Informacje

31.03.2018 19:20 MODLIŃSKA 257

Zabytkową willę z polichromiami zamienią w centrum lokalne

SERWISY:

Klubokawiarnia, czytelnia, sala do prób muzycznych, a nawet kino - to wszystko ma znaleźć się w nowym Centrum Lokalnym, które powstanie w zabytkowej willi przy Modlińskiej 257. Władze Białołęki mają już pieniądze na ten cel i pozwolenie na remont.

"Zostały spełnione oba warunki, aby prace remontowo-konserwatorskie mogły się rozpocząć. 20 marca zostało wydane pozwolenie na remont, a 22 marca Rada Warszawy przyznała środki na tę inwestycję - 7,5 miliona złotych" - chwalą się w komunikacie prasowym urzędnicy z Białołęki.

"Znów ma tu tętnić życie"

W zabytkowym obiekcie ma powstać centrum lokalne, czego - jak dodają - domagali się sami mieszkańcy w konsultacjach społecznych. "Ma to być miejsce integrujące społeczność lokalną oraz przestrzeń, gdzie będziemy pielęgnować białołęcką tożsamość" - podkreślają urzędnicy.

Nazwa nowej placówki ma być spójna z jej adresem: Centrum Lokalne Modlińska 257. Ma się tu znaleźć kino sąsiedzkie, sala przeznaczona do prób muzycznych, przestrzeń do działania dla organizacji pozarządowych, ale też czytelnia, klubokawiarnia czy ekspozycje opowiadające o historii dzielnicy. W okresie wiosenno-letnim wykorzystywany ma być również ogród, w którym odbywać się będzie m.in. teatr plenerowy.

Cel władz dzielnicy jest jeden - chcą, by willa stała się miejscem, w którym "będzie tętnić życie".

Budynek z historią

Sam budynek przy Modlińskiej to nie byle jakie miejsce. Willa została zbudowana w 1900 roku i przez pierwsze lata należała do prywatnych właścicieli. Początkowo działa tam szkoła powszechna. Dopiero w 1924 roku obiekt przejęło miasto i przekazało go Towarzystwu Opieki nad Kobietami. W latach 30. ubiegłego wieku funkcjonował tam Zakład dla Upadłych Dziewcząt, prowadzony przez siostry samarytanki.

W czasie wojny willa służyła jako skład broni dla żołnierzy Armii Krajowej. Była też schronieniem dla Żydów. Uratowane dzieci miała przechowywać tam sama Irena Sendlerowa.

"Po wojnie w kamienicy prowadzono dom opieki dla seniorów, a następnie funkcjonowały tu liczne sklepy i zakłady usługowe. Z czasem budynki zaczęły popadać w ruinę aż w końcu - ze względu na ich zły stan techniczny - zostały wyłączone z eksploatacji" - przypominają białołęccy urzędnicy.

Wyjątkowe znalezisko

O willi przy Modlińskiej pisaliśmy na tvnwarszawa.pl przed dwoma laty. To właśnie tam odkryto zabytkowe polichromie z XIX wieku. Znalezisko z jednej strony niewątpliwie podniosło historyczną wartość budynku. Z drugiej jednak, na co zwraca uwagę urząd, spowodowało wstrzymanie przygotowań do remontu. "Niezbędne było wykonanie dodatkowych analiz konserwatorskich i uzyskania nowych wytycznych do renowacji najcenniejszych elementów obiektu" - tłumaczą.

Ostatecznie udało się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia, a przy okazji także powiększyć ogród. Działkę o powierzchni 1185 metrów kwadratowych przekazał nowej placówce sąsiadujący z nią Stołeczny Zakład Opiekuńczo-Lecznicy. Teraz urzędnicy przygotowują się do rozpisania przetargu na wykonawcę. Nie podają jednak terminów jego możliwego ogłoszenia ani realizacji inwestycji.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pBoczddlm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 08:33 ~pBoczddlm

  Willa od lat niszczeje i w dalszym ciągu nic się nie poprawia... Podobnie jak inne stare obiekty, kamienice i drewniaki, których w Polsce w ogóle nie szanujemy i noe dbamy. Za to ogrom płacht reklamowych zalewa nasze drogi pomimo ustawy krajobrazowej.... Palety, centra handlowe, palmy, pensjonat Malibu, Miami jakby do cholery w Polsce była tradycja wprost z południowych Stanów... Tandeta i zaniedbania. Niemniej jak przeniesiono kompetencje warszawskiego konserwatora do mazowieckiego to może być jeszcze więcej chaosu.

 • szkoda skoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2018 10:31 ~szkoda skoda

  o remoncie trąbiono w prasie i internecie już w 2016 roku i co ? ... nic się nie dzieje

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 11:08 ~waws

  Yogi~Yogi

  Codziennie przejeżdżam koło tej ruiny. Taniej i sensowniej byłoby postawić taki sam budynek od nowa z nowoczesną infrastrukturą. Stopień zużycia technicznego podważa sensowność inwestowania w ten obiekt. To syzyfowa praca. Stare Miasto odbudowano i jakoś nikomu to przeszkadza.

  Taniej tak. Ciekawe dlaczego taki p. Wilanowie restaurowaną przecież taniej było by wybudować z pustaka nowy. Stare Miasto zostało zburzone w czasie II Wojny Światowej dlatego zostało odbudowane. Też tamtędy przejeżdżam i mi żal że tak piękny budynek niszczeje ale jak widać jest szansa

 • Wieki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 09:06 ~Wieki


  pikuś~pikuś

  Willa zbudowana w 1900 a polichromie z XIX? Czyli najpierw były polichromie, potem powstała willa, wow?
  nad~nad

  Wiek XX zaczął się w 1 stycznia 1901 roku.

  No to słusznie gość wytknął błąd w artykule, nie łapiesz?

  Według artykułu:
  willa zbudowana w 1900-tnych,
  polichromie zrobione w 1800-tnych
  Teraz czaisz?

  Nie oczekujcie za dużo po tutejszych redaktorach.

 • PP2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 08:39 ~PP2

  sztuczny~sztuczny

  wiek XX zaczął się 1 stycznia 1900 roku ...

  Lepiej się doucz. Każdy nowy wiek zaczyna się od 1: 1801, 1901, 2001. To samo dotyczy początku tysiąclecia: poprzednie skończyło się 31/12/2000, a nowe zaczęło się 1/1/2001.

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 07:17 ~Yogi

  Codziennie przejeżdżam koło tej ruiny. Taniej i sensowniej byłoby postawić taki sam budynek od nowa z nowoczesną infrastrukturą. Stopień zużycia technicznego podważa sensowność inwestowania w ten obiekt. To syzyfowa praca. Stare Miasto odbudowano i jakoś nikomu to przeszkadza.

 • Hajka Grunbaum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 06:01 ~Hajka Grunbaum

  Czy ten pośpiech nie jest podyktowany niecierpliwością 124-ro letniego "spadkobiercy",któremu miasto remontuje????

 • sztuczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 00:11 ~sztuczny

  wiek XX zaczął się 1 stycznia 1900 roku ...

 • alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 00:08 ~alex

  Z tym remontem to trzeba się pośpieszyć, bo pewnie niecierpliwie czeka na obiekt spadkobierca, bo po co mu taka ruina.

 • nad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2018 21:40 ~nad

  pikuś~pikuś

  Willa zbudowana w 1900 a polichromie z XIX? Czyli najpierw były polichromie, potem powstała willa, wow?

  Wiek XX zaczął się w 1 stycznia 1901 roku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »