Informacje

11.10.2017 17:10 waliców 14

Zagrają koncert dla kamienicy. "Jest dla nich bardzo ważna"

SERWISY:

To jeden z ostańców po małym getcie i były dom znanego izraelskiego poety. O przyszłość i zachowanie kamienicy przy Waliców 14 walczą aktywiści. Uwagę na budynek, który ma szansę stać się zabytkiem, zwrócił także znany żydowski zespół, który zagra specjalny koncert w Warszawie 22 października.

"Izraelski zespół אל המשורר- El HaMeshorer zagra w Warszawie koncert, poświęcony twórczości polsko-żydowskiego poety - Władysława Szlengla, który żył i tworzył w budynku przy ulicy Waliców 14, znajdującym się w czasie II wojny światowej na terenie warszawskiego getta" - poinformowało stowarzyszenie "Kamień i co?", które zajmuje się zabytkami w stolicy.

"Znaleźli nas"

- To oni nas znaleźli. Zespół zapowiedział, że przyjedzie na własny koszt do Warszawy, żeby zagrać koncert - mówi z kolei tvnwarszawa.pl Andrzej Chybowski ze stowarzyszenia Mieszkańców Przyjaciół Kolonii Wawelberga, która również współorganizuje wydarzenie.

El HaMeshorer w tłumaczeniu na język polski znaczy Poeta. Muzycy wydali płytę na podstawie wierszy wspomnianego już Władysława Szlengla. Przy Waliców 14 mieszkał do sierpnia 1942 roku. Zmarł rok później.  Sama kamienica wciąż stoi, choć jej stan pozostawia wiele do życzenia. Do dziś nosi też ślady po kulach, pamiętające czasy zrywu w 1944 roku.

Dwa lata temu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o rozbiórce kamienicy. Argumentował, że budynek nie nadaje się do remontu. Opracowano już nawet plan rozbiórki, ale równocześnie trwało postępowanie w sprawie wpisania obiektu do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Na rzecz zabytku

W listopadzie 2016 roku Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola poprosił o uchylenie decyzji, lub zmianę terminu. Aktywiści zaczęli zbierać podpisy pod petycją o wpisanie kamienicy do rejestru zabytków. To właśnie wtedy izraelscy muzycy się do nich zgłosili.

- Ponieważ Szlengel był dla nich bardzo ważnym poetą, postanowili zagrać na rzecz wpisania budynku do rejestru zabytków. Ta kamienica jest dla nich bardzo ważna. Z jednej strony jest jedną z ostatnich po małym getcie, z drugiej zbierają się przy niej grupy młodzieży żydowskiej podczas wycieczek – zaznacza Chybowski.

Koncert miał się początkowo odbyć przy Waliców, ale nie jest to możliwe ze względów technicznych. Występ zaplanowano na godz. 19, 22 października w technikum kolejowym numer 7 przy Szczęśliwickiej 56. Jak zapewnia Chybowski, jest tam miejsce dla kilkuset osób, a występuje tam również na co dzień orkiestra Sinfonia Iuventus. Wstęp na koncert ma być darmowy. - Jeżeli będzie dużo chętnych, to będziemy rozpowszechniać wejściówki za pośrednictwem naszych organizacji - podkreśla Chybowski.

Współorganizatorem jest fundacja OPOR.

O tym czy kamienica zostanie wpisana do rejestru zabytków, zdecyduje wojewódzki konserwator.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ O KONCERCIE "JESTEM PRZESTRZEŃ":

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2017 23:58 ~jako

  Jaki ten zespół?...Niech zagrają w Tel avivie. Rodacy przecież dadzą, chyba nie?

 • ggggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2017 22:43 ~ggggg

  ...Ta kamienica jest dla nich bardzo ważna. ... No i git! Niech Erec Iszroel wywali kase na odbudowę, to im zrobimy izbe pamieci tego poety. Juz polacy zafundowali muzeum Polin za 300 000 000 zł. Mysle ze wystarczy tej miłośi.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2017 17:57 ~gosc

  zróbcie cos z tymi automatycznie odtwarzającymi się filmami przy każdym artykule...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »