Informacje

10.09.2012 15:34 Zapaść finansowa mazowieckich szpitali

"Zabraknie 859 mln złotych
na leczenie pacjentów"

SERWISY:

Ponad pół miliarda - tyle wynosi zadłużenie mazowieckich szpital. W najtrudniejszej sytuacji są warszawskie placówki. Władze Mazowsza mówią wprost: w 2013 roku dojdzie do zapaści finansowej. - Czeka nas kataklizm w finansowaniu mazowieckiej służby zdrowia - przyznaje Adam Struzik, marszałek województwa.

Zadłużonych szpitali jest w sumie 27 (siedem w Warszawie i sześć pod Warszawą, pozostałe rozsiane są po całym województwie). Łączna kwota długu to 518 mln złotych - to stan na koniec marca tego roku.

Rekordzistą jest Wojewódzki szpital chirurgii urazowej św. Anny w Warszawie (91 mln złotych długu). Później jest Wojewódzki szpital specjalistyczny w Radomiu (57 mln), Specjalistyczny szpital wojewózki w Ciechanowie (46 mln) czy szpital dziecięcy w Dziekanowie Leśnym (41 mln).

Wśród warszawskich placówek problemy finansowe są rónież w szpitalu zakaźnym (4,5 mln), centrum rehabilitacyjnym ATTIS (14,7 mln), szpitalu dziecięcym przy Niekłańskiej (21,8 mln), wojewódzkim szpitalu psychiatrycznym (13,6 mln), szpitalu w Międzylesiu (22,8 mln) czy wojewódzkiej stacji pogotowia (15,8 mln).

Obecnie jedynymi szpitalami bez zadłużenia są dwie spółki: szpital Bródnowski oraz centrum stomatologii.

Pusta kasa województwa

Marszałek Mazowsza Adam Struzik (PSL), z wykształcenia lekarz, musi zmierzyć się z poważnym problemem. W przyszłym roku mija termin, w którym zgodnie z ustawą o działalności leczniczej jeżeli szpital nie jest w stanie sam pokryć długów, musi to zrobić organ, który placówkę nadzoruję. W tym przypadku województwo mazowieckie. Niestety kasa Mazowsza świeci pustkami.

W przypadku braku pieniędzy trzeba podjąć decyzję odnośnie likwidacji każdego ze szpitali bądź przekształcenia ich w spółkę. - Na razie nie wiemy jakie podejmiemy działania. Jesteśmy w sytuacji bez wyjścia - mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza. Jak dodał wszystko zależy od ostatecznego kształtu budżetu i nakładów finansowych na mazowiecką służbę zdrowia w przyszłym roku.

Z kolei jego zastępca dodał: - Są przygotowywane analizy w zakresie możliwości przekształcenia placówek biorąc pod uwagę dodatkowe instrumenty wspomagające ten proces, możliwe do zastosowania w terminie do 31 grudnia przyszłego roku - wyjaśnił Leszek Ruszczyk w odpowiedzi na interpelacje radnego sejmiku mazowsza Grzegorza Pietruczuka (SLD).

O zapaści finansowej mazowieckich szpitali w poniedziałek dyskutowały władze mazowsza, radni sejmiku oraz przedstawiciele ministerstwa zdrowia i NFZ.

Mniej pieniędzy z NFZ

O trudnej sytuacji służby zdrowia na Mazowszu zaczęło być głośno w wakacje. Wtedy minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zatwierdził przygotowany przez Narodowy Funszusz Zdrowia podział pieniędzy na leczenie. Dla Mazowsza przypada prawie 8,8 mld złotych.

To o ponad 200 mln złotych mniej niż w tym roku (na 2012 rok na początku było 8,5 mld, później dołożono 500 mln). - Jeżeli doliczymy do tego rzeczywiste potrzeby, to w sumie zabraknie nam 859 mln złotych na leczenie pacjentów - twierdzi Struzik.

Jak dodaje: centrala NFZ nie ma innego wyjścia niż uruchomić rezerwę i dołożyć nam tyle ile brakuje. Bez tego dojdzie do zapaści finansowej szpitali, będą dłuższe kolejki do specjalistów, zabraknie na wypłaty dla lekarzy i zabraknie pieniędzy między innymi na leczenie szpitalne.

Jego stanowisko poparł pełniący obowiązki dyrektora mazowieckiego oddziału NFZ. - Ten podział pieniędzy uderzy nie tylko w pacjentów z mazowsza, ale z całej Polski. W mazowieckich szpitalach bardzo często leczą się pacjenci z całego kraju. 18 wrzesnia mamy spotkanie z prezesem NFZ mam nadzieję, że otrzymamy konkretne zwiększenie finansowania na 2013 rok - ma nadzieję Mirosław Jeleniewski, p.o. dyrektora mazowieckiego NFZ.

Bartłomiej Frymus - b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dofinansować

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2013 12:11 ~dofinansować

  Niedopuszczalne Panie Marszalku........

 • amber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 00:32 ~amber

  Ale marszałkowi na nic nie zabraknie. Urząd rozrasta sie tak, że chyba zaanektuje kino Praga. Finansują jakieś beznadziejne i zupelnie puste muzea, szkolenia itp głupoty. Szpitale przekształca się na spółki. To wstęp do prywatyzacji. Czy już wiadomo kto te spółki przejmie? Jak prywatyzacja, to pytam prywatnie.

 • seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 22:35 ~seba

  Ja to ? Przecież mamy konstytucyjne prawo "darmowego" i "dla wszystkich" leczenia. Widać rząd łamie konstytucję. Płacimy na NFZ i to nie mało. Skąd te braki ? Zlikwidować KRUS dla cwaniaków, darmozjadów i nierobów to problemów nie będzie niech płacą jak wszyscy na NFZ.
  Albo ubezpieczenia prywatne dla wszytkich, chętnie zapłącę jak Państwo przestanie zabierać mi pieniądze z pensji.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 21:58 ~gość

  Za to na pewną 'świątynkę' nie zabraknie! Pan S. dzielnie ją wspiera.

 • Capriskii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 19:46 ~Capriskii

  Kiedy zrobią porządek z niezameldowanymi słoikami?! Nie dość, że powodują wypadki to jeszcze musimy ich tu leczyć za free...

 • tatchacik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 17:40 ~tatchacik

  Kiedy wreszcie pieniądze pójdą za pacjentem?

 • piasecznoursynów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 15:29 ~piasecznoursynów

  zlikwidować NFZ!

 • Kirył

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 14:56 ~Kirył

  Antysłój~Antysłój

  Gdyby nie słoiki to nie byłoby ponadnormatywnych wykonań zabiegów medycznych. Proste? Aż za bardzo.

  Zanim zaczniesz zabierać głos i zwalać wszystko na przyjezdnych, to radzę zapoznać się z systemem finansowania polskiej służby zdrowia.

 • Tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 13:45 ~Tetryk

  Na tych co są u władzy głosowali ? - głosowali, przecie sami się nie wybierali.
  Więc jak nie potraficie samodzielnie myśleć i wyciągać wniosków to schowajcie sobie w buty Wasze żale. Kilka razy Was oszukali i co ??? I wybraliście tych samych kolesi. Teraz się dziwicie, że jest tak a nie inaczej. Jeśli Polacy się nie obudzicie i nie zaczniecie samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski, to czeka Was to co Was czeka :D.

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 13:40 ~janek

  może już czas wyp... z roboty bandę zbędnych urzędasów ,bo juz mnie trafia rozdawnictwo na nagrody za nic nie robienie. Skoro nie ma na leczenie a jest na premie to jest to celowe uśmiercanie społeczeństwa MORDERCY

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »