Informacje

19.07.2017 20:06 czarnieckiego 49

Zabytek pełen śladów
po ostrzałach wyremontowany

SERWISY:


Charakterystyczny budynek szkoły przy Czarnieckiego przeszedł remont pod okiem konserwatora zabytków. Zachowano między innymi ślady ostrzału z czasów Powstania Warszawskiego.

Czarnieckiego 49 - to adres znany nie tylko żoliborzanom, ale i warszawiakom z innych dzielnic. Mieści się tam wyglądający jak dworek budynek szkoły.

Główne wyzwanie

W ostatnim czasie był poddany remontowi. - To, co było głównym wyzwaniem, to z jednej strony doprowadzić do remontu budynku zgodnego ze sztuką konserwatorską, czyli jeżeli mamy tynk historyczny, gruboziarnisty z tymi "kryształkami Swarovskiego", czyli miką, to dobrać odpowiedni skład tego tynku - zaznaczał na konferencji prasowej Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Jak przekonywał, poszukiwano również cegielni, które by dostarczyły cegłę klinkierową. A drugim wyzwaniem była konserwacja postrzelin wojennych. - Trzeba było opracować brzegi tego tynku, żeby nam się dalej nie sypał, żeby to było scalone - podkreślił konserwator.

Do tego trzeba było zabezpieczyć cegły, żeby nie ulegały degradacji ze względu na pogodę. - Stanęliśmy też przed sporym wyzwaniem obróbek blacharskich pod oknami. W stosunku do pierwotnego projektu one też były troszeczkę zmodyfikowane. Zależało nam, żeby z jednej strony zapewnić odpowiednie odprowadzenie wody z parapetów, ale też, żeby te ceglane były widoczne. Wydaje mi się, że efekt został osiągnięty - stwierdził Krasucki.

- Ten modernizm lat 30. ubiegłego stulecia, dosyć zaniedbany przez lata, zwłaszcza wiele ostatnich powojennych, ten budynek po prostu odżył. Dla mnie najważniejsze jest to, że dzieciaki, które tutaj są, czyli zespół szkół specjalnych, na razie jeszcze zespół, będą miały lepsze warunki, będą chętniej przychodzić, będą się pewnie lepiej rozwijać - powiedział z kolei Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.

Budynek z historią

"Postrzeliny", o których wspominał Krasucki, pochodzą z czasów Powstania Warszawskiego. W 1944 roku mieścił się tam szpital - pod silnym ostrzałem musiał zostać jednak przeniesiony.

Ale historia tego zabytkowego budynku sięga lat 1930-34. Jego architektem był Jan Witkiewicz Koszczyc. Jak przypomina fundacja Warszawa1939.pl na swojej stronie internetowej, gmach wybudowany został staraniem Funduszu Kwaterunku Wojskowego i Stowarzyszenia "Rodzina Wojskowa" - organizacji zrzeszającej żony podoficerów i oficerów utworzonej w 1925.

"Złożona forma"

Przewodniczącą Sekcji Szkolnej Stowarzyszenia była Marszałkowa Aleksandra Piłsudska, a kierowniczką szkoły Janina Dunin-Wąsowiczowa. "Choć szkoła była płatna, a czesne dostosowano do niezłych wtedy poborów oficerskich, dla osób gorzej uposażonych, także cywilnych stosowano zniżki. Estetyka budynku otrzymała dość złożoną formę: w linii ulicy powstał utrzymany w manierze dworkowej korpus główny mieszczący hall, szatnię, sekretariat, mieszkanie dyrektora i umywalnię, a na piętrze salę gimnastyczną" - czytamy na stronie fundacji.

Za ozdobę posłużyła cegła klinkierowa, z której powstały wykończenia okien czy jodełkowy ornament fasady.


ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Narbutta53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 16:38 ~Narbutta53

  Wielkie halo. Wychowałem się na Starym Mokotowie. Tam WSZYSTKIE kamienice miały ślady po pociskach. To nie powinno się ich remontować?

 • kos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 15:54 ~kos

  Dyrektor Klepacki, wspaniali przedwojenni nauczyciele, p. Kludt, Walawska, Kuran, p. Pochmurska - już powojenna...

 • Mama Janka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 12:58 ~Mama Janka

  zwracam honor - jest dopisane w komentarzu że to szkoła specjalna

  Dla mnie najważniejsze jest to, że dzieciaki, które tutaj są, czyli zespół szkół specjalnych, na razie jeszcze zespół, będą miały lepsze warunki, będą chętniej przychodzić, będą się pewnie lepiej rozwijać - powiedział z kolei Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.

  a co oznacza proszę pana zdanie: "na razie jeszcze zespół"?

 • Mama Janka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 12:55 ~Mama Janka

  a dlaczego nie napisali że w budynku tym mieści się Specjalna Szkoła Podstawowa do której chodzą głownie dzieci z Zespołem Downa? czy to jakiś wstyd, ujma?
  mój synek do niej uczęszcza - piękne miejsce, piękna ulica, lecz niestety bez boiska a to bardzo dzieciom bym się przydało...konserwator chyba ma obiekcje i na razie temat boiska omija...

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 10:51 ~Warszawianka

  Da się? Da się! :)

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 21:55 ~Bielańczyk

  Niemożliwe, w Warszawie udało się wyremontować zabytek.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 21:49 ~Karol

  czy odnowiono autentyczny pastorał z podwórka szkoły?

 • kici kici

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 21:32 ~kici kici

  A na Malczewskiego dom zaprojektowany przez Koszyca w 90. sajdingiem obłożyli,
  postęp więc mamy...

 • praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 21:13 ~praga

  Bardzo mnie rozśmieszyło, jak na budynku DOKP przy ul. Targowej obok pl. Wileńskiego młotkiem zrobiono ślady po ostrzelaniu na budynku z czasów wojny. Tak to tworzy się historię do aktualnych potrzeb. Żenada!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »