Informacje

11.05.2019 11:18 WAWER

Zabójstwo w szkole. Prokuratura chce, by 15-latek był sądzony jak dorosły

SERWISY:

- Sąd przekazał prokuraturze prowadzenie sprawy zabójstwa nastolatka w szkole w Wawrze - poinformował w sobotę rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Marcin Kołakowski.

W piątek przed południem w szkole podstawowej z gimnazjum w Wawrze doszło do tragedii. Jak podawały służby, jeden z uczniów zaatakował swojego kolegę. Raniony nożem chłopiec zmarł. 15-latek, który miał zadać śmiertelne ciosy, trafił do policyjnej izby dziecka.

Chcą go sądzić jak dorosłego

Prokurator wniósł o przekazanie mu postępowania do dalszego prowadzenia. Pismo Prokuratury Rejonowej Warszawa - Praga Południe wpłynęło do warszawskiego Sądu Okręgowego w piątek w godzinach popołudniowych. Prokurator wniósł również o uznanie go za stronę postępowania oraz o zawiadamianie o terminach rozpraw i posiedzeń sądu rodzinnego. Poprosił także, aby 15-latka umieszczono w schronisku dla nieletnich.

Jak poinformował w sobotę sędzia Kołakowski, sąd rodzinny przychylił się do wszystkich wniosków prokuratury.

- Postanowienie nie jest prawomocne, stronom przysługuje zażalenie. Do uprawomocnienia nie możemy przeprowadzać czynności procesowych, ale możemy w nich uczestniczyć jako strona - zaznacza Marcin Saduś rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Jeżeli decyzja się uprawomocni, wówczas prokurator będzie miał podstawę do postawienia zarzutów i wystąpienia do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego. Zostanie też zlecona opinia psychiatryczna.

- Kiedy w toku prokuratorskiego postępowania ujawnią się inne okoliczności, wtedy prokuratura może zdecydować, że sprawa wróci do sądu rodzinnego - zwraca uwagę Marcin Kołakowski.

Jeżeli tak się nie stanie, 15-latek będzie sądzony jak dorosły. W takim przypadkach nie można orzec kary dożywocia - grozić mu będzie do 25 lat więzienia.

Tragedia w szkole

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak przekazał, że obecnie chłopak przebywa w policyjnej izbie dziecka. Do sprawy zostaną przesłuchani wszyscy świadkowie, większość z nich przesłuchano już w piątek. Policja nie informuje o motywach działaniach sprawcy.

Do tragedii doszło w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I przy ul. Króla Maciusia. Dyrektorka tej szkoły Agata Kołodziejczyk oświadczyła w piątek, że wszystkim, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, zapewniona jest pomoc.

Niesienie pomocy psychologicznej zadeklarowały też władze stolicy i dzielnicy Wawer. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że miasto zrobi wszystko, co będzie mogło ze swojej strony, żeby pomóc w tej sytuacji. - Będziemy się starali zapewnić pomoc rodzinie ofiary, jak również rodzinie sprawcy czynu - podkreślił.

W weekend psychologowie będą pełnić dyżury między godz. 10 a godz. 15 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy Żegańskiej 1a. Warszawski ratusz uruchomił ponadto specjalną linię telefoniczną ze wsparciem psychologicznym, o czym zostali poinformowani rodzice uczniów chodzących do szkoły, w której doszło do tragedii.

kz/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 21:56 ~iwona

  W mojej szkole ucznia, który groził nauczycielom i był po prostu nie reformowalny(miał 150 opinii o różnych dys...) chcieliśmy usunąć ze szkoły. Niestety szły odwołania do kuratorium itd
  Nawet dyr. szkoły nie mógł nic zrobić. Jeżeli dalej będziemy musieli tolerować "bandytów" pod opiniami "dys...." to tak będzie.

 • Daschiro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 22:30 ~Daschiro

  Motyw: długotrwałe nękanie sprawcy przez zabitego, a pedagodzy i rodzice albo mieli to w dupie, albo słabo reagowali
  Takie jest moje zdanie na ten temat, bo takie rzeczy nie dzieją się bez przyczyny.

 • kornik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 16:26 ~kornik

  ale że jakto?
  Takie rzeczy nie dzieją się dla żartu. 15 latek ma wystarczającą świadomość takiego czynu, poza tym to w pewnym sensie trzeba zaplanować. Choćby zabrać ze sobą nóż.
  Zatem samo zdarzenie najprawdopodobniej jest wynikiem długotrwałego problemu na który nauczyciele, dyrekcja i rodzice przymykali oko...

 • miik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 13:39 ~miik

  inka~inka

  ciekawe gdzie był nauczyciel, który na przewie pełnił dyżur

  W drugiej części korytarza? Może 5 m dalej ale patrzył w drugą stronę? A może widział ale nie zdążył zareagować? Przy zabójstwie prezydenta Adamowicza, też nikt nie zdążył zareagować. To wszystko byt szybko się dzieje.

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 13:27 ~ciekawy

  inka~inka

  ciekawe gdzie był nauczyciel, który na przewie pełnił dyżur

  A gdzie byli rodzice tego mordercy przez 15 lat?

 • sad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 12:45 ~sad

  Dożywocie ! Jak w USA !

 • mico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 12:06 ~mico

  inka~inka

  ciekawe gdzie był nauczyciel, który na przewie pełnił dyżur


  Jeśli kiedykolwiek chodziłeś do szkoły to byś nie zadał takiego pytania. Ty rozumiem że jak robiłeś coś nielegalnego (np. palenie papierosów) to robiłeś to tuż obok dyżurującego nauczyciela. A jak był na drugim końcu korytarza to specjalnie czekałeś aż przyjdzie w Twoje rejony i dopiero wtedy wyciągałeś peta.

 • Plama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 09:46 ~Plama

  Za takie zabójstwo 14 latek w Stanach Zjednoczonych dostał dożywocie.

 • inka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 08:33 ~inka

  ciekawe gdzie był nauczyciel, który na przewie pełnił dyżur

 • wrft4wt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2019 21:29 ~wrft4wt  halo~halo

  schronisko dla nieletnich za zabójstwo ? sąd bardzo łagodny dla takie zwyrodnialca który już wcześniej zatargi z prawem, komedia
  xmax400~xmax400

  czytaj ze zrozumieniem, miał wcześniej już konflikt z prawem za pobicie
  Nieporozumienie~Nieporozumienie

  To ty nie rozumiesz. To, że wcześniej miał konflikt z prawem nie stanowi o wyroku sądu w sprawie zabójstwa w szkole. Po prostu nie było jeszcze procesu o zabójstwo.

  nie chodzi mi o to ze nie miał procesu tylko o to ze nie trafił do aresztu na sankcje tylko do schroniska skoro wcześniej już robił podobne rzeczy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »