Informacje

18.03.2014 10:35 WYWOŻĄ GO CIĘŻARÓWKAMI

Zaczął się remont Próżnej.
Koparki zrywają bruk

SERWISY:


Robotnicy remontujący ulicę Próżna odsłonili dawny bruk. - Zrywany jest za pomocą koparek - donosi reporter tvnwarszawa.pl. Zarządca terenu uspokaja, że kostka zostanie oczyszczona i wróci na Próżną. Zniknie za to asfalt.

Remont pokrytej asfaltem ulicy Próżnej dopiero się zaczął, ale efekty już widać.

– Zagrodzona jest cała ulica, od Zielnej do placu Grzybowskiego. Praca wre, na miejscu jest kilkunastu robotników – wyjaśnia Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Wywożą bruk ciężarówkami

Spod zerwanego asfaltu wyłania się bruk dawnej Próżnej. Ale ten świadek historii znika wraz z postępem prac. – Jest zrywany i wywożony ciężarówkami – zaznacza Zieliński.

O losy bruku zapytaliśmy dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, która ma ulicę pod swoją opieką.

Kamień wróci na ulicę

- Bruk jest zrywany, ale nic to mu nie szkodzi. Zostanie oczyszczony i z powrotem wbudowany - zapewnia Renata Kaznowska. - Po remoncie nie będzie w tym miejscu asfaltu. Chodniki będą z płyty granitowej, jak na placu Grzybowskim. Z kolei jezdnia będzie wyłożona kostką kamienną, którą wydobywamy spod asfaltu - dodaje.

I zaznacza, że część kamienna najprawdopodobniej będzie musiała być uzupełniona, bo przez lata jej ubywało. - Prace potrwają do czerwca. Koszt to ok 1,1 mln zł, przy czym połowę pieniędzy zapewnił właściciel odrestaurowanej niedawno kamienicy przy Próżnej - zaznacza Kaznowska.

O szczegółach prac mówi także przedstawicielka Zakładu Remontów i Konserwacji dróg, który odpowiada za roboty. "Ciągi piesze zostaną wybudowane z płyt granitowych o wymiarach 60 na 40 centymetrów i kostki 6 na 8 centymetrów, natomiast nawierzchnię jezdni stanowić będzie kostka granitowa ułożona w wachlarze (wymiary: 9 na 11 centymetrów). Materiał, który znajdował się pod dotychczasową nawierzchnią jezdni ul. Próżnej zostanie oczyszczony i wkomponowany w nowo wykonywaną jezdnię na odcinku ulicy pomiędzy placem Grzybowskim a wjazdem do budynku pod adresem Próżna 8" - wyjaśnia Karina Stopa z ZRiKD.

"Warto dbać o bruk"

Jak widać na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego, bruk był wizytówką ulicy chociażby w latach 60. ubiegłego wieku. Losem dawnej kostki w całej stolicy zaniepokojeni są mieszkańcy i znawcy Warszawy.

- W wielu miejscach w Warszawie przetrwała przedwojenna kostka brukowa. Gdzieniegdzie wystaje spod asfaltu. Choć jazda po takiej nawierzchni nie należała do przyjemności, tam gdzie jest to możliwie warto ją ocalać, uzupełniać, eksponować - przekonuje Piotr Otrębski, varsavianista. - Niestety, po kolejnych remontach ulic tej dawnej, pięknej kostki, czasem przypominającej dorodne bochny chleba, ubywa. To bardzo niepokojące zjawisko. Co się dzieje z tym oryginalnym brukiem? - zastanawia się.


WIĘCEJ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ WARSZAWA NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zniszczylistareślady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2014 16:47 ~zniszczyli…

  PROSZĘ BY ZACHOWANO STARY BRUK!! BRUK W WARSZAWIE TO DZIŚ RZADKOŚĆ! NISZCZONY BEZKRANIE PRZEZ DEWELOPERÓW.

 • wyczółkowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2014 16:44 ~wyczółkowa

  Do ~lskdfh Śladów chociażby bruku sprzed 200 lat nie mówiąc jużo kamienicach, których pozostało 5 procent to ostatnie fragmenty dawnej Warszawy!!

 • lskdfh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 18:52 ~lskdfh

  Ja bym wolał piękny świeży czarny asfalt. Byłoby jakoś tak czyściej, zachowawczo.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 11:21 ~ech

  mondroot~mondroot

  Pomijając kwestię "bruk czy asfalt" (z Próżnej i tak prawie nikt "samochodowo" nie korzystał), mam obawę o celowość ZRYWANIA starej nawierzchni brukowanej. Mieszkam niedaleko ulicy Poznańskiej gdzie wróciła nawierzchnia brukowa. Niestety, jakość jej ułożenia jest taka że właściwie JUŻ trzeba byłoby robić remont - uzupełnienia, miejsca gdzie trzeba bruk PONOWNIE rozłożyć itd,itp.Za dawnych czasów potrafili brukować lepiej...  W czasach współczesnych problemem jest ułożenie ohydnej kostki bauma, a co dopiero szlachetnego bruku...

 • Harry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 10:40 ~Harry

  himalayahimalaya

  w 100% zgadzam sie z tymi slowami ; "a teraz z zupełnie innej beczki - co do zachwytu nad Pragą Czeską - nie porównujmy tutaj miast polskich, a w szczególności Warszawy - jest to nie na miejscu... Czesi kulturalnie się poddali i nie organizowali samobójczych zrywów - Praga nie była tak zniszczona i zrównana z ziemią, podobnie jak np Budapeszt.

  W roku 1944 ustępująca armia niemiecka wysadziła wszystkie mosty na Dunaju w Budapeszcie i przez następnych 6 miesięcy broniła się na jego prawym brzegu.

 • szaser57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 06:50 ~szaser57

  Tylko dlaczego my mieszkańcy stolicy i nie tylko , mamay ponosić koszty remontów za oddane im żydom tereny, Próżnej , Zielnej, Nalewek , itp ???
  Czyli co "Wasze ulice , nasze kamienice"
  A tak jestem antysemita i basta.

 • Słoń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 18:58 ~Słoń


  odkupcie tę kostkę i wyłóżcie sobie parkingi przy Wiertniczej. a nam dajcie jeździć po równych drogach, obrońcy przedwojennej tandety. wtedy po Warszawie jeździło się głównie furmankami.
  Szczyt.Wracaj do swojego Parzynczewa.

 • mondroot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 16:39 ~mondroot

  Pomijając kwestię "bruk czy asfalt" (z Próżnej i tak prawie nikt "samochodowo" nie korzystał), mam obawę o celowość ZRYWANIA starej nawierzchni brukowanej. Mieszkam niedaleko ulicy Poznańskiej gdzie wróciła nawierzchnia brukowa. Niestety, jakość jej ułożenia jest taka że właściwie JUŻ trzeba byłoby robić remont - uzupełnienia, miejsca gdzie trzeba bruk PONOWNIE rozłożyć itd,itp.Za dawnych czasów potrafili brukować lepiej...

 • AdiWawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 15:25 ~AdiWawa

  Michał~Michał

  to gdzie w końcu trafiła ta stara kostka, gdzie ją wywożą??? z chęcią bym ją kupił  Oczywiście że wiem że Praga nie była w takim stopniu zniszczona.
  Ale nie zmienia to faktu podejścia do takich rejonów/dzielnic/kamienic. Remontów czy utrzymania w należytym "wyglądzie"

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2014 15:04 ~WAW

  anioł~anioł

  odkupcie tę kostkę i wyłóżcie sobie parkingi przy Wiertniczej. a nam dajcie jeździć po równych drogach, obrońcy przedwojennej tandety. wtedy po Warszawie jeździło się głównie furmankami.

  Terenówke sobie kup jak Ci zle ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »