Informacje

23.09.2016 19:25 protest mieszkańców Otwocka

"Żądamy życia bez smrodu"

SERWISY:

"Otwock uzdrowiskiem, a nie wysypiskiem" - to hasło mieszkańców miasta i okolic, którzy sprzeciwiają się rozbudowie składowiska śmieci i sortowni. Kilkaset osób przez trzy godziny blokowało dwa przejścia dla pieszych blokadę szosy lubelskiej (DK 17).

Blokada zaczęła się o godzinie 17. Na miejscu był nasz reporter Artur Węgrzynowicz. - Blokadę zaczęło około setki osób, teraz na przejściu dla pieszych na krajowej "17" jest kilka setek protestujących. Podobnie na drugim przejściu. Na miejscu jest policja. Samochody osobowe kierowane są na objazdy. Ciężarowe muszą stać w korku - podawał.

Dodał, że szosa lubelska jest wyjątkowo pusta w ten piątek. Jednak w wyniku blokady na DK17 w Woli Duckiej zaczyna się korkować.

Po godzinie sytuacja na drodze zmieniła się, ruch zmalał.

- Teraz do blokady podjeżdżają pojedyncze samochody. Najwyraźniej policja kieruje auta już wcześniej na objazdy - dodał Węgrzynowicz.

Kierowcy skorzystali z sugerowanych objazdów, co z kolei spowodowało zatłoczenie na równoległym do do DK17 Wale Miedzeszyńskim. - Po godzinie 18 zaczęło się korkować do ulicy Granicznej w Józefowie - podawał nasz reporter.

Jak tłumaczą organizatorzy protestu, nie chcą, aby powiat otwocki stał się zagłębiem śmieciowym. Sprzeciwiają się dalszemu funkcjonowaniu składowiska firmy Sater w Otwocku, a także sortowni odpadów w Woli Duckiej (Lekaro). Chcą zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska i smrodu, z którym od lat się borykają.

Smród nie daje spać

Jak informowały lokalne media, smród ze wysypiska i sortowni, nie daje spać mieszkańcom Otwocka i okolic. Pomimo tego właściciele składowiska chcą jego dalszej rozbudowy o kompostownię i sortownię. Prezydent miasta odmówił wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji, ale spółka, która jest właścicielem odwołała się do SKO.

Mieszkańcy domagają się całkowitego zamknięcia także pobliskiej sortowni.

Zablokują ruchliwą wylotówkę

To nie pierwszy protest w tej sprawie. Wcześniej blokowane były ulice Otwocka. Tym razem protestujący zebrali się na jednej z najbardziej ruchliwych wylotówek z Warszawy. Blokady były na dwóch przejściach w Woli Duckiej na drodze krajowej nr 17. Protest  zakończył się około godziny 20.

Sugerowane objazdy

Policja kierowała na objazdy. "Kierowcom ciężarówek jadącym "17" z Warszawy sugerowany jest objazd drogą krajową nr 2 do Mińska Mazowieckiego i dalej DK 50. Z kierunku Lublina sugerowany jest objazd DK 50 w kierunku Góry Kalwarii i Mińska Mazowieckiego" - podała komenda stołeczna.

Objazd dla samochodów osobowych miał dwa warianty:

Pierwszy: w Wiązownie na skrzyżowaniu DK 17 z W 721 w kierunku Brzezin i dalej DK 2 do Mińska Mazowieckiego, następnie DK 50 w kierunku Kołbieli (analogicznie z kierunku Lublina).

Drugi: skrzyżowanie DK 17 z W 721 kierunek Józefów do drogi wojewódzkiej 801, następnie drogą wojewódzką nr 805 do DK 17 w miejscowości Lipówki. Z kierunku Lublina drogą krajową 805 przez miejscowość Pilawa-Osieck-Dziecinów do trasy nr 801 w kierunku Warszawy.

- Nasi funkcjonariusz będą kierować na objazdy, a ich pracę wspierać będą pracownicy GDDKiA informując za pomocą CB radia o objazdach - powiedział nam Mariusz Mrozek z KSP.

skw/md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marcinch78

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2016 00:43 ~marcinch78


  ask~ask

  To na zlosc zrobili wszystkim lubelokom brawo.
  A decydenci siedza sobie spokojnie w domu i kolo nogi im to lata.

  Nigdy nie jestem w stanie sobie wyobrazic co maja na celu takie blokady.
  Idzdcie pod domy decydentow i tam protestujce. Spalnie opone czy kontener smieci, a nie uczciwym ludziom ktorzy chca sobie skoczyc na weekend do kazimierza nie pozwalacie.  Pablo~Pablo


  A to mają, że Ty uciekasz z tej swojej "warszafki" na weekend do kazimierza, żeby sobie odetchnąć, a ja nie mam zamiaru nigdzie uciekać i chcę godnie żyć w swojej rodzinnej miejscowości.
  Jak Ci się nie podoba to zabieraj stąd swoje śmieci.
  Chcesz się ze mną zamienić?, bo ja z Tobą nie.

  Jak to ładnie określone MY w tej WarszFce też chcemy sobie spokojnie żyć ,spokojnie jeżdzić po mieście i nie bać się kierowców z tablicą WOT bo to co oni wyprawiają to szok.

 • pwpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 16:47 ~pwpw

  Drastyczna forma protestu, ale chyba konieczna. Takie sortownie powinny być daleko od skupisk ludzkich.

 • graffiti50

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 10:31 graffiti50

  każde miasto i wioska powinno mieć swoje wysypisko

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 10:17 ~Nick

  A swoje śmieci zostawiamy przy drogach i na chodnikach ulic w drodze do Warszawy, niech Warszawiacy się martwią, koło mojego domu musi tylko pachnieć i być czysto. Jakie to Polskie

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 10:15 ~Polak

  Kamila~Kamila

  Dla tych, którzy nie znają okolic. Wysypisko jest niemalże w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, niedaleko rozlewa sie Swider. Napisać o tej sprawie :skandal-to mało. Prosimy wszystkich wrażliwych na piękno natury o wsparcie, a kierowców o wyrozumiałość.


  Tam gdzie jest teraz Lekaro stały wielkie czerwone tablice "Mazowiecki Park Krajobrazowy", więc ktoś pozwolił na lokalizację sortowni i wysypiska na terenie Parku. Kto???
  Ci wszyscy, którym tak bardzo nie podobał się ten protest niech trochę pomyślą i nie wypisują bzdur i przestaną narzekać. Polacy mają to już we krwi, nic im nie pasuje, to źle, to nie dobrze, po co to. Jak byłby wypadek np. śmiertelny, musieli by stać o wiele dłużej i wtedy żaden słój nie pisałby, że stracił dodatkową godzinę na dojazd do domu. Ci ludzie żyją w tym smrodzie 24 godziny na dobę. W narodzie siła, brawo.

 • shdjfjgkj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 09:20 ~shdjfjgkj

  qwerty~qwerty

  Nie chce WOT w Warszawie. Śmierdzą szrotem Tdi z wyciętym filtrem.


  ty masz za to służbową Oktawię i Passeratti na raty co mają idealne wyniki w smrodzeniu...

 • Pablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 23:47 ~Pablo

  ask~ask

  To na zlosc zrobili wszystkim lubelokom brawo.
  A decydenci siedza sobie spokojnie w domu i kolo nogi im to lata.

  Nigdy nie jestem w stanie sobie wyobrazic co maja na celu takie blokady.
  Idzdcie pod domy decydentow i tam protestujce. Spalnie opone czy kontener smieci, a nie uczciwym ludziom ktorzy chca sobie skoczyc na weekend do kazimierza nie pozwalacie.

  A to mają, że Ty uciekasz z tej swojej "warszafki" na weekend do kazimierza, żeby sobie odetchnąć, a ja nie mam zamiaru nigdzie uciekać i chcę godnie żyć w swojej rodzinnej miejscowości.
  Jak Ci się nie podoba to zabieraj stąd swoje śmieci.
  Chcesz się ze mną zamienić?, bo ja z Tobą nie.

 • Tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 23:21 ~Tutejszy


  ziom~ziom

  No ta ja w ramach protestu jako warszawiak zablokowałbym wjazd WOTusiów do stolicy w niedzielę we wieczór i poniedziałek rano, a co ? a dlaczego nie ?
  Kierowca_autobusu~Kierowca_autobusu

  Jestem ZA. Blokuj i to nie tylko w niedzielę i poniedziałek, ale w każdy inny dzień tygodnia. I tak przez najbliższe trzy tygodnie. Będę miał płatny urlop dzięki Tobie. Tylko nie wiem czy mieszkańcy Warszawy też będą się z Tobą zgadzali, jak przynajmniej połowa autobusów i tramwajów nie wyjedzie na miasto.

  Ps.
  Nie tak dawno jeszcze rdzenny warszawiak od pokoleń, ale teraz już słoik spod Warszawy :)

  Spod Warszawy ? To żaden z ciebie słoik ! Słoik liczy się od 100 km. od warszawy wzwyż.No i oczywiście słoiki w bagażniku.

 • eee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 22:18 ~eee


  [/cytat_2505058]
  oczywiście,problem ze śmieciami ...karać kierowców
  Budowa lini energetycznej ...karać kierowców
  Co by się nie wydarzyło trzeba zablokować drogę i ukarać kierowców,gratuluje takiego myślenia.

  Dlaczego chcesz podnosić ceny za śmieci w Warszawie,uważasz że są za niskie?

  A może powiesz mi ile ton śmieci produkują ludzie mieszkający tu a nie będąc zameldowanym nie płacą za wywóz śmieci choć je produkują.
  [/cytat_2505349]


  To nie jest karanie kierowców. To już jest rozpaczliwy krzyk i błaganie o pomoc. Od kilku lat ludzie walczą z tym smrodem a dopiero teraz gdy blokuje się drogę to krajowe media chcą o tym mówić. Smród, syf,szczury w domach utrudniają życie latami, więc czym przy tym jest 3 godzinny protest?

  Ceny w Warszawie za wywóz śmieci są niższe, ale nie rozumiem czemu. Czy śmieci warszawy są jakieś inne i dlatego ich wywóz jest tańszy? a co do nie bycia zameldowanym... ktoś jakieś koszty ponosi, może są w cenie czynszu ?

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 22:08 ~xyz

  głupota - blokada ludzi jadących do domów, do dzieci, niech zablokują wyjścia URZĘDASOM !!!! bez sensu i logiki

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »