Informacje

29.05.2017 18:57 konserwatorzy nie mogą wydawać decyzji

Zabytku nie wyremontujesz,
bo wygasło rozporządzenie

SERWISY:

Konserwatorzy zabytków w całej Polsce nie mogą wydawać pozwoleń na prace i badania przy zabytkach. Wszystko dlatego, że 26 maja wygasło rozporządzenie regulujące te uprawnienia.

O problemach poinformował stołeczny urząd miasta na swojej stronie internetowej.

"Z dniem 26 maja 2017 roku uchylone zostało rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z  14 października 2015 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań zabytków" – brzmi komunikat.

"Nie mogą być wydawane"

O sprecyzowanie poprosiliśmy stołecznego konserwatora zabytków.

- To dotyczy tylko wydawania pozwoleń na prace przy zabytkach i badania archeologiczne. Nie mogą być wydawane. Jest pewien chaos prawny - potwierdza Michał Krasucki, pełniący funkcję stołecznego konserwatora zabytków.

I podkreśla, że sprawa nie dotyczy tylko jego. - Chodzi o wszystkich konserwatorów w całej Polsce, również wojewódzkich. 26 maja wygasło rozporządzenie dotyczące trybu i zasad wydawania pozwoleń konserwatorskich. To oznacza, że konserwatorzy nie będą mieli doprecyzowanych narzędzi, by to robić. Nie wiadomo, na jakich zasadach będzie nowe rozporządzenie. Nie wiadomo też, jak długo ta przerwa potrwa - zaznacza Krasucki.

Sytuacja jest patowa. Jak ktoś nawet złoży wniosek, to po prostu nie uzyska pozwolenia na prace do czasu wejścia w życie nowego rozporządzenia.

O wyjaśnienie tej sytuacji poprosiliśmy rzeczniczkę Ministerstwa Kultury. Wysłaliśmy pytania drogą mailową, czekamy na odpowiedź.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Frytek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2017 13:26 ~Frytek

  a TVN nie zauważył, że od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie?

 • ick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2017 16:40 ~ick

  Ja się zastanawiam, dlaczego buble prawne są tak powszechne i jakim cudem są tak trudne do ominięcia dla tych, którzy chcą coś faktycznie dobrego zrobić. W Wilanowie ma powstać galeria handlowa, której budowa stoi, m.in. dlatego, że podobny bubel z wygasającymi-unieważnionymi przepisami pojawił się na starcie. Sytuacja nie do końca do porównania z tym w artykule, ale mechanizm obnaża podobny...

 • Alek63

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2017 14:00 ~Alek63

  Przecież to proste,"Co nie jest zabronione jest dozwolone".Zanim cokolwiek zrobią to się wszystko pozawala/z resztą i tak nic nie robili i nie dawali zezwoleń/,a jak nie ma zabytku to po sprawie i można teren kupować "za grosze" lub dać "ojcu".

 • garou

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2017 07:52 garou

  Nawpisują do rejestru zabytków masę budowli, a potem to wszystko niszczeje i nie ma komu tego remontować - a wyburzyć też nie można - bo zabytek. I tak stoi aż się rozsypie samo.

 • wiem_kto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2017 22:01 ~wiem_kto

  mysiwor~mysiwor

  Czyżby jakiś pisior miał w posiadaniu walący się zabytek, a konserwator nie pozwala rozebrać? Nie ma problemu - nowe rozporządzenie się wyda, jak zabytek się zawali...

  taka prawda...

 • mysiwor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2017 20:17 ~mysiwor

  Czyżby jakiś pisior miał w posiadaniu walący się zabytek, a konserwator nie pozwala rozebrać? Nie ma problemu - nowe rozporządzenie się wyda, jak zabytek się zawali...

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2017 19:12 ~zenek

  Nazywanie betonowych, brzydkich, komunistycznych kloców zabytkami tylko dlatego, że mają 50 lat jest chore. Na tej samej zasadzie połowa budynków w Polsce to powinny być zabytki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »