Informacje

23.09.2012 07:18 ZWIEDZANIE PRYWATNYCH MIESZKAŃ

Zajrzyj do fińskiego domku.
To może być ostatnia okazja

SERWISY:

Mieszkania sprzed I wojny światowej, socrealistyczny MDM czy osiedle Za Żelazną Bramą będzie można zobaczyć w niedzielę w Warszawie, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2012. Drzwi do kilkunastu prywatnych mieszkań otworzą dla zwiedzających właściciele.

- Chcemy pokazać, jak na przełomie stu lat zmieniła się architektura i rozkład mieszkań, ich powierzchnia, wystrój i wyposażenie - tłumaczył PAP organizator imprezy Mieszkania XX wieku, prezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Michał Krasucki.

Prywatne historie

W niedzielę drzwi do kilkunastu warszawskich mieszkań - m.in. na Saskiej Kępie, Żoliborzu czy MDM-ie - otworzą dla zwiedzających prywatni właściciele.

- Zamienią się oni w ten dzień w kuratorów, a każde mieszkanie - w muzeum. Opowiedzą o swoich mieszkaniach i znajdujących się w nich przedmiotach - opisanych w sposób muzealny, nie stroniąc od osobistych historii, wspomnień i emocji, które w nich przywołują - zapowiedział Krasucki.

Będzie można zobaczyć m.in. domki fińskie na Jazdowie. To może być jedna z ostatnich okazji. Choć prace nad planem zagospodarowania dla tego terenu wciąż trwają, to według założeń w tym miejscu mają być ambasady, czy budynki administracji rządowej. Część domków już stoi pusta, bo mieszkańcy zaczęli się z nich wyprowadzać.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Otwarte będą też mieszkania przy pl. Konstytucji, w Alejach Jerozolimskich i przy ul. Marszałkowskiej, czy wreszcie modernistyczne osiedla Za Żelazną Bramą i Sady Żoliborskie.

4 trasy

Wybrać będzie można pomiędzy czterema przygotowanymi trasami, w tym jedną rowerową, lub na własną rękę odwiedzić wskazane mieszkania. Częścią imprezy będzie też gra miejska, konkurs fotograficzny oraz wycieczka rowerowa po Woli, Bielanach i Żoliborzu.

Wcześniej w Pałacyku Szustra na Mokotowie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem architektów, historyków sztuki i konserwatorów. - Wspólnie - w gronie ekspertów - chcemy się też zastanowić, co i jak należy w tej architekturze chronić - powiedział Krasucki.

PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWY PLAN WYDARZEŃ

PAP/ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bobo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2012 12:53 ~bobo

  niech pokazuja swoje dobytki a w poniedzialek ukaze sie artykul okradziono mieszkania

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2012 12:21 ~Konrad

  Prezydent miasta Gronkiewicz-Waltz dziwi się ile zrabowali Szwedzi. Nie szokuje jej ile sama zburzyła. Miną lata i ktoś zada sobie pytanie ile w Warszawie zniszczyła Platforma Obywatelska pod rządami Gronkiewicz-Waltz.
  No a odpowiedzialni za te "komentarze" żeby się nie narazić urzędującej władzy ile już skasowali wpisów...

 • jacknn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2012 11:29 ~jacknn

  do Marycha. Skrzypienie domu drewnianego to sama śmietanka mieszkania. Ten specyficzny zapach, to skrzypienie tworzy wspaniałą atmosferę, a izolację mozna zawsze poprawić, w końcu dom ma kilkadziesiąt lat. A betonowe bloki, czemu nie jak ktoś jest mieszczuchem z krwi i kości to nawet njlepsze i najdroższe mieszkanie z materiałów naturalnych jego mentalności nie zmieni.

 • Marycha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2012 11:07 ~Marycha

  Miałam nieprzyjemność bywać u rodziny w fińskich domkach przy ulicy Filtrowej. Powiem szczerze - żyło się tam jak w norze. Ciemne drewno, małe okienka, ciasno i nisko, podłogi i ściany skrzypią, nieprzyjemnie. A najgorsze było niestety zimno. Osławiona izolacja cieplna między podwójnymi ścianami opadła w dół i przed zimnem " Chroniły " tylko deski. Pamiętam westchnienie ulgi mojej ciotki, kiedy mogła się wreszcie wyprowadzić z domku do zwykłego, standardowego bloku z betonu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »