Informacje

29.06.2012 06:45 trzeba sprawdzić dokumentację

Zabytkowa czy nie? Sąd odroczył sprawę parowozowni

SERWISY:

Niepewny statusu zburzonej parowozowni na warszawskiej Pradze spowodował, że sąd nie rozpoznał w czwartek wniosku o umorzenie sprawy kierownika rozbiórki, oskarżonego o złamanie ustawy o ochronie zabytków. Odroczono ją do sierpnia.

Po posiedzeniu Sąd Rejonowy Warszawa - Praga Północ postanowił, że zwróci się do resortu kultury o dodatkowe informacje na temat tego, czy XIX-wieczna parowozownia przy ul. Wileńskiej w Warszawie, zburzona w lipcu 2010 r. na polecenie dewelopera z Wielkopolski, miała w chwili wyburzenia status zabytku.

Na tym zagadnieniu obrońca oskarżonego kierownika rozbiórki Wojciecha R. opiera swój wniosek o umorzenie procesu już na wstępie. Jak twierdzi adwokat, rozbiórka mogła dojść do skutku, bo budynek nie był wówczas zabytkiem - zatem do złamania ustawy o ochronie zabytków przez jego klienta nie doszło.

Odmiennego zdania był prokurator, który podkreślał, że w tamtym czasie trwała już procedura wpisania parowozowni do rejestru zabytków, co było wystarczającą podstawą do wstrzymania prac rozbiórkowych i nie zmienia tego argumentacja, że decyzje nadzoru budowlanego takie jak nakaz wstrzymania prac zostały potem uchylone przez sąd administracyjny z powodu błędów formalnych przy ich doręczaniu deweloperowi.

- Należy patrzeć, z jakim zamiarem działał oskarżony - a wiedział o trwającej procedurze wpisania do rejestru zabytków i mimo to robót nie przerwano - przekonywał oskarżyciel.

Kolejna rozprawa w sierpniu

Sąd uznał, że aby ocenić, jaki był status prawny nieistniejącej już parowozowni, musi wiedzieć, jak na sprawę patrzy resort kultury. Zwróci się tam o dodatkową dokumentację dotyczącą procedury i pragmatyki działania służby konserwatorów ochrony zabytków. Do tego czasu kwestia rozpoczęcia procesu lub też umorzenia go już na wstępie, będzie wstrzymana. Termin następnego posiedzenia - 9 sierpnia.

XIX-wieczna parowozownia przy ul. Wileńskiej była jednym z najstarszych obiektów architektury stołecznego węzła kolejowego. Wzniesiony w latach 1860-62 miał unikatową konstrukcję słupów, które podtrzymywały parowozownię - były one łączone za pomocą stalowych nitów. W Polsce zachowały się tylko dwa takie obramowania.

Rozbiórkę zleciła firma deweloperska z Wielkopolski, która wczśniej kupiła obiekt od PKP. Miesiąc przed wyburzeniem wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska rozpoczęła procedurę wpisu zabytku do rejestru. Mimo protestów samej konserwator, mieszkańców i obrońców zabytków koparki zrównały z ziemią większą część budynku.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Feluke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2012 12:51 ~Feluke

  Nalezalo do PKP - nikt sie nie interesowal
  Kupil inwestor - odrazu wpis do rejestru zabytkow.
  I bardzo dobrze ze zburzyl, jeszcze tego by brakowalo ze po zakupie ktos bedzie mu kazac remontowac to za grube miliony.

 • ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2012 18:30 ~ann

  I co ochroniarze zabytkowych ruin. Urzędnicy od wojewódzkiego konserwatora śmieją się z was. Tak spartaczyli wpis do rejestru zabytków, że nikt za nic nigdy nie odpowie. Nawet koparkowy za brak kasku. Teraz jest liczenie zysków, ale nowe wyburzenia już wkrótce.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2012 15:56 ~WAW

  hahaha Oni będą sprawdzac a Apartamenty i Lidl już prawie stoja ... ehh

  co za kraj

 • Rysiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2012 15:04 ~Rysiu

  Nie bójmy się nazwy - BUDREM rozebrał Parowozownię.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »