Informacje

06.03.2016 14:01 pod hasłem "Aborcja w obronie życia"

"Żądamy legalnej, bezpłatnej aborcji". Manifa przeszła przez miasto

SERWISY:


Manifa organizowana pod hasłem "Aborcja w obronie życia" przeszła ulicami centrum.

Ruszyła ok. godz. 12.40 z placu Defilad. - Zamknięta jest w obu kierunkach ul. Marszałkowska pomiędzy rondem Dmowskiego a ulicą Świętokrzyską - powiedział Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Przed godz. 13 skręcili w ulicę Świętokrzyską, a następnie w Nowy Świat w kierunku placu Zamkowego. - Jest ok. dwóch tysięcy osób - dodał Węgrzynowicz. Przed godz. 14 marsz doszedł w okolice placu Zamkowego.

Już od południa uczestnicy Manify zbierali się na placu Defilad. Jak relacjonował Węgrzynowicz, ok. godz. 12.20 było kilkaset, może tysiąc osób.

Przed Pałacem Kultury i Nauki uczestniczki i uczestnicy Manify zebrali się z transparentami. "Zakaz aborcji, piekło kobiet", "Moje ciało, mój wybór", "Aborcja w obronie życia", "Księża chcą ofiar, księżniczki chcą praw", "Prekariuszki nie chcą rodzić", "Żądamy legalnej, bezpłatnej aborcji, bezpłatnych żłobków i przedszkoli", "Urodzę jak zechcę", "Zlikwidować bezrobocie, umowy śmieciowe, nierówności ekonomiczne" - głoszą niektóre z nich.

Obawy przed zaostrzeniem prawa

Przemawiające na niedzielnej manifestacji działaczki środowisk kobiecych podkreślały, że w Polsce praktycznie nie ma dostępu do aborcji, o czym świadczy minimalna liczba aborcji dokonywanych legalnie. Wyrażały też obawy, że może dojść jeszcze do zaostrzania prawa, które już obecnie - według nich - de facto nie daje możliwości przeprowadzenia aborcji.

- To jest realny problem, ponieważ w czasie kampanii wyborczej również te kwestie były mocno stawiane. Istnieje ryzyko, że bardzo restrykcyjne przepisy, które sprowadziłyby kobiety tylko do roli inkubatora, mogą wejść w życie, dlatego między innymi tu jesteśmy - powiedziała PAP Katarzyna Piekarska (SLD).

 

 

Organizatorki Manify podkreślały jednak, że bardzo często nawet w tych sytuacjach aborcja nie jest wykonywana, ponieważ lekarze - powołując się na tzw. klauzulę sumienia - odmawiają wykonania zabiegu. Według przemawiających podczas marszu działaczek klauzula sumienia jest często wykorzystywana przez lekarzy, którzy tak naprawdę nie mają oporów moralnych wobec przerywania ciąży, ale są zastraszani przez środowisko albo "po prostu chcą mieć spokój".

Na trasie Manify stanęły także trzy kilkunastoosobowe pikiety obrońców życia z drastycznymi zdjęciami i plakatami z hasłem: "Dziś aborcja, jutro Auschwitz" oraz narodowców z transparentem przeciw "brukselskiej okupacji" i plakatem "Naród, który zabija dzieci, nie ma przyszłości". Uczestnicy marszu zasłonili je swoimi hasłami "Nasze brzuchy w ręce biskupów" czy "Menstruacja zabija 60 proc. dzieci". Jak skandowały z platformy organizatorki chodziło o "pokazanie absurdu" haseł obrońców życia.

"Hasło może wydawać się absurdalne"

Manifestacja odbywała się w tym roku pod hasłem "Aborcja w obronie życia". - Hasło może wydawać się absurdalne, ale jego uzasadnienie jest bardzo proste: to właśnie prawo do aborcji chroni życie – życie kobiet i dzieci - wyjaśniały organizatorki.

- Tak naprawdę jest to wycinek tego, o co nam chodzi w tym roku, bo chodzi nam o cały pakiet praw reprodukcyjnych czyli: dostęp do edukacji seksualnej, do nowoczesnej, taniej, a najlepiej bezpłatnej antykoncepcji, do godnego porodu, do godnego traktowania po poronieniu, do usług in vitro - mówiła Natalia Broniarczyk z Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Klauzula sumienia

W Polsce, w myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

Organizatorki Manify podkreślają jednak, że bardzo często nawet w tych sytuacjach aborcja nie jest wykonywana, ponieważ lekarze - powołując się na tzw. klauzulę sumienia - odmawiają wykonania zabiegu.

Manify w wielu miastach

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.

Co roku z okazji Dnia Kobiet w wielu miastach Polski organizowane są Manify, które mają zwracać uwagę na prawa i problemy kobiet.

 

PAP/ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • plemnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2017 08:22 ~plemnik

  Kobiety piszą na plakatach o swoich macicach. Jakby to wyglądało gdybym napisał na banerze hasło: MÓJ......(do rymu)

 • bartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2017 21:12 ~bartek

  Czyżby PKS Grodzisk wjechał w środek manify tak wynika ze zdjęcia 3?

 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 08:42 ~Marta

  Ludzie, ja naprawdę nie rozumiem skąd w Was tyle zła,bólu i innych negatywnych emocji.
  Żyj i daj żyć innym.
  Wychodzę z założenia, że aborcja powinna być legalna. Zdecyduje się na nią ten, kto będzie chciał. Ten, który nie chce, po prostu tego nie zrobi.
  Nie rozumiem po co dwie strony ciągle próbują narzucić sobie jedyne poprawne zasady, wg których trzeba żyć.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2016 07:15 ~jar
  jar~jar

  Jak byś najpierw sprawdził a potem pisał "polaczku"to byś wiedział że:Różnica między Świadkiem Jehowy a katolem jest taka że ,Świ.Jehowy NIE PODEJMIE PRACY NIE ZGODNEJ Z ICH SUMIENIEM,(i to jest uczciwe)a katol podejmie i będzie terroryzował druga osobę tak jak robią to klechy!Ot taka mała różnica
  Erha~Erha

  Od kiedy to leczenie ludzi jest niezgodne z sumieniem? Najpierw się chłopczyku zastanów, a później pisz.

  jar~jar

  Jest jeśli chodziło o transfuzje krwi.Najpierw się chłopczyku doucz, a później pisz.
  Dziadek~Dziadek

  Jestes zlym czlowiekiem, zacznij myslec.

  Dlaczego tak uważasz?Rozwiń swoja myśl
  merytorycznie...ok

 • Dziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2016 21:38 ~Dziadek  jar~jar

  Jak byś najpierw sprawdził a potem pisał "polaczku"to byś wiedział że:Różnica między Świadkiem Jehowy a katolem jest taka że ,Świ.Jehowy NIE PODEJMIE PRACY NIE ZGODNEJ Z ICH SUMIENIEM,(i to jest uczciwe)a katol podejmie i będzie terroryzował druga osobę tak jak robią to klechy!Ot taka mała różnica
  Erha~Erha

  Od kiedy to leczenie ludzi jest niezgodne z sumieniem? Najpierw się chłopczyku zastanów, a później pisz.

  jar~jar

  Jest jeśli chodziło o transfuzje krwi.Najpierw się chłopczyku doucz, a później pisz.

  Jestes zlym czlowiekiem, zacznij myslec.

 • lntr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2016 21:30 ~lntr

  Powinni jeszcze do tego hasła dorzuć coś z Kajetana, choćby "Życie człowieka nie jest więcej warte niż komara czy świni".

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2016 19:27 ~jar

  Paula~Paula

  Aborcja to morderstwo. A teraz mnie linczujcie. I tak nigdy nie zmienię zdania.

  I bardzo dobrze ze masz swoje zdanie...czy ty jesteś katoliczką i czy strzelanie do drugiego człowieka to morderstwo,twoim zdaniem?

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2016 17:58 ~nemesis

  JoWawa~JoWawa

  Wielu sobie myśli, że kobiety chcą mordować zarodki i być bezkarne. Otóż nie! Kobiety chcą móc zapewnić dzieciom już narodzonym godne warunki życia a sobie możliwość stworzenia tych warunków - choćby pójścia do pracy, bo pieniędzy na dzieci nikt nie da.
  Zapewne myślicie, że jak poszła do łóżka z facetem to niech się teraz buja z problemem. I tu też błędne myślenie. Zachęcam do zasięgnięcia rzetelnej wiedzy na temat skuteczności środków antykoncepcyjnych - nic nie daje 100% gwarancji.
  A wstrzemięźliwość? To ja was pytam, zwłaszcza facetów chcących zarządzać kobiecymi macicami - długo bez seksu możecie wytrzymać?
  Szanujmy siebie wzajemnie i nie wpieprzajmy do cudzych decyzji.
  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Znajdźcie się z niechcianą ciążą w trudnej sytuacji to będziecie błagać o prawo do aborcji!
  Pozdrawiam - kobieta po aborcji.

  wystarczy nie kopulować z kim popadnie

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2016 17:57 ~lupus71

  A w latach 30 Niemcy chcieli bezpłatnego i legalnego eliminowania Żydów z życia III Rzeszy.


  Ta sama mentalność

 • Paula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2016 16:14 ~Paula

  Aborcja to morderstwo. A teraz mnie linczujcie. I tak nigdy nie zmienię zdania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »