Informacje

06.06.2017 07:08 ZNALEZIONY W AMERYCE POŁUDNIOWEJ

Zaginiony obraz Matejki
trafi pod młotek

SERWISY:

Do niedawna uznawany za zaginiony, obraz "Zabicie Wapowskiego" autorstwa Jana Matejki trafi w czwartek pod młotek w jednym z warszawskich domów aukcyjnych.

Przyjść i podziwiać może każdy, bo przedaukcyjna wystawa jest ogólnodostępna. Dzieło Jana Matejki każdy może też nabyć, choć tu pojawia się jeden, dość istotny problem. Jego cena wywoławcza, to niemal dwa i pól miliona złotych.

"Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego" - bo tak brzmi pełny tytuł obrazu - liczy sobie ponad sto pięćdziesiąt lat. Matejko ukończył go jeszcze jako młody artysta, w wieku dwudziestu trzech lat.

"Rozpasanie szlacheckie"

- Przedstawia chwilę po potyczce która miała miejsce w trakcie koronacji Henryka Walezego – opisuje Agata Szkup z domu aukcyjnego UNICUM.

Doszło tam do walki pomiędzy hetmanem Zborowskim i sługą Jana Tęczyńskiego. Kasztelan przemyski Andrzej Wapowski próbował rozdzielić walczących. Zginął sam - od ciosu czekanem w głowę.

- Obraz odnosi się do pewnego rozpasania szlacheckiego – dodaje Agata Szkup.

Przedstawia scenę, w której świadkowie wydarzenia domagają się od króla sprawiedliwości. Zgodnie z ówczesnym prawem, zabicie szlachcica powinno być karane śmiercią. Tymczasem Zborowski - bogaty i wpływowy magnat, przez króla skazany został jedynie na banicję.

- Jest to bardzo ważny obraz. Obraz, który spowodował, że Jan Matejko stał się znanym i bardzo cenionym artystą – ocenia Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego UNICUM.

Znaleziony w Ameryce Południowej

Dzieło było prezentowane w 1883 roku na Wawelu i w 1894 we Lwowie, i tyle. Przez kolejnych sto lat obraz był uznawany za zaginiony. Odnalazł się dopiero dziesięć lat temu - w prywatnej kolekcji. - Najprawdopodobniej trafił on do Ameryki Południowej w tkacie wojny w ramach, można powiedzieć - ratowania polskiego dobra narodowego – ocenia Agata Szkup.

Jego nowy nabywca zapewne pozostanie anonimowy. Eksperci przypuszczają, że zapłaci nie mniej niż cztery miliony złotych, a i to będzie cena okazyjna. - Przestaniemy się wreszcie podniecać tym, co się stało na aukcjach w Londynie, czy Nowym Jorku, a będziemy opisywać to cię się stało na aukcji na której został wystawiony tenże obraz – twierdzi Andrzej Starmach z salony wystawowego MARCHAND.

Obraz można podziwiać - za darmo - do ósmego czerwca na wystawie w Domu Aukcyjnym. Później- zapewne zmieni właściciela i nie wykluczone, że na jego kolejną publiczną prezentację - trzeba będzie czekać... kolejnych kilkanaście lat.

Tomasz Pupiec, TVN24/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • motyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2017 13:20 ~motyl

  Brawo Polacy. Kawałek historii Polski na płótnie do sprzedania. Tylko polski naród potrafi się sprzedać. W każdym innym normalnym państwie możemy podziwiać takie arcydzieła. Tylko w Polsce wszystko idzie pod młotek, o zgrozo teraz przyszła pora na sztukę. Brak słów.

 • raf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 18:06 ~raf

  Jasiu! Byle co zjadles to i byle co mowisz.
  A moze chcesz sie bawic w Lorentza.

 • Katarzyna III

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 13:59 ~Katarzyna III

  To są NASZE "Skarby" Narodowe!!! Wywiezione z Polski i do Polski powinny wrócić!

 • został skradziony przecież

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 13:57 ~został…

  jaś

  popieram w 100% ! Obraz powinien wrócić do Skarbu Państwa Polskiego!

 • jaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 08:56 ~jaś

  Jeśli zaginiony obraz będący własnością państwa odnalazł się cudownym sposobem, to powinien być przez państwo przejęty lub państwu zwrócony. Rozumiem, że 4 mln to kwota, której obecny zaborca mienia nie odpuści i dobrowolnie obrazu nie odda, więc państwo powinno odebrać obraz na mocy prawa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »