Informacje

18.02.2013 21:18 Renault FT-17 wrócił do stolicy

Zabytkowy czołg przejdzie renowację w Warszawie

Dar afgańskiego rządu - zabytkowy czołg Renault FT-17, przejdzie renowację w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W poniedziałek pojazd opuścił poznańskie Muzeum Broni Pancernej. Po przewiezieniu do stolicy, przez kilka dni ma być udostępniony zwiedzającym.

Czołg jest darem afgańskiego rządu dla Polski. Prawdopodobnie służył Wojsku Polskiemu w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. O przekazanie zabytkowego pojazdu starał się prezydent Bronisław Komorowski - czołg miał okazję zaprezentować się na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim w listopadzie 2012 roku.

Świadek wojny polsko-bolszewickiej?

W polskiej armii wykorzystywano 120 wyprodukowanych we Francji pojazdów Renault FT-17. Były to pierwsze czołgi na świecie wyposażone w obrotową wieżę. Maszyny tego typu walczyły zarówno w bitwie warszawskiej 1920 r., jak i wojnie obronnej 1939 r.

Odnaleziony pojazd to egzemplarz, który prawdopodobnie po przechwyceniu przez Rosjan w czasie wojny 1920 r. trafił w 1923 r. do Afganistanu jako dar Rosji Sowieckiej dla ówczesnego emira.

Renowacja pojazdu w Warszawie

Czołg od października ubiegłego roku znajdował się w Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Tam miał zostać odtworzony przed prezentacją w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W styczniu minister obrony zdecydował jednak, że przejdzie renowację w Warszawie.

- Jesteśmy wykonawcą decyzji i woli ministra obrony. Realizujemy zamierzenie zakładane już w momencie, gdy pojazd jechał do Polski. Miał on trafić do Muzeum Wojska Polskiego, teraz doszedł nam jeszcze element odbudowy - powiedział w poniedziałek w Poznaniu Mirosław Zientarzewski – kierownik Oddziału Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

Prace odtworzą stan pojazdu z 1919 roku

Zabytek przez najbliższe dni ma być eksponowany w warszawskim muzeum, potem ruszy jego demontaż.

- Przeprowadzona zostanie inwentaryzacja czołgu, ustalimy w jakim jest stanie, co jest, czego nie ma. W ciągu dziesięciu dni rozpoczną się prace demontażowe, przygotowania do odbudowy samego pancerza i jednostki napędowej - powiedział Zientarzewski.

- Nieznane jest pochodzenie czołgu, na tym etapie nie potrafimy powiedzieć, czy brał on udział w wojnie polsko-bolszewickiej. - Będziemy go odtwarzać właśnie na okres tej wojny, czyli w momencie tuż po przybyciu z Francji w 1919 roku - powiedział.

Jak dodał, przybliżony koszt renowacji czołgu będzie znany dopiero po przeprowadzeniu wstępnego przeglądu. Na razie nie wiadomo też, kiedy zakończą się prace.

PAP/wmk//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tedi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 13:37 ~tedi

  jakim cudem car przekazał czołg
  skoro ostatni został zamordowany
  w lipcu 1918

 • Militarysta_hobbysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 12:50 ~Militaryst…

  NSZ~NSZ

  Według mnie jest to bardzo potrzebna inicjatywa zachęcająca do poznania tej części naszej histori która jescze niedawno była zakazana przez prl a potem wypaczona przez pewien film myślę że dla ludzi minimalnie dbających o pamięć tamtych wydarzen będzie nie lada gratką obejrzenie tego czołgu jako że napsuł ruskim krwi w 1920r

  Mówisz o historii WYPACZANEJ przez PRL ale sam też ją wypaczasz, "chwytająć" legendę jaką NATYCHMIAST dorobiono do tego czołgu. To że ten typ czołgu był na naszym wyposażeniu, nie świadczy o niczym. O tym konkretnym egzemplarzu niestety NIE WIADOMO NIC ! Nawet nie jest pewne czy ten egzemplarz w ogóle służył w polskiej armii zanim trafił do Kabulu .... Poza tym o ile mi wiadomo, to jego "braćmi" zdążyli się już wcześniej zainteresować amerykanie, wywożąc do siebie co lepsze egzemplarze i dokładając z zostawionych wszystko co tylko się nadawało do renowacji

 • lalole

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 12:45 ~lalole

  a czy nikt go nie ukradnie i nie sprzeda na złom?

 • Bronek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 11:44 ~Bronek

  3xTAK dla TESCO na miejscu Muzeum Narodowego!!!!!!!!!!!!!!!!


  Stefek~Stefek

  Czytam te komentarze i się wstydzę za was. Czy dobrze zrozumiałem? Uważacie, ze nie ma sensu remontować zabytkowego czołgu? Niewierzę. Co za ignoranci.

  To może od razu zburzmy Muzuem Norodowe i postawmy tam Tesco? Wtedy byście byli zadowoleni?

 • klams

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 11:18 ~klams

  No, nareszcie jakiś pożytek z umów offsetowych

 • szeregowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 11:01 ~szeregowy

  Polska dostała go za udział w wojnie w Afganistanie

 • j23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 10:56 ~j23

  zmodernizować ipowołać do służby w WP

 • NSZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 10:31 ~NSZ

  Według mnie jest to bardzo potrzebna inicjatywa zachęcająca do poznania tej części naszej histori która jescze niedawno była zakazana przez prl a potem wypaczona przez pewien film myślę że dla ludzi minimalnie dbających o pamięć tamtych wydarzen będzie nie lada gratką obejrzenie tego czołgu jako że napsuł ruskim krwi w 1920r

 • Apus87

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 10:26 ~Apus87

  Zastanawiałem się, w jaki sposób uda się trolom połączyć ten artykuł z jechaniem po Platformie i nic nie wymyśliłem. Rzeczywistość przerosła jednak moją wyobraźnię, bo jakoś udało wam się wrzucić swój chory pisowski światopogląd w pozytywną wiadomość.

 • xyz123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 10:03 ~xyz123

  dar za zaangażowanie naszych w afganie, he he

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »