Informacje

01.07.2019 19:34 Nawet do 60 procent

Zadłużeni lokatorzy mogą już składać wnioski o umorzenie części długu

SERWISY:

Od poniedziałku mieszkańcy mogą składać wnioski o umorzenie części długów za czynsz w lokalach socjalnych i komunalnych. Ratusz zapewnia, że raty na spłatę pozostałego zadłużenia będą dobierane elastycznie, a na pokrycie zobowiązań będzie nawet 10 lat.

Jak podkreślili urzędnicy, przy spłacie części zadłużenia, pozostała jego część zostanie umorzona. Program ma być zachętą finansową dla mieszkańców, którzy chcieliby przy wsparciu ze strony miasta rozwiązać problem zadłużenia.

Zainteresowani pomocą warszawiacy mogą składać wnioski w urzędach dzielnic lub Zakładach Gospodarowania Nieruchomościami.

Pogram zaplanowano na lata 2019-2030.

Umorzą nawet 60 procent długu

Ratusz opisał, jakie są warunki umorzenia długu: jeśli najemca spłaci 40 procent zadłużenia w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania porozumienia, to umorzenie pozostałych 60 procent długu nastąpi po czterech latach wnoszenia terminowych opłat za czynsz. Natomiast przy spłacie 60 procent zadłużenia w ratach (do pięciu lat przy długach do 10 tysięcy złotych i w ciągu nawet 10 lat przy ponad 10 tysiącach zadłużenia) zostanie umorzone 40 procent długu.

Pomoc mogą uzyskać ci mieszkańcy, którzy mają dług w opłatach za mieszkania komunalne i socjalne. Co ważne, dotyczy to tylko tych osób, które na dzień 31 grudnia 2018 roku miały zadłużenie w opłatach za mieszkanie (czynsz i media) i w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały złożą wniosek o umorzenie zadłużenia.

Miasto skierowało trzeci wariant programu do warszawiaków, którzy w mieszkaniach komunalnych mają jeszcze ogrzewanie elektryczne. Jeśli głównym źródłem ciepła w mieszkaniu jest energia elektryczna, mieszkańcy mogą mieć anulowane 60 procent długu przy spłacie 40 procent należności (do pięciu lat przy zadłużeniu do 10 tysięcy złotych i w ciągu 10 lat przy wyższej kwocie).

Nie będą dziedziczyli długu

Oprócz tego uchwała przewiduje podział długu na osoby zajmujące jeden lokal. Urzędnicy nazywają to rozwiązanie "spłacaniem długów z solidarną odpowiedzialnością". Chodzi o to, aby mieszkańcy nie dziedziczyli długów czynszowych po rodzicach czy partnerach. W takich przypadkach lokator spłaci tylko swoją część zadłużenia, bo dług zostanie podzielony na kilka osób, w zależności od tego, kiedy i ile osób mieszkało razem, gdy zaczęły narastać zaległości w opłatach. W takim przypadku osoba musi spłacić tylko swoją część długu w 60 procentach, a ze spłaty pozostałej części, po spełnieniu odpowiednich warunków, będzie zwolniona.

Urzędnicy podkreślają, że nowa forma częściowej spłaty i umorzenia długów może stać się istotną pomocą dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, które nie są w stanie samodzielnie spłacić całości zadłużenia, ale podołają spłacie jego części. "Pozwoli to na stabilizację życiową tych mieszkańców, a w niektórych przypadkach ubieganie się o przywrócenie tytułu prawnego do lokalu (zajmowanego po wypowiedzeniu umowy najmu z tytułu zaległości czynszowych)" - czytamy w komunikacie ratusza.

Urzędnicy szacują też, że nową formą pomocy może być zainteresowanych kilka tysięcy warszawiaków.

Coraz mniej dłużników

Przy okazji miasto przypomniało, że w 2015 roku wprowadziło program restrukturyzacji długów, do którego przystąpiło trzy tysiące osób. Wpływy do budżetu miasta z tytułu wpłat bieżących i rat dokonane przez uczestników programu po ponad trzyletnim okresie wyniosły 64,3 milionów złotych. Program kończy się w grudniu tego roku.

Od 2014 roku mieszkańcy lokali komunalnych mogą odpracować długi czynszowe (1,6 tysięcy porozumień i zmniejszenie zadłużenia o ponad 2,5 miliona złotych). Osobę, która zaczyna mieć kłopoty z płaceniem czynszu, urzędnicy informują o możliwości ubiegania się o obniżkę czynszu, dodatek mieszkaniowy czy też o zamianę mieszkania na mniejsze - z niższym czynszem. "Pomoc lokatorom daje widoczne efekty - w Warszawie zmniejsza się liczba dłużników; w 2018 roku w stosunku do 2011 roku – o ponad 15 tysięcy" - podkreślają urzędnicy.

Systemowe rozwiązanie

Dodają, że jako pierwsi wprowadzili systemowe rozwiązania pomagające mieszkańcom budynków dekretowych - od 2017 roku udzielili pomocy 3,5 tysiąca rodzinom. W zależności od sytuacji życiowej, wieku, dochodów, mieszkańcy z budynków zwróconych otrzymują lokale komunalne (w tym zamienne w związku z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i socjalne) czy mieszkania wybudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego z udziałem finansowym miasta dla osób o wyższych dochodach.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o projekcie uchwały w sprawie mieszkań komunalnych:

mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2019 14:25 ~Piotr

  Proszę sprawdzić co się dzieje z lokatorami którzy podpisali ostatnie porozumienie , dług spłacają , czynsz obowiązkowo opłacają (nie opłacenie go w terminie grozi zerwaniem porozumienia ) , miasto i tak wypowiada umowy najmu za lokal i straszy komornikiem-eksmisja .Więc jaka to pomoc? Proszę sprawdzić wnioski mieszkańców o ponowne zawarcie umowy najmu lokalu komunalnego , wszystkie są odrzucane z nakazem opuszczenia lokalu .

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2019 08:01 ~smutek

  anna~anna

  W większości przypadków macie oczywiście rację, ale czasem... No cóż, powija się noga i nawet ten ciężko pracujący może mieć problem z terminową spłatą. Zwłaszcza, jeśli przez chwilę tej pracy nie miał. Dług narasta i robi się coraz większy problem. Proszę mi wierzyć, że dla niektórych (pewnie nielicznych) to błogosławieństwo wyjścia na prostą i szansa na spokojniejszy sen.

  A inni nie chorują , bankrutują gdy tracą pracę , tylko ci z komunalnych ? To nie jest równe traktowanie ludzi !

 • Rocco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 22:41 ~Rocco

  lukam~lukam

  co z tego jak i tak będzie to wbrew przepisom spadkowym i właśnie Ratusz bazując na dziedziczeniu, składa do sadu pozwy wobec właśnie dziedziczenia !!! jak zawsze bzdury. Urząd Dzielnicy Warszawa Śródmiescie przy Nowogrodzkiej stosuje taki myk od wielu lat, do tego eksmituje osoby w bardzo podeszłym wieku ( po ukończeniu 85 roku życia) Same bzdury !!!!


  Nic z tego nie rozumiem. Jak można dziedziczyć lub domagać się dziedziczenia mieszkania, które nie należało do przodków?

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 21:45 ~anna

  W większości przypadków macie oczywiście rację, ale czasem... No cóż, powija się noga i nawet ten ciężko pracujący może mieć problem z terminową spłatą. Zwłaszcza, jeśli przez chwilę tej pracy nie miał. Dług narasta i robi się coraz większy problem. Proszę mi wierzyć, że dla niektórych (pewnie nielicznych) to błogosławieństwo wyjścia na prostą i szansa na spokojniejszy sen.

 • Ferrus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 21:44 ~Ferrus

  Jednak świetna ta partia rządząca miastem! Cudze pieniądze rozdają, jeszcze tym najmniej solidnym, a ludziska i tak na nich głosują - to muszą być świetni, nie? Jeszcze bezczelnie się chwalą ile to przez lata na koszt podatnika rozdawnictwa uprawiają. Bo to pracy przecież teraz nie ma i nie da się płacić własnych rachunków...

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 21:10 ~jjj

  Jedni ciężko pracują, żeby spłacić kredyt za mieszkanie i opłacić jeszcze rachunki, a inni dostają mieszkanie komunalne i jeszcze rabat w nagrodę za niepłacenie czynszu. Żyć nie umierać.

  alka~alka

  Nie warto być solidnym, uczciwym, prawym. Lepiej nie płacić rachunków to ci je umorzą. Nie pracuj rób dzieci to dostaniesz forsę a potem emeryturę. Jak widać głupi człowiek w tym kraju pracuje, mądry wyjeżdża i nie wraca. Taka smutna prawda.

 • lukam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 18:53 ~lukam

  co z tego jak i tak będzie to wbrew przepisom spadkowym i właśnie Ratusz bazując na dziedziczeniu, składa do sadu pozwy wobec właśnie dziedziczenia !!! jak zawsze bzdury. Urząd Dzielnicy Warszawa Śródmiescie przy Nowogrodzkiej stosuje taki myk od wielu lat, do tego eksmituje osoby w bardzo podeszłym wieku ( po ukończeniu 85 roku życia) Same bzdury !!!!

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 16:25 ~Leon

  Jak mnie ukochany bank prezesa Polski wydmuchał na funduszach to jest OK. Ale za to frankowiczom trzeba spłacać 60 miliardów złotych, do diabła. Bo to suweren, którego trzeba przekupić. A jaka jest różnica miedzy nami??? Oni ryzykowali i ja też, głupek, dałem się namówić "doradcy".... tfu

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 13:33 ~wujek dobra rada

  dajcie im jescze pińćset plus - wszystkim!

 • ana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 11:57 ~ana

  Jeśli to wejdzie w życie to ja już nigdy na Pana Trzaskowskiego nie zagłosuję.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »