Informacje

27.01.2015 07:39 dzień pamięci o ofiarach holokaustu

Zabytkowy tramwaj będzie jeździł pusty. Przypomni o Zagładzie

SERWISY:

Złożeniem wieńców i apelem pamięci pod Pomnikiem Bohaterów Getta oraz zapaleniem w oknach domów świec symbolizujących pamięć o ofiarach Zagłady stolica uczci przypadający we wtorek X Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na ulice stolicy wyjedzie też tramwaj, oznaczony gwiazdą Dawida.

Uroczystości, które honorowym patronatem objęła prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, rozpoczną się po południu pod stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz organizacji społecznych i religijnych złożą wieńce pod pomnikiem dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli, połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów.

Zaplanowano również uroczysty apel pamięci, podczas którego będą odczytywane imiona ofiar, które zginęły w czasie Holokaustu.

Zapalmy świece

Przedstawiciele Fundacji Shalom apelują także, aby o godz. 18, zapalając świece w swoich oknach, uczcić Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

- Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godz. 18 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady, stawiając w oknie zapaloną świecę. Niczym gorejąca świeca, musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości - wzywa Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Shalom, współorganizującej obchody wspólnie m.in. ze stołecznym Ratuszem.

Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja zwróciła się do władz kościelnych w całej Polsce z apelem o jej rozpowszechnienie. Władze Kościoła katolickiego oraz innych wyznań podkreśliły poparcie dla akcji i wezwały wiernych do włączenia się w nią poprzez zapalenie w oknach świec.

Multimedialna rocznica

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu można uczcić również zapalając Światło Pamięci w internecie. Wystarczy odwiedzić stronę Fundacji Shalom na Facebooku i udostępnić na swoim profilu zamieszczone tam zdjęcie, przedstawiające zapaloną świecę.

Stołeczne obchody zakończy wieczorny spektakl "Mur", poświęcony postaci Ireny Sendlerowej, w reż. Macieja Wojtyszki w Teatrze Żydowskim. Na przedstawienie złoży się cykl epizodów ukazujących jak wielkie ryzyko podejmowała bohaterka, ratując dzieci żydowskie z warszawskiego getta.

Pusty tramwaj przypomni o ofiarach

W godz. 12-18 na ulice miasta wyjedzie także oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd ma symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach.

Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - pl. Zawiszy - pl. Narutowicza.

Po raz dziesiąty

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku.

Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

Niemcy mordowali ludność żydowską m.in. w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie Polski. W Auschwitz-Birkenau życie straciło ok. 960 tys. Żydów, w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys., na Majdanku ok. 60 tys.

jb/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 18:40 ~qwerty


  toja~toja

  To sprawa pomiędzy Żydami a Niemcami. Po co w to mieszają nas i inne narody?
  Tak pytam~Tak pytam

  A przede wszystkim :
  Dlaczego wypłacamy Żydom jakiś odszkodowania czy emerytury ?


  Dlaczego budujemy im drogie muzeum, gdy dzieci nie mają co jeść?

 • grochowiaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 16:42 ~grochowiaczek

  nex~nex

  Holocaust żydów nie był niczym wyjątkowym. Irytuje mnie zawłaszczanie współczucie przez wiadomy naród. Dlaczego nie zapalamy świeczek dla milionów zagłodzonych Ukrainców, zamordowanych Ormian, ofiar Rwandy itd. mordowanie żydów było straszne ale w niczym nie odbiegało od praktyk ludobójczych wcześniej i później

  Ukraińcom świeczki? Za co? Za okrutne wymordowanie 100 tys. Polaków na Wołyniu? A może za mordowanie tysięcy Warszawiaków podczas rzezi Woli? Żydzi amerykańscy i polscy powinni pamiętać, że ponad 60% odznaczeń "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przyznali Żydzi z Yad Vashem właśnie Polakom. Powinni przynajmniej zamilknąć, jeśli nie stać ich na uczciwość, a nie pluć na Polaków!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 16:24 ~jar

  KATOLIK KATOLIKOWI ZGOTOWAŁ TEN LOS......(czytajcie historie)

 • Wyzwolenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 13:08 ~Wyzwolenie

  tak jest~tak jest

  Właśnie minęła rocznica wyzwolenia Stolicy. To wstyd, że zapomniano o tym dniu.

  No bo Warszawę wyzwoliły niewłaściwe osoby !

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 13:05 ~Tak pytam

  toja~toja

  To sprawa pomiędzy Żydami a Niemcami. Po co w to mieszają nas i inne narody?

  A przede wszystkim :
  Dlaczego wypłacamy Żydom jakiś odszkodowania czy emerytury ?

 • Stutthof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 13:01 ~Stutthof

  nick~nick

  Porajmos. Mówi wam coś to słowo w tej stacji? W obozach mordowano nie tylko Żydów.

  Nie wiemy, co znaczy " Porajmos ", wiemy natomiast, że nasi ojcowie narodowości POLSKIEJ tam ginęli. Ale Żydzi litują się wyłacznie nad sobą.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 12:57 ~nick

  emka~emka

  Straszne to wszystko. Czytac sie nie chce i pomyslec e tak okrotny los czlowiek czlowiekowi zgotowal. Smutne, przygnebiajce i zal ogromny serce zalewa jak sie slyszy o takim okrocienstwie. Malenkie dzieci zywcem palone w piecach krematoryjnych matki ktore musialy na to patrzec , okrucienstwo. Nie wiem jak mozna byc tak wyplutym z uczuc izlowieczenstwa i tak palac nienwiscia, nierozumiem!!!!!!

  Mnie o tym na historii uczyli i mnie nic nie zalewa. Jak już pójdziesz do szkoły to też cię nauczą. Do tego zasad polskiej pisowni.

 • Walka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 12:53 ~Walka

  Młody Polak~Młody Polak

  Odnoszę wrażenie, że z hitlerowcami walczył i ginął tylko naród wybrany. Może należy mówić o innych narodach, a zwłaszcza o polskim. Za komuny o tym mówiono, a w "wolnej Polsce" pamięć o prawdziwych bohaterach jest zamazywana. Wstyd i hańba.

  E tam, walczył ! Oni pokornie dawali się prowadzić na rzeź. Walczyć zaczęli dopiero jak zebrali się w sobie w 1943, podczas powstania w Getcie.

 • toja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 12:52 ~toja

  To sprawa pomiędzy Żydami a Niemcami. Po co w to mieszają nas i inne narody?

 • Cisza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 12:50 ~Cisza

  nex~nex

  Holocaust żydów nie był niczym wyjątkowym. Irytuje mnie zawłaszczanie współczucie przez wiadomy naród. Dlaczego nie zapalamy świeczek dla milionów zagłodzonych Ukrainców, zamordowanych Ormian, ofiar Rwandy itd. mordowanie żydów było straszne ale w niczym nie odbiegało od praktyk ludobójczych wcześniej i później

  Ano dlatego, że Żydzi mają głowę do interesów. Od czasów Holocaustu robią na nim swoje interesy. A my możemy w ciszy opłakiwać zmarłych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »