Informacje

21.08.2013 18:07 była konserwator zabytków za odwołaniem gronkiewicz-waltz

"Zabytki są niszczone. Prezydent nie ma pomysłu na Warszawę"

Barbara Jezierska, była Wojewódzka Konserwator Zabytków, zabiera głos w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz na konferencji Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. - Pani prezydent nie ma żadnej wizji, żadnego pomysłu na Warszawę – mówi.

Stanowisko konserwatora Jezierska piastowała przez cztery lata. - Przez cztery lata mojej kadencji, a byłam odpowiedzialna za wpisywanie zabytków Warszawy do rejestru, jak i uzgadniania

miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, ani razu nie udało mi się spotkać z panią prezydent, aby dowiedzieć się jaką prowadzi politykę przestrzenną, jaką prowadzi politykę ws. zabytków – mówi Jezierska i dodaje, że przez cały ten czas zabiegała o to spotkanie.

Jezierska tą sytuacje podsumowuje jednoznacznie . - Niestety pani prezydent nie ma żadnej wizji, żadnego pomysłu na Warszawę – ocenia.

Zaniedbania na Pradze

Wskazuje też, że niszczone są zabytki, a szczególnie zaniedbana jest Praga. - Brak jest programu rewitalizacji, zwłaszcza Pragi. Teraz zaczyna się o tym mówić, ale jest już za późno – mówi była konserwator. Zwraca uwagę, że od 2004 roku można było pozyskiwać fundusze unijne. Jej zdaniem inne miasta potrafiły to robić skuteczniej.

Zdaniem Jezierskiej projekty rewitalizacji są niewłaściwe i brakuje debat publicznych. - Byłam świadkiem spotkania w Śródmieściu z mieszkańcami, na którym urzędnicy pani prezydent z wyższością i butą mówili, że tylko oni się znają a nie mieszkańcy – relacjonuje. Jak dodaje na sali byli przedstawiciele różnych zawodów: architekci, konserwatorzy.

– Problem polega na tym, że w ważnych dla rozwoju miasta urzędach znajdują się często przypadkowe osoby, zatrudnione według klucza partyjnego – mówi.

- Warszawa jest miastem szczególnie poszkodowanym przez wojnę, przez kolejne nieudolne rządy. Zasługuje na zmiany, dlatego chciałam wesprzeć tę akcję – podsumowuje konserwator.

Odwołana po konflikcie

Barbara Jezierska opuszczała stanowisko konserwatora  w atmosferze awantury. Spór pomiędzy nią a wojewodą ciągnie się od 2008 roku. Właśnie wtedy doszło do pierwszej, jak się później okazało, nieudanej próby odwołania konserwator. Kolejna była w 2010 roku.

Wojewoda zdymisjonował Jezierską po tym, jak w raporcie z kontroli u wojewódzkiej konserwator pojawił się zarzut niedopatrzenia, które doprowadziło do zburzenia parowozowni na warszawskiej Pradze. Jezierska nie zgodziła się z tym zarzutem i dowiodła, że to ona wpisała budynek do rejestru, a za jego ochronę odpowiadał konserwator stołeczny.

Decyzja wojewody wywołała liczne sprzeciwy. Petycję w obronie Jezierskiej podpisali stołeczni miłośnicy zabytków, twierdząc że jest ona najlepszą od lat osobą na tym stanowisku. W jej obronie stanęła także Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.

Sprawa trafiła do wiceministra kultury, który nie przychylił się do wniosku wojewody i pozostawił na stanowisku Barbarę Jezierską.

Kolejny wniosek, tym razem zaakceptowany przez wiceministra kultury trafił do resortu 26 stycznia.
W połowie kwietnia 2011 konserwator usłyszała od wiceministra kultury Piotra Żuchowskiego ultimatum: albo sama zrezygnuje ze stanowiska, albo on podpisze jej dymisję. Barbara Jezierska chciałabym dostać czas do końca roku, by móc zakończyć projekty, które już się toczą i przygotować urząd na zmiany.

Pismo z dymisją zostało jej dostarczone 28 kwietnia 2011 roku.

Już po odwołaniu zostały przedstawione wyniki trwającej w urzędzie konserwatorskim kontroli. Była w nich mowa o nieprawidłowościach przy zatrudnianiu pracowników, podpisywaniu niekorzystnych finansowo umów zleceń, nienaliczaniu kar umownych za niewykonaną pracę czy wydawaniu lekką ręką pieniędzy na porady prawnicze i podróże pracowników.

Jezierska odpierała zarzuty określając je mianem kłamstw.

Burzą zabytki

W ciągu ostatnich lat z mapy Warszawy zniknęło kilka zabytkowych budynków. Nie wszystkie wpisane były do rejestru, jednak ich wspólnym mianownikiem była wartość historyczna.

Bezpośrednim powodem odwołania Jezierskiej stało się zburzenie praskiej parowozowni.

W październiku 2011 rozebrane zostały koszary przy ulicy 29 listopada. Okazało się, że pracownicy nie mieli na to pozwolenia.

Również bez pozwolenia zburzona została willa miejska przy Zajęczej 4.

Na Jazdowie zmniejszyła się też ilość domków fińskich, ustawionych tam tuż po wojnie.

wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zabytkowemiasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2013 19:17 ~zabytkowemiasta

  Boli rdzennego warszawiaka, że Warszawa (przedwojenny Paryż północy) została zrujnowana przez hitlerowców w 85 procentach a po wojnie dalej niszczona przez sowietów a w kapitalizmie czesto po balaganiarsku traktowana, tandetnie oblepiana reklamami a zabytki zaniedbywane, niszczone a decyzje niekorzystnie wydawane. Prawo chroniące zabytkową architekture i przepisy dot przestrzeni publicznej winny być bardziej fachowe. Różnice są olbrzymie między Warszawą a wieloma miastami krajów Europy, choćby Praga czy Skopje a nawet Gdańskiem, Poznaniem jeśli chodzi o wygląd i zachowanie miasta. Warszawa wypada najmniej korzystnie, min. z racji bolesnej historii.

 • polskimiasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 14:53 ~polskimiasta

  Fakt faktem, ze Warszawa byla miastem jednym z najbardziej zniszczonych i zdewastowanych w czasie Wojny i po wojnie. Zabytkowa architektura i perly architektury dzis juz nie istnieja, a to co sie zachoealo jest nadal w niejednym przypadku zapuszczone i niszczone.

 • korek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2013 15:29 ~korek

  ivo~ivo

  Pani konserwator wymalowała Pani budynek apteki gotyckiej ale w środku nic się nie robi.Wyposażenie przetrwało 160 lat i II wojnę, ale nie przetrwa Pani kadencji.Drewniane elementy gotyckich mebli odpadają ,korniki robią swoje.Obecny uzytkownik nic nie robi.


  W Warszawie nie ma gotyckiej apteki. Coś ci się w głowie pomieszało.

 • borsuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 22:43 ~borsuk

  Stara, nikomu niepotrzebna i zgorzkniala kobieta komentuje. Była Konserwatorem Wojewódzkim i wtedy nie reagowała na burzenie zabytków. Obudziła się z letargu?

 • osiemnwiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 15:05 ~osiemnwiek

  Ważny czynnik to też prawo o ochronie zabytków, ktore powino być wzmocnione i ulepszone. Dotyczy to całej Polski.

 • uiga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 14:48 ~uiga

  Zaniedbania są od wielu lat. Również za poprzednich kadencji. Fachowej rewitalizacji wymaga wiele zabytków i warszawskich kamienic. Za skandal w bialy dzień uwazam np. to gdy deweloperzy niszczą zabytki. Czy liche prawo o ochronie zabytkowej architektury pozwala im na zburzenie starej Warszawy (miasta tak już zniszczonego w xx wieku) czy pozwalają im na to ci, którzy stoją na straży zabytków? Bezkarność dewrloperow to skandal. Było mnóstwo przypadkow. Niweczy sie aktualnie dawny charakter Woli, Śródmieścia, Pragi. Dziś miedzynarodowy deweloper zburzył bezkarnie ostatni w mieście charakterystyczny xix wieczny zabytkowy budynek dawnej "Drogi Żelaznej". Pidze dzis gazeta warszawa. Za takie zburzenie tego co zostało powinny być bardzo surowe kary.

 • robo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 13:24 ~robo

  He he he !!! Czy to ta Pani konserwator za której zabytki znikały bezkarnie i bezpowrotnie by nie dodać ostatecznie? Skąd teraz doznała takiego olśnienia ?

  to tylko taki wtręt co do kompetencji urzędników.

 • Lena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 12:19 ~Lena

  Prezydent Warszawy nie zajmuje się we własnej osobie każdą sprawą związaną z Warszawą. Od tego ma swój sztab ludzi. A za zabytki odpowiada akurat właśnie konserwator i jej sztab ludzi. Nie dopełnili swoich obowiązków i zwalają na samą górę? A pomysły. Można mieć. Tylko trzeba mieć tez kasę. A jak na razie to mamy długi za Janosikowe. Nam zawsze będzie źle. Mamy Modlin, obwodnicę, Czajkę, tunel na lotnisko, most Północny i pewni jeszcze kilka innych, mieliśmy Euro więc i stadiony i szereg rzeczy z tym związanych. Owszem - w każdej inwestycji pojawiały się problemy większe albo jeszcze większe. Ale jaka była osobista wina HGW za posadzkę w Modlinie? Jaka była osobista wina HGW, że zalało tunel na Czajce? Jaka była osobista wina HGW, że są opóźnienia na każdej budowie czy to dróg czy to innych obiektów. Dopóki w przetargach będzie brana pod uwagę tylko i wyłącznie najniższa cena - a tak się dzieje - to tak będzie nadal. Firmy wygrywają przetargi po kosztach, a "martwić się będziemy później". I jaka w tym osobista wina HGW? Oczywiście zauważacie same błędy i wady podwykonawców, doradców, a znaleźliście sobie kozła ofiarnego. Jasne. Niech nowy prezydent Warszawy obniży ceny biletów. Będziemy mieli po prostu jeszcze większy deficyt i jeszcze większy kredyt do zaciągnięcia. Niech nowy prezydent Warszawy spowoduje, że każda inwestycja będzie oddana na czas. Czekam na to. Serio!

 • nickto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 11:07 ~nickto  GRUPA HENOCHA WarszawaGRUPA HENOCHA Warszawa

  Obietnice wyborcze Hanny Gronkiewicz - Waltz. Cytat z Dziennika, 28 listopada 2006r. artykuł pt. „Co obiecała w kampanii Hanna Gronkiewicz Waltz

  1. Od 2007 r. ruszy budowa sieci obwodnic i modernizacja dróg wylotowych z miasta na Gdańsk, Białystok, Siedlce, Lublin, Kraków i Poznań.
  2. W najbliższych miesiącach zlikwidowany zostanie sztuczny podział na Szybką Kolej Miejską i podmiejskie kolej.
  3. W przyszłym roku lotnisko na Okęciu z centrum miasta połączy linia kolejowych szynobusów.
  4. Corocznie stolica będzie kupowała co najmniej setkę autobusów, a Warszawę przetnie sześć szybkich linii tramwajowych. Pojadą ulicami: Grochowską, Targową, Grójecką, al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskimi, Al. Solidarności.
  5. Powstaną trzy nowe mosty: Północny, Karowy (pomiędzy ul. Karową a Portem Praskim) oraz Na Zaporze, który zepnie wiślane brzegi na wysokości Łuku Siekierkowskiego. Wszystkie powinny być gotowe około 2010r.
  6. Obwodnica Etapowa Centrum poprowadzona zapewne w 2008r. Trasą AK, Trasą Siekierkowską, Prymasa Tysiąclecia i Żołnierską odkorkuje miasto.
  7. Około 2009 roku pojedziemy drugą linia metra z Bemowa na Targówek oraz na Gocławek. Każda dzielnica położona na obrzeży Warszawy dostanie linię metra lub SKM.

  Oceńcie Państwo sami obietnice HGW.

  Oceniacz~Oceniacz

  Stawie sie na Referendum:)


  Warszawiak~Warszawiak


  A ja absolutnie NIE. Jestem zadowolony z obecnego stanu rzeczy. I co sie wybralo powinno dzialac do konca kadencji, a nie jak mi sie nie podoba to zrobimy "pospolite ruszenie". Tak nie widac postepu, tak widac stagnacje.


  I myślisz, że uda jej się chociaż wybudować te dwa mosty przez rok?
  Cienko myślisz.

 • kraz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 10:11 ~kraz  GRUPA HENOCHA WarszawaGRUPA HENOCHA Warszawa

  Obietnice wyborcze Hanny Gronkiewicz - Waltz. Cytat z Dziennika, 28 listopada 2006r. artykuł pt. „Co obiecała w kampanii Hanna Gronkiewicz Waltz

  1. Od 2007 r. ruszy budowa sieci obwodnic i modernizacja dróg wylotowych z miasta na Gdańsk, Białystok, Siedlce, Lublin, Kraków i Poznań.
  2. W najbliższych miesiącach zlikwidowany zostanie sztuczny podział na Szybką Kolej Miejską i podmiejskie kolej.
  3. W przyszłym roku lotnisko na Okęciu z centrum miasta połączy linia kolejowych szynobusów.
  4. Corocznie stolica będzie kupowała co najmniej setkę autobusów, a Warszawę przetnie sześć szybkich linii tramwajowych. Pojadą ulicami: Grochowską, Targową, Grójecką, al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskimi, Al. Solidarności.
  5. Powstaną trzy nowe mosty: Północny, Karowy (pomiędzy ul. Karową a Portem Praskim) oraz Na Zaporze, który zepnie wiślane brzegi na wysokości Łuku Siekierkowskiego. Wszystkie powinny być gotowe około 2010r.
  6. Obwodnica Etapowa Centrum poprowadzona zapewne w 2008r. Trasą AK, Trasą Siekierkowską, Prymasa Tysiąclecia i Żołnierską odkorkuje miasto.
  7. Około 2009 roku pojedziemy drugą linia metra z Bemowa na Targówek oraz na Gocławek. Każda dzielnica położona na obrzeży Warszawy dostanie linię metra lub SKM.

  Oceńcie Państwo sami obietnice HGW.

  Oceniacz~Oceniacz

  Stawie sie na Referendum:)


  Warszawiak~Warszawiak


  A ja absolutnie NIE. Jestem zadowolony z obecnego stanu rzeczy. I co sie wybralo powinno dzialac do konca kadencji, a nie jak mi sie nie podoba to zrobimy "pospolite ruszenie". Tak nie widac postepu, tak widac stagnacje.


  "I co sie wybralo powinno dzialac do konca kadencji"
  Czy jesteś aż takim idiotą?
  Nie odpowiadaj, to pytanie retoryczne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »