Informacje

20.04.2016 18:25 Nigdy nie odnaleziono ciał

Zabójstwo czterech osób.
Sprawa ponownie w sądzie

SERWISY:

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoczął w środę ponowny proces w sprawie zabójstwa czterech osób, o które oskarżeni są Mariusz B. i jego kuzyn Krzysztof R. Sprawa wróciła do tej instancji sądu po uchyleniu przez sąd apelacyjny wyroku poczwórnego dożywocia.

W tej jednej z najbardziej zagadkowych spraw Mariusz B. usłyszał w 2014 r. wyrok dożywocia za zabicie czterech osób, choć nie odnaleziono żadnego z ciał. Na dziewięć lat więzienia, za pomoc i zacieranie śladów zbrodni, sąd I instancji skazał Krzysztofa R.

W wyniku odwołania obrony w styczniu tego roku wyroki uchylił Sąd Apelacyjny w Warszawie, uznając, że w pierwszym procesie sąd naruszył prawo do obrony oskarżonych. Za takie naruszenie uznano fakt, że obaj oskarżeni korzystali przez pewien czas z pomocy tego samego obrońcy, choć ich linie obrony się nie pokrywały, bo R. w śledztwie obciążał B. Taką sytuację prawną sąd apelacyjny uznał za niedopuszczalną i uchylił wyrok skazujący.

Wyjaśnienia Mariusza B. niejawne

Ponowny proces ruszył w środę przed pięcioosobowym składem Sądu Okręgowego w Warszawie, któremu przewodniczy sędzia Igor Tuleya, orzeka też sędzia Izabela Szumniak i troje ławników.

W środę sąd postanowił, że wyjaśnienia głównego oskarżonego Mariusza B. będą niejawne, z powodu omawianych w nich okoliczności. Odczytano zaś wyjaśnienia Krzysztofa R., który nie przyznał się do zarzuconych mu czynów.

Podczas poprzedniego procesu do zarzutów nie przyznali się obaj podsądni. Mówili, że ich wyjaśnienia ze śledztwa zostały wymuszone torturami i brutalnym biciem przez policję. W tej sprawie prowadzono nawet śledztwo. Skończyło się umorzeniem z braku wystarczających dowodów, choć przyznawano, że Krzysztof R. miał obrażenia mogące świadczyć o pobiciu - nie udało się jednak ustalić pełnych jego okoliczności.

Zarzut zabójstwa

38-letni dziś B. stoi pod zarzutem zabójstwa męża i córki swej kochanki (w 2006 r.), uczestnika kursu tańca, który z nią tańczył (w 2007 r.) oraz księdza (w 2008 r.), który przed laty miał molestować B. Jego kuzyn Krzysztof R. jest oskarżony o udzielenie pomocy w zacieraniu śladów zbrodni.

Jak ustalono, B. jako ministrant poznał małżeństwo Małgorzatę i Zbigniewa D. (które miało córkę) i u nich zamieszkał. Z czasem cała trójka zaczęła żyć w trójkącie. Kobieta odeszła potem od męża i zamieszkała z B., który został ojcem jej drugiej córki.

Prokuratura zarzuciła B., że w kwietniu 2006 r. uprowadził Zbigniewa D. i zmusił go do podpisania wartej 2 mln zł polisy ubezpieczeniowej na rzecz żony, miał też zrzec się praw rodzicielskich do córki Małgorzaty D. i Mariusza B., która oficjalnie była jego córką. Kilka dni później B. miał ponownie uprowadzić Zbigniewa D. i 18-letnią córkę małżeństwa oraz udusić ich w okolicach Pułtuska.

"Odwet za wykorzystanie seksualne"

Za motyw zbrodni sąd w pierwszym procesie przyjął "skumulowanie się negatywnych emocji" B. wobec zaistniałego "trójkąta" i patologicznego układu między B. a małżeństwem D. Córka Aleksandra mogła paść ofiarą mordu, bo weszła w konflikt z matką.

55-letni tancerz Henryk S. miał zginąć, bo adorował Małgorzatę D. na kursach tańca, a ponadto B. liczył na zdobycie jego pieniędzy. Zmusił S. przed śmiercią do podania numerów PIN kart bankomatowych; próbował wyłudzić od jego rodziny 50 tys. zł.

Według SO zabójstwo ks. Piotra S. nastąpiło zaś z motywacji "odwetu za wykorzystanie seksualne".

Biegli psychologowie stwierdzili u B. osobowość psychopatyczną, tendencję do kłamania, niskie poczucie winy i skłonność do narzucania innym swej woli. SO ocenił, że B. cechuje "ponadprzeciętna inteligencja", podczas gdy kuzyn Krzysztof R. był całkowicie podporządkowany B., którego uznawał za autorytet.

PAP/ło/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • iga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 16:43 ~iga

  hm,sędzia Tuleja?.On już też się gdzieś "wyróżnił".Nie pamiętam gdzie,ale to nie ciekawy osobnik.

 • lech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 19:15 ~lech

  niema ofiary niema zbrodni sedzia mowi naprzklad ze przez uduszenie to musi biegly stwierdzic jak stwierdzi jak niema ofiary

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »