Informacje

09.11.2014 18:05 dzień otwarty

Zajrzyj do II linii metra

SERWISY:
W niedzielę od rana warszawiacy mogli zwiedzać II linię metra. Chętnie robili zdjęcia i nagrywali filmiki. Stacje otwarte były do 18.00. Nie obyło się bez problemów.

Zwiedzanie wszystkich stacji II linii rozpoczęło się o godz. 10. Mógł przyjść każdy - nie były konieczne zapisy.
Stacje Rondo ONZ, Świętokrzyska i Centrum Nauki Kopernik zwiedził dziennikarz tvnwarszawa.pl Andrzej Rejnson.

- Sporo osób przyszło zwiedzić II linię metra, choć tłumów nie ma. Warszawiacy robią chętnie zdjęcia, nagrywają filmiki. Na stacjach są szklane bramki, które się w większości automatycznie otwierają. Słychać też głos lektora I linii metra, który ostrzega by zbyt blisko nie podchodzić do krawędzi peronu - mówił Andrzej Rejnson.

Dodał, że na stacji CNK po 11. zwiedzający nie byli wpuszczani do środka. Przed wejściem utworzył się zator. Nieoficjalnie - doszło do awarii schodów ruchomych.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT USTEREK NA DRUGIEJ LINII <<<

Stacje Dworzec Wileński zwiedził Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. Zauważył, że na skrzyżowaniu Al. Solidarności i ul. Targowej nie działają światłą.

>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT <<

- Przed wejściem na stacje Dworzec Wileński powstał targ z zabawkami, jedzeniem i rękodziełem. Sporo osób zwiedza metro. Robią zdjęcia - mówił Marcinczak.
Pod opieką dorosłych do wnętrz wejść mogą także niepełnoletni. Jak zapewnia ratusz, zwiedzać mogą również osoby niepełnosprawne - stacje Świętokrzyska i Dworzec Wileński są przystosowane dla zwiedzających poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Wejścia i wyjścia do stacji, z których korzystają zwiedzający, są oznaczone tablicami informacyjnymi. Dookoła nie ma też zielonych ogrodzeń budowy.

 

 

 

 

 

Główne atrakcje zaplanowano na dwóch przystankach:

Świętokrzyska

Hala artystyczna:

Po godz. 10 można wziąć udział w akcji "Rzeźbimy Warszawską Syrenkę", zobaczyć pokazy gimnastyki artystyczna czy capoeiry.

Z kolei o godz. 11.15 Teatr Improwizacji Ab Ovo zaprasza do interaktywnej zabawy i wspólnego śpiewania, a o 12:15 odbędzie się koncert musicalowych przebojów światowych scen muzycznych w wykonaniu Śródmiejskiego Teatru Muzycznego i Projekt Proscenium.

Na godz. 13:00 zaplanowano wybrane fragmenty musicalu Metro, z kolei o 14:35 odbędzie się pokaz naukowy wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, 14:55 – 15:15 Występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Na godz. 16:00 zaplanowano pokazy zapaśnicze i taneczne - pierwszy na prawym brzegu Wisły klub prowadzący zapasy w stylu klasycznym - UKS "Zdrowy Targówek" - Andrzej Supron - mistrz zapasów oraz Paulina Przestrzelska - tancerka, finalistka 6 edycji You Can Dance.

Hala warsztatowa:

tu na warszawiaków będą czekały stoiska etnograficzne, warsztaty bębniarskie, zajęcia dla najmłodszych i pokazy: m.in. etiudy w wykonaniu teatru Mimo, pokazy mistrza Polski w iluzji Macieja Pęda.

ZOBACZ, JAK PORUSZAĆ SIĘ PO STACJI ŚWIĘTOKRZYSKA:

Dworzec Wileński

Przy placu Wileńskim od godz. 10.00 rozłożył się Praski Jarmark - stoiska handlowe, gastronomiczne, specjały kuchni regionalnej i wyroby tradycyjnych rzemiosł artystycznych atrakcje i konkursy dla dzieciaków.

Odbędą się tam również koncerty:

10.15 Praska Orkiestra Dęta
11.00 Chór Tonika
11.30 Praskie Małmazyje
11.45 Hope4Street
12.30 CzessBand
13.45 Aida
14.45 Kapela z Targówka
16.45 Kapela Praska
18.00 Future Folk

W CH Wileńska odbędą się konkursy i pokaz laserów na fasadzie Warszawy Wileńskiej i wieczór promocji. Zaplanowano też pokaz ognia, barwną paradę oraz występy pantomimiczne w wykonaniu Teatru Akt

"Praga Trzech Kultur" - zwiedzanie przygotowane przez PTTK Oddział Mazowsze, członka Warszawskiej Izby Turystyki Spotkanie z przewodnikiem przy scenie (spacer ok. 45-50 minut):
Godz. 11.00, 12.00, 13.00.

Z kolei o godz. 13.00 odbędzie się spacer: "Niezwykła Praga".

ZOBACZ, JAK PORUSZAĆ SIĘ PO STACJI DWORZEC WILEŃSKI:

 

Rondo Daszyńskiego, Nowy Świat - Uniwersytet, Stadion Narodowy,

O godz. 13.00 ruszają spacery "100 metrów od metra".

Rondo Daszyńskiego: "Odkrywamy Wolę",

Nowy Świat - Uniwersytet: "Nieznane zielone miasto - spacer Skarpą Warszawską",

Stadion Narodowy "Praskie zapachy - kwiaty i czekolada".

SPRAWDŹ, JAK PORUSZAĆ SIĘ PO TYCH STACJACH:

CNK i RONDO ONZ

Specjalnych atrakcji nie będzie za to na stacji Centrum Nauki Kopernik i Rondzie ONZ. Jak informuje ratusz, przy CNK będzie można tam przejść peronem pod tunelami Wisłostrady i wyjść na powierzchnię przy Wiśle.


Z kolei na Rondzie ONZ można będzie przejść pod ziemią dookoła całego ronda i zejść na peron z antresoli przy efektownym kolistym sklepieniu.


SPRAWDŹ, JAK PORUSZAĆ SIĘ PO TYCH STACJACH:

 

 

Jak informowaliśmy w piątek, komisja Metra Warszawskiego zakończyła sprawdzanie zbudowanych stacji centralnego odcinka II linii metra. Później odebrać je będą musiały sanepid i straż pożarna, a ostateczną zgodę na użytkowanie wyda Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Jak informowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, II linią pojedziemy najwcześniej 14 grudnia.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz o otwarciu II linii metra:


Centralny odcinek drugiej linii metra o długości ponad 6 kilometrów łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od Zachodu na Wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska".

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Pierwsze naziemne prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2010 r., a w maju 2012 r. tarcza "Anna" (nosząca imię na cześć księżnej Anny Mazowieckiej) rozpoczęła drążenie tunelu II linii metra.

Pierwotnie planowo, że budowa II linii zakończy się w październiku 2013 r., jednak prace opóźniły się m.in. z powodu zalania terenu budowy stacji Centrum Nauki Kopernik. W sierpniu 2012 roku budowniczowie podczas prac natrafili na ciek wodny, teren budowy stacji został zalany, zamknięto tunel Wisłostrady, a prace naprawcze trwały prawie rok, do czerwca 2013 r.

Głos metra

Głosem II linii metra wybrany został Maciej Gudowski. To on przeczyta komunikaty z nazwami stacji, które usłyszymy w wagonach podziemnej kolejki. Gudowski otrzymał najwięcej głosów w plebiscycie stołecznego ratusza i Pierwszego Programu Polskiego Radia.

Maciej Gudowski jest znanym polskim lektorem filmowym i radiowym. Na swoim koncie ma tysiące "przeczytanych" filmów, między innymi: "Dynastię", "Matrix", "Pulp Fiction", "Władcę pierścieni - Drużynę pierścienia", "Latający cyrk Monty Pythona", "Z Archiwum X", "Tango and Cash" i produkcje o Jamesie Bondzie.

Posłuchaj zapowiedzi stacji:


kś/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • v6piqa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2014 01:12 ~v6piqa

  Wspaniale, cos niebywalego. I to wszystko dzieki naszej Kochanej Pani Prezydent! Gdyby nie Ona to nic bysmy nie mieli!

 • Stoicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2014 12:53 ~Stoicki

  Ale bydło tłumu jest ogłupiałe.
  Gdyby to było 100 letnie metro,które zostałoby całkowicie zdemontowane i wybudowane w jego miejsce nowe,to byłby sens pójść i obejrzeć ostatni raz. Metro będzie dostępne za 1-2 m-ce dla wszystkich a tak dziki tłum z aparacikami wciska się... :/

 • Garry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2014 08:00 ~Garry

  Pims~Pims

  Teraz pytanie zasadnicze. Dlaczego nie zrobiono przetargu na całą drugą linię metra a buduje się ją kawałkami? Teraz poczekamy z rok czy dwa na rozstrzygnięcie nowego przetargu, który prawdopodobnie wygra ta sama firma a czas leci. Czy urzednicy o tym decydujący maja za grosz kompetencji?

  Bo nie ma takiej firmy która by udźwigłęła taką inwestycję o długości około 30 km w jednym podejściu w ciągu 4 lat. Inaczej musiałaby to robić około 20 lat. W tym czasie mogłaby 5 razy splajtować. W podobnej skali przetargi są w innych dużych miastach Europy.

 • bocian odleciał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2014 02:40 ~bocian odleciał


  Marcin~Marcin

  PANI GRONKIEWICZ, zwiedzać to sobie Pani może muzeum żydów które powstało. Tematycznie dla Pani właściwe. Metro nadal nie działa i niech Pani nie czaruje warszawiaków zwiedzaniem. Dobrze że jeszcze w czynie społecznym jak za komuny nie zaprosiła Pani na sprzątanie peronów
  Azerate~Azerate

  Muzeum to nazwa nieprzystająca do obiektu dotyczącego Żydów. Ja to bardziej widzę jako park rozrywki - w muzeum są eksponaty, a nie tylko ekrany dotykowe czy plansze multimedialne.

  No to chyba tam nie byłeś, albo taki jesteś spostrzegawczy, że ...
  Eksponaty są również. W mniejszości, ale są.
  Poza tym powinno się sprzątać po sobie. Korona by Ci z głowy nie spadła.

 • DPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2014 00:22 ~DPP

  Dzień Pieszego Pasażera AD 2014.

 • tomaszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 22:03 ~tomaszek

  Nie lubię ludzi którym wszystko się nie podoba, wszystko krytykują.. bo pewnie mają wielkie brzuchy, nie widzą swojego przyrodzenia, siedzą i piją piwo przed telewizorem i nigdy nie wstają z kanapy. Najłatwiej jest kogoś obrazić, ośmieszyć, krytykować. Ruszcie du...y i zobaczcie jak nasza Ojczyzna się zmienia, jak pięknieje... zróbcie cos dla niej np.pozbierajcie smieci lub kupki po swoich pieskach..

 • drogiemetrobiednahgw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 21:35 ~drogiemetr…

  Cała budowa 2 linii metra przez Panią Gronkiewicz-Waltz jest jednym, wielkim żartem. Nie dość, że większość planów na jej wykonanie było już przygotowanych przez Kaczyńskiego, to jeszcze koszty budowy są prawie najwyższe w Europie, jedynie Marsylia ma droższe metro, ale Kopenhaga, Madryt, Monachium i Ateny mają prawie o połowę tańszą linię metra. Koniec marnotrawstwa pieniędzy. Zmieńmy Warszawie prezydenta na Jacka Sasina.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 21:29 ~Azerate

  Marcin~Marcin

  PANI GRONKIEWICZ, zwiedzać to sobie Pani może muzeum żydów które powstało. Tematycznie dla Pani właściwe. Metro nadal nie działa i niech Pani nie czaruje warszawiaków zwiedzaniem. Dobrze że jeszcze w czynie społecznym jak za komuny nie zaprosiła Pani na sprzątanie peronów

  Muzeum to nazwa nieprzystająca do obiektu dotyczącego Żydów. Ja to bardziej widzę jako park rozrywki - w muzeum są eksponaty, a nie tylko ekrany dotykowe czy plansze multimedialne.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 21:27 ~Azerate


  Dęta~Dęta

  Hance w jej prostactwie wydaje się, że jak wpuści ludzi do niedokończonego Metra i pokaże im iluzjonistów oraz orkiestrę dętą to natychmiast wygra wybory. Pani HGW, ten poziom to w Płocku, nie w centrum Warszawy.
  nick~nick

  co za człowiek z ciebie, nie możesz się po prostu cieszyć z lepszej komunikacji w mieście tylko od razu kogoś obrażasz i zakładasz złą wolę, jeżeli warszawiacy mieliby być tacy jak ty to wolę ludzi z płocka

  Może wyjaśnisz w jaki sposób komunikacja staje się lepsza od kilku stacji służących bynajmniej nie komunikacji, tylko organizowaniu propagandowych wieców?

 • ertger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 20:39 ~ertger

  optymistka~optymistka

  Frustraci dorwali się do forum. Żal mi was, bidulki.  A wiez co to były patiomkinowskie wioski?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »