Informacje

24.07.2013 07:31 z okupantem walczyli satyrą

"Zakazane piosenki" i okupacyjny
humor w Parku Wolności

SERWISY:

Kabaret Moralnego Niepokoju, Mela Koteluk, Katarzyna Groniec, Skubas i Marek Dyjak wystąpią już w najbliższą niedzielę na koncercie "Zakazane piosenki" w warszawskim Parku Wolności. Odbędzie się on w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania.

Niedzielna impreza poświęcona będzie piosenkom z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego, wykonywanym najczęściej przez ulicznych grajków i podwórkowe orkiestry. Utwory z filmu "Zakazane piosenki" a także skecze satyryczne inspirowane humorem okupacyjnym, wykonane zostaną przez Kabaret Moralnego Niepokoju, Melę Koteluk, Katarzynę Groniec, Skubasa i Marka Dyjaka. Koncert poprowadzi Artur Andrus.

Lżej opowiedziane Powstanie

- Pomysł zrodził się z rozmowy z Mariuszem Cieślikiem i postawienia pytania, czy da się dzisiaj ożywić atmosferę filmu wspaniałego, jednak archaicznego. Czy możliwe jest opowiedzenie okupacji i Powstania Warszawskiego lżej, poprzez piosenkę i humor - tłumaczy Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć sam film Leonarda Buczkowskiego z 1947 r. Obraz upamiętnia partyzancką twórczość okresu II wojny światowej, jednocześnie humorystycznie przedstawiając realia okupowanej Warszawy.

Dywersja satyrą

W okresie okupacji, w podziemiu ukazywały się śpiewniki i książeczki satyryczne. Warszawscy grajkowie mieli do dyspozycji małe śpiewniki.

Skala pomysłowości polskich satyryków była niewyobrażalna. Przeprowadzano nawet dywersyjne akcje satyryczne. Przygotowano na przykład fałszywy numer Kuriera Warszawskiego, najsłynniejszej gadzinówki, który sprzedawane były przez gazeciarzy. Zaczynała się jak normalna gazeta, dalej natomiast pojawiały się satyryczne ogłoszenia.

- Warszawa naprawdę walczyła również piosenką i dowcipem - mówił Mariusz Cieślik, dziennikarz i pomysłodawca projektu "Zakazane piosenki".

W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego usłyszeć będzie można takie okupacyjne szlagiery jak "Hej, chłopcy, bagnet na broń", "Już nigdy", "Czerwone jabłuszko" i oczywiście "Siekiera, motyka..." oraz "Serce w plecaku".

Okupacyjny żart

- Większość tych piosenek, niestety, nie nadaje się do wykonania. Nie sposób zrozumieć ich bez znajomości historycznego kontekstu, jednak kilka wytrzymało próbę czasu - tłumaczył Cieślik, dając przykład okupacyjnego dowcipu, który być może zostanie wykorzystany podczas niedzielnego występu:

Niemcy chcą jak najwięcej zwolenników skaptować dla Osi. Hitler wysyła Goeringa do papieża. Po dwóch dniach depesza: Przyjęty bardzo gościnnie ale papież nie chce słyszeć o Osi. Wobec tego pojechał Goebbels. Wysyła depeszę: Stosunki bardzo dobre, wypiliśmy bruderszaft ale do Osi przystąpić nie chce. Hitler wysyła Himmlera. Na drugi dzień depesza: Papież zmarł w nieustalonych bliżej okolicznościach, za dwa dni konklawe, zostaję papieżem.

PAP/wp/ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • chętnie pójdę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 15:54 ~chętnie pójdę

  O której godzinie będzie koncert piosenek powstańczych?

 • ludek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 12:23 ~ludek

  Potomek Warsa i Sawy~Potomek Warsa i Sawy

  Dobrze, że napisaliście gdziue ten "park wolności" bo wielu "warszawiaków" już zaczęło googlować :))

  nie osądzaj ludzi po sobie

 • Potomek Warsa i Sawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 08:51 ~Potomek…

  Dobrze, że napisaliście gdziue ten "park wolności" bo wielu "warszawiaków" już zaczęło googlować :))

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »