni temu oficjalnie i z pompą wrócił na swoje prawowite miejsce. Na uroczystości obecny był między innymi wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, a także nowa ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher. - Stany Zjednoczone są dumne, że mogły odegrać rolę w odzyskaniu części polskiego dziedzictwa kulturowego. Jestem zaszczycona, że mogę być dziś tego częścią - powiedziała Mosbacher.

Zanim obraz został skradziony podczas wojny, pozostawał właśnie w zbiorach Muzeum Narodowego. Został zakupiony przez miasto stołeczne Warszawa dla Muzeum Narodowego ze zbiorów doktora Jana Popławskiego. Kilka obrazów z tej kolekcji również znajduje się na naszej ekspozycji - mówi Janiszewska.

Tylko z tej kolekcji nadal poszukiwanych jest 21 obrazów. Katalog strat wojennych, opisanych i zidentyfikowanych, liczy 63 tysiące pozycji.

Paulina Chacińska, TVN24

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2018 09:02 ~Dosia

  Dom aukcyjny powinien zostać pozwany do sądu za niesprawdzenie pochodzenia obrazu.

 • Pppppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 17:05 ~Pppppp

  ayla~ayla

  Szkoda, że nie napisali jasno, że dżentelmeni są parą i obraz wisiał sobie u nich w kuchni :)  Polecam czytać ze zrozumieniem. Np. ten fragment: "I tak oto "Portret damy" Melchiora Geldorpa zawisł nad stołem w jadalni pary".

 • Kodi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 16:23 ~Kodi

  No i dwoch gejów okazało sie byc bardziej uczciwymi niż niejeden katol.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 14:50 ~nick

  I co z tego? Co to ma do rzeczy?

  ayla~ayla

  Szkoda, że nie napisali jasno, że dżentelmeni są parą i obraz wisiał sobie u nich w kuchni :)

 • krakowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 13:59 ~krakowianka

  Gest piękny, ale żeby miał wymiar "edukacyjny" na przyszłość i w przypadku innych dzieł my też powinniśmy wystąpić dobrowolnie z jakąś gratyfikacją...Niekoniecznie finansową, chodzi o dobry przykład. I tak wydajemy tyle na Vip-ów, to może przynajmniej dożywotnie darmowe przeloty do Polski i free wstęp do MN w W-wie, żeby mogli ją sobie "odwiedzać"..?

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 13:42 ~Piękny Roman

  Pewnie obraz i tak by stracili, ale oni wybrali rozwiązanie z klasą.
  Ogromny szacunek dla tych panów :)

 • regwerheh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 13:21 ~regwerheh

  Pewnie tylko podziękowało muzeum i tyle... Rząd powinien dla takich panów zrobić imprezę, zasponorować pobyt w polsce na miesiąc, etc, ale oczywiście po co... skoro sami oddali to nie ma się co nimi przejmować...

 • ayla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 13:08 ~ayla

  Szkoda, że nie napisali jasno, że dżentelmeni są parą i obraz wisiał sobie u nich w kuchni :)

 • Syrenka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 12:02 ~Syrenka

  Dziękujemy panowie!

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 11:33 ~Piotr

  A ten Nowojorski Dom Aukcyjny - to taki durny i nie wiedział, co to za obraz, kto go namalował i komu go skradziono?
  Przyjaciele amerykanie:-(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »