Informacje

07.01.2014 16:11 Głosowanie 23 lutego

Ząbki bez straży miejskiej?
Będzie referendum

SERWISY:

Rada Miasta Ząbki podjęła uchwałę o referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej. Głosowanie ma się odbyć 23 lutego - poinformował radny Ząbek i jeden z inicjatorów referendum, Tomasz Kalata. Burmistrz Ząbek stoi za strażnikami murem i wylicza ich interwencje. - Etat strażnika jest tańszy niż policjanta - argumentuje.

Tomasz Kalata zaproponował wcześniej, żeby zlikwidować straż miejską poprzez podjęcie stosownej uchwały, na co nie zgodziła się większość radnych Ząbek. Inicjatorom likwidacji straży miejskiej udało się  zdobyć wystarczającą liczbę podpisów mieszkańców miasta pod wnioskiem o referendum w tej sprawie.

- Straż miejska generuje strasznie duże koszty. Teraz liczy ona 13 strażników, a rocznie miasto wydaje na nią 1 mln 200 tys. zł. Zdaniem mieszkańców Ząbek straż nie spełnia swojej roli, nie zapewnia im poczucia bezpieczeństwa. Zamiast niej przydałoby się więcej patroli policji, bo straż nie pracuje w weekendy, święta ani w nocy - powiedział tvnwarszawa.pl Tomasz Kalata.

Obciążenie dla budżetu

- Przez sześć lat działalności, przy tak małej liczbie funkcjonariuszy, ząbkowska straż miejska kosztowała mieszkańców blisko 6 mln złotych. Kwota ta w zdecydowanej większości jest przeznaczana na płace i pokrywa wynagrodzenia oraz ich pochodne dla strażników - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Inicjatorzy referendum uważają, że pieniądze te powinny zostać przeznaczone na cele bardziej użyteczne społecznie, np. na rozbudowę bazy oświatowej, budowę dróg, chodników czy placów zabaw.

Burmistrz murem za strażą

Straży miejskiej broni burmistrz Ząbek. - Jesteśmy jednym z miasteczek podwarszawskich, które boryka się z problemami bezpieczeństwa, straż miejska w moim przekonaniu jest potrzebna. Można dyskutować nad jej usprawnieniem, ale nie nad likwidacją – mówi Robert Perkowski, burmistrz Ząbek

Jak argumentuje, straż miejska to nie tylko fotoradary. - Strażnicy odpowiadają na wiele zgłoszeń o zaśmiecaniu, kontrolują parkowanie na osiedlach wielorodzinnych i czy kierowcy nie blokują chodników – mówi burmistrz. Jak dodaje strażnicy zajmują się również konwojowaniem urzędników, czy kontrolą pasa drogowego.

Zachwala też osiągnięcia ząbkowskich strażników. – Funkcjonariusze zatrzymali kilka osób ściganych listem gończym, złapali na gorącym uczynku złodziei, oswobodzili związanego po napadzie człowieka, uratowali dziecko , które wpadło wpadło na budowie do wypełnionej wodą dziury – wylicza.

Strażnik tańszy od policjanta

Zdaniem burmistrza likwidacja straży miejskiej wcale nie przyniesie oczekiwanych oszczędności. - Etat strażnika jest tańszy niż policjanta. Ponadto policja nie będzie zajmowała się konwojowaniem pracowników urzędu w drodze do banku, czy z transportem dowodów osobistych. Będziemy musieli wynająć do tego firmę – tłumaczy Perkowski.

Spadnie też poziom bezpieczeństwa, ponieważ dzięki strażnikom miasto kontrolowane jest nocą przez dwa patrole. – Policja wystawia w nocy jeden patrol. Dzięki temu, że zorganizowaliśmy patrole mieszane, są teraz dwa. Funkcjonariusze zawsze mogą liczyć na wsparcie – przekonuje burmistrz.

Władze Ząbek szacują koszta referendum na 50 tysięcy złotych, ale burmistrz przyznaje, że może być to nawet 100 tysięcy. Rada miasta nie planuje jednak likwidacji straży miejskiej uchwałą. - Skoro była inicjatywa referendalna, to z chęcią się przekonam jakie mają na ten temat zdanie mieszkańcy – podsumowuje Perkowski.

Głosowanie w lutym

Referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej w Ząbkach odbędzie się 23 lutego. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7.00 do 21.00. Głosujący odpowiedzą na pytanie: Czy jest Pan/Pani za likwidacją Straży Miejskiej w Ząbkach?

- Mamy nadzieję, że mieszkańcy Ząbek pójdą do urn - dodaje Kalata.


RÓWNIEŻ W WARSZAWIE POJAWIŁ SIĘ POMYSŁ, BY ZLIKWIDOWAĆ STRAŻ MIEJSKĄ:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Muńka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2014 22:53 ~Muńka

  Darmozjady, tylko z fotoradarem potrafią pracować, nigdy nie widziałam ich inaczej jak w samochodzie,a gdzie szkoły przedszkola ???

 • dren

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 10:51 ~dren

  Tylko trole niepotrafiące zrozumieć prostych zasad życia w społeczeństwie chca likwidacji takich służb . Nie chlać na ulicy , nie awanturować się , nie drzeć mordy i nie klnąć , nie dewastować ,nie syfić i nie szczać gdzie popadnie , nie parkować jak chłop na polu ......tych parę zasad jest dla wielu naszych obywateli tak bardzo nie do pojęcia .......że chcą likwidacji SM . Tym samym za jakiś czas będzie przeszkadzała policja .

 • xp123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2014 20:37 ~xp123

  jak można istnienie instytucji sankcyjnej poddawać referendum - ktoś chyba się naćpał .Może kolejny krok to likwidacja urzędów skarbowych itd straży granicznej itp

 • Cynkotox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 14:00 ~Cynkotox

  Ten filmik, gdzie pan Rozenek nieudolnie zbiera podpisy (cała ta jego formacja to nieudolność) o rozwiązanie sm wawa jest jak zauważam jest z zeszłego roku i nieświeży. Pragnę odświeżyć pamięć dla tvn 24 i reszty krzykaczy - guzik wyszło z jego starań i robieniu sobie wyborczej mortadeli kosztem straży miejskiej. Media niech lepiej pytają takich polityków oraz tego Ząbkowskiego inicjatora likwidacji sm, co zrobili by w tym kraju żyło się lepiej i czy rozwiązanie sm poprawi życie Kowalskiego-. Gwarantuję że po takim pytaniu usłyszycie tylko świerszcza w oddali.

 • Mike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 21:08 ~Mike

  Straszne przekłamania w tym artykule. Kalata najpierw ogłosił chęć zorganizowania referendum a jak zebrał 2600 podpisów to wspaniałyślnie zgłosił wniosek o rozwiązanie straży Miejskiej bez referendum. Może nikt nie wie, ale często w Ząbkach jest jeden, dwóch policjantów partolowych na całe miasto. Jak pochorują się lub pójdą na urlop nie na żadnego. Ten kto wymyślił to referendum powinien mocno stuknąć się w łepetynę.

 • sm nie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 19:25 ~sm nie

  A co z drugim pytaniem: Czy chcesz przyłączenia Ząbek do Warszawy?
  Przecież Ząbki są bardziej warszawskie niż zielona Białołęka, Wawer, czy Wesoła.

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 16:22 ~Pawel

  michal~michal

  Jak burmistrz wymaga konwojowania to niech sobie wynajmie ochronę. Nie dość, że utrzymujemy jego grubą pensją to jeszcze musimy płacić za prywatną armie. Co to do diaska średniowiecze? zatrudnić za te pieniądze 3 policjantów więcej i kupić 1 radiowóz a bezpieczeństwo "podskoczy". Kiedy wybory na nowego(innego) burmistrza Ząbek?

  Ty tak na serio, naprawdę nie wiesz z czego wynika konieczność konwojowania urzędników?
  No tak, stwierdzam braki w wiedzy. Stąd te głupie komentarze.
  Zmienisz zdanie, jak w nocy po mordzie dostaniesz i będziesz krzyczał pomocy, niemcy mordują - a tu policja nie przyjedzie bo będzie na interwencji.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 16:17 ~Paweł


  adamski~adamski

  W mojej opinii straż miejska jest potrzebna do pilnowania porządku publicznego. Powinno się natomiast odebrać jej pewne uprawnienia Policji i ITD (dotyczące m.in. możliwości używania fotoradarów), ale możliwość nakładania mandatów za złe parkowanie itp. powinna pozostać w ich kompetencjach. Według mnie priorytetowym zadaniem SM powinno być czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców.
  wawa~wawa

  zadzwoń kiedyś do SM w sprawie źle zaparkowanego auta lub awantury na ulicy - zobczysz czas i ich teakcje. Która będzie zerowa

  może u ciebie na wsi,bo ja osobiście nie raz do nich dzwoniłem i zgłaszałem oba wykroczenia i reakcja była szybka ale jestem świadomy tego,że postój na zakazie nie jest pilna interwencją,są ważniejsze,jak leżąca osoba na ulicy,Co do awantur,mam taki obrazek co weekend w okresie letnik i nikt poza SM nie przyjeżdża,a gdy dzwonię na policję śpiący dyżurny odsyła mnie do straży.
  Tak więc ni mierz wszystkich jedną miarą,ja na swojej Dzielnicy nie mogę złego słowa powiedzieć na tą formację

 • FLIMO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 16:06 ~FLIMO


  FLIMO~FLIMO

  dZIEKI STRAZY W WARSZAWIE CZUJE SIE BEZPIECZNIEJ NA ULICY!
  rowerzysta_mrw~rowerzysta_mrw

  Jesteś zatem wyjątkiem, pooglądaj troszke filmów ośmieszających tę instytucję i to w wielu miejscowościach.

  czytaj ze zrozumieniem i nie interesują mnie inne miasta,a moje i w nim SM działa bardzo dobrze,wiele razy prosiłem ich o pomoc i nigdy się nie zawiodłem. Dostałem nawet dwa mandaty od tej służby ale,po to są aby je nakładać.Nie dostałem za niewinność,a za popełnione wykroczenie.
  Straż w Pcimiu Dolnym mnie nie interesuje to sprawa ich mieszkańców.O policji też jest wiele kompromitujących filmów i co mamy rozwiązać tą instytucję ??

 • Juras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 14:32 ~Juras

  Zawistni, albo łamiący przepisy chcą likwidacji SM.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »