Informacje

06.03.2013 15:05 prace trwają

Zajrzyj do podziurawionego
tunelu Wisłostrady

SERWISY:


Choć tunel Wisłostrady zamknięty jest od pół roku, to w środę przejechać nim mogli się dziennikarze. Podróż skończyła się jednak szybko - w miejscu, gdzie przez otwory w nawierzchni wstrzykiwana jest specjalna mieszanka. Normalny ruch samochodów na ulicę ma wrócić najwcześniej w połowie czerwca.

Wjazd do tunelu rozpoczął się przy… wyjeździe, przez który kierowcy jeszcze ponad pół roku temu jechali w stronę Mokotowa. Podróż tunelem trwała ok. 1,5 minuty. Dalej na drodze stanęły nam powbijane w nawierzchnię rurki, przez które pod ziemię wstrzykiwana jest mieszanka cementu z dodatkami chemicznymi.

Tunel Wisłostrady. Tak wyglądają prace

- Prace prowadzone są w trzech etapach. Jeden to nawiercanie otworów pod manszety, którymi wprowadzana jest mieszanka do gruntu pod tunelem Wisłostrady, drugi to uzupełnianie otworów manszetami, a trzecia to same iniekcje - wyjaśnia Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP Metro, która buduje centralny odcinek II linii.

Do rurek w otworach podłączane są specjalne kolektory z kontrolą ciśnienia i wykonywana jest iniekcja.

- Iniekcje muszą być wykonywane bardzo precyzyjnie, ponieważ pod nami znajduje sie grunt, ale wokół niego całą przestrzeń jest zabudowana. Stąd też, ciśnienie nie może być zbyt duże, by nie uszkodzić stacji Powiśle i Tunelu Wisłostrady - zaznacza Witczyński.

Kiedy kierowcy przejadą tunelem Wisłostrady?

Tunel zamknięty jest od sierpnia, gdy doszło w tym miejscu do poważnej awarii. Warszawiacy słyszeli już kilka terminów jego otwarcia. Aktualny na dziś to czerwiec 2013 r.

- Przewidujemy, że na same prace będzie potrzebne ok. 55 dni. Potem będziemy odtwarzać nawierzchnię i przystąpimy do odbiorów technicznych z właścicielem tunelu, czyli Zarządem Dróg Miejskich - wyjaśnia rzecznik. - Jeżeli nie będzie przeciwwskazań ze strony ZDM, to znaczy potrzeby wykonania dodatkowych prac czy ekspertyz, to realnym terminem, kiedy pojadą kierowcy, jest połowa czerwca - dodaje.

W sierpniu znów zamkną?

Jak podaje PAP, gdy zabezpieczanie gruntu pod tunelem dobiegnie końca, wykonawcy centralnego odcinka II linii metra przystąpią do budowy tunelu-łącznika dla metra, który będzie przebiegał w poprzek tunelu samochodowego pod Wisłostradą.  - Grunt na pewno będzie już stabilny - zapewniał inżynier Paweł Skorupa, kierujący pracami wzmacniającymi.

Dodał też, że harmonogram prac budowlanych przewiduje wstrzymanie - w sierpniu, na tydzień - ruchu w tunelu Wisłostrady, gdy będzie wykopywany ten łącznik. - Na razie za wcześnie, żeby o tym mówić. To zależy m.in. od ekspertyz dotyczących tunelu – zaznacza Matuesz Witczyński.

Co się dzieje na stacji Powiśle?

Choć prace pełną parą trwają w samym tunelu, to inaczej jest na pobliskiej stacji. Roboty konstrukcyjne tam wstrzymano.

- By utrzymać ciśnienie hydrostatyczne po awarii, zachodnia część stacji została wypełniona wodą. Mamy pierwsze prace związane z badaniem szczelności korków, które już wykonaliśmy i pierwsze obniżenia poziomu wody w samej stacji - wyjaśnia Witczyński. - Zostaną na razie obniżone do pięciu metrów poniżej lustra Wisły. Widzimy, że tej wody nie przybywa, więc prace były skuteczne - dodaje.

Sierpniowa awaria na budowie metra

W nocy z 13 na 14 sierpnia 2012 r. na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty.

Wprowadzono objazdy dla kierowców, między innymi przez bulwary wiślane.

II linia metra

Centralny odcinek II linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Oficjalnia data zakończenia inwestycji to 2014 r. Jest opóźnienie. Czytaj wiecej na ten temat.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »