Informacje

24.05.2013 06:14 Zbudują ją od nowa

Zabytkowa wieżyca do rozbiórki

SERWISY:


Jedyna oryginalna wieżyca z mostu Poniatowskiego zostania częściowo rozebrana. Według Zarządu Dróg Miejskich jej stan jest tak zły, że remont nie ma sensu. Argumenty drogowców podzielił stołeczny konserwator zabytków.

Chodzi o wieżycę na wysokości ul. Kruczkowskiego po północnej stronie mostu. Zabytkowy obiekt od wielu lat był w fatalnym stanie, wymagał remontu. Uniemożliwiał go przeciągający się spór o jego formę między Zarządem Dróg Miejskich a stołecznym konserwatorem zabytków Ewą Nekandą-Trepką. Drogowcy postulowali rozbiórkę górnej części wieżycy (powyżej płyty mostu), konserwator chciała jej zachowania.

- Przekonywaliśmy, że ta substancja jest zbyt stara, zmurszała i nie da się jej uratować. Zwracaliśmy też uwagę, że po wojnie most był przebudowywany – mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM.

Przerwali remont

Drogowcy w końcu ustąpili. W lipcu 2011 rozpoczęła się rewitalizacja wieżycy, którą wcześniej ochrzciliśmy mianem "pechowej czternastki" (pozostałe 13 przeszło wcześniej remont lub rekonstrukcję). W przetargu wyłoniono wykonawcę, który miał dostać 524 tysiące złotych za rewitalizację obiektu. Prace przerwano na czas Euro 2012, bo drogowcy bali się, że rusztowania okalające obiekt posłużyłyby kibicom do niebezpiecznej wspinaczki. Jednak po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Europy robotnicy nie wrócili na budowę.

- Wykonawca zakomunikował nam, że dalsze prace nie maja sensu. Stan murów był gorszy, niż przypuszczaliśmy. Zapłaciliśmy za te roboty, które wykonano, czyli odnowienie dolnej części wieżycy i zabezpieczenie obiektu na zimę. Firma dostała za to ponad 300 tysięcy złotych – wyjaśnia Sobieraj.

Przekonali nowego konserwatora

Wówczas ZDM postanowił spróbować szczęścia jeszcze raz. Argumenty przekonały nowego stołecznego konserwatora Piotr Brabandera. Następca Ewy Nekandy-Trepki, w decyzji z lipca 2012 roku, pozwolił na rozbiórkę górnego pawilonu wieżycy.

- W 2011 stołeczny konserwator wyraził zgodę na remont górnego pawilonu wieżycy mostu, według projektu, który zakładał naprawienie murów poprzez przemurowania cegieł i wzmocnienie muru. Jednak w marcu 2012 roku ZDM informował, że po usunięciu tynków i oczyszczeniu powierzchni murów, stwierdzono spękania attyk i gzymsu górnego, pęknięcia i zarysowania ścian, zmurszenia muru ceglanego. Jak stwierdzono w piśmie, zasięg uszkodzeń znacząco powiększył się w stosunku do zmian zaobserwowanych w 2006 roku. Według projektanta stan techniczny ścian uniemożliwia prowadzenie rozbiórki elementów znajdujących się powyżej, bez ryzyka rozsypania się ścian wieżycy, które w wielu miejscach nie są powiązane z resztą konstrukcji. Betonowe gzymsy znajdują się w stanie awaryjnym. Zwiększyły się zarysowania i pęknięcia, które przerodziły się w ubytki betonu i cegły – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Estetyka i bezpieczeństwo

- Estetyka to jedno, ale musimy brać pod uwagę także funkcjonalność mostu. Wieżyca nie jest tylko elementem ozdobnym, ale także konstrukcyjnym. Jeżeli stawiamy na bezpieczeństwo, to pawilon musi zostać rozebrany i zbudowany od nowa z nowych materiałów. Nie możemy ryzykować, że komuś coś spadnie na głowę – twierdzi rzecznik ZDM. Zapewnia przy tym, że budowa odbędzie się pod czujnym okiem konserwatorów.

Drogowcy rozpisali już nowy przetarg na rozbiórkę "pechowej czternastki" i budowę jej następczyni.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 12:03 ~miu

  "Zapłaciliśmy za te roboty, które wykonano, czyli odnowienie wolnej części wieżycy i zabezpieczenie obiektu na zimę. Firma dostała za to ponad 300 tysięcy złotych"
  300 tysiecy za odnowienie "dolnej czesci i zabezpieczenie na zimie"???! Przeciez za te pieniadze mozna wybudowac dom ze wszystkimi mediami, z fundamentami, garazem, oknami, grzejnikami, itd.!

 • n53es2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2013 09:23 ~n53es2

  rozbierzcie i odbudujcie... to nie jest trudne... o ile nie robi tego Gienek z Mirkiem, a ktos kto sie na tym zna pod okiem konserwatora..

 • nie zanedbuje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 16:40 ~nie zanedbuje

  Nie da się odbudować z oryginalnych materiałów?

 • mysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 11:20 ~mysza

  Jasne. Zasłania elegancki budynek, na którym są reklamy. Rozebrać...

 • Ryś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 18:52 ~Ryś

  Czytać Polaczki! Zostanie rozebrana część wieżycy ponieważ nie da się jej rozsądnie naprawić. NIE ROZBIORĄ CAŁEJ!!!!

 • tito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 16:18 ~tito

  dla nich nic nie sensu ....co za ludzie zażenowany

 • Miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 16:05 ~Miro

  Nareszcie ktoś pomyślał! Rozebrać wszystkie te wieżyce bo potrzebne one jak ..."diura w moscie" Zrobiono niedawno remont za grube miliony i co? Farba już odłazi, tynk murszeje, metalowe klamry już żre rdza, szyby powybijane, pomazane w środku ściany.
  I po co to robić jak przyjdzie zima i sól z odśnieżania rozchlapana przez pojazdy na ściany wieżyć (1 metr od krawężnika) zniszczy wszystko bardzo dokładnie. Szkoda pieniędzy na te remonty! Raz wydać na rozbiórkę i tyle.


 • gga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 14:49 ~gga


  hyt~hyt

  tak, rozbiorą zabytkową wieżycę, bo dopuścili celowo do jej zgnicia, tak jak to robią ze wszystkimi starymi budynkami w mieście. tylko na ich miejscu z reguły potem stają jakieś lewe wieżowce, a tu co powstanie? restauracja żydowska?
  czk~czk

  Jeśli chcesz by bez wzgledu na ekonomiczny sens utrzymywać "zabytki" to je odkup i wyremontuj. Jeśli Cię nie stać na to to nie zabieraj głosu

  oczywiscie, 200 mln na muzem Zydów to ci nie szkoda?

 • kola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 14:39 ~kola

  a kto jest odpowiedzialny zafak, ze dzis ta wieżyczka nie nadaje sie do remontu?
  Czy został juz przykładnie ukarany finansowo i zwolniony dyscyplinarnie, czy moze przyczyny sa obiektywne?

 • Joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 14:29 ~Joanna

  Jak można dopuścić do takiej decyzji !!!
  To jest skandal !.
  Proponuję więcej palm ustawić na rondzie i wszystkie wieżyczki zlikwidować....będzie taniej i zielono ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »