Informacje

04.01.2017 16:23 piwnice otwarte dla zwiedzających

Zabijali tam żołnierzy wyklętych.
IPN kupi ubecką katownię

SERWISY:

Instytut Pamięci Narodowej poinformował w środę, że planuje wykupienie zabytkowych piwnic w dawnej kwaterze głównej NKWD na Pradze w Warszawie. IPN przypomniał, że po wojnie znajdowała się tam katownia UB, w której torturowano i mordowano żołnierzy wyklętych. Batalia o otwarcie tego miejsca dla warszawiaków trwała kilka lat.

"Instytut Pamięci Narodowej wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o dotację na wykupienie zabytkowych piwnic przy ul. Strzeleckiej 8. To tam zaraz po wojnie była katownia UB, w której komuniści przetrzymywali, torturowali i mordowali żołnierzy podziemia niepodległościowego" - podał w środę IPN na swojej stronie internetowej.

A cała procedura nie była prosta, rozmowy trwały kilka lat i nie obyło się bez konfliktów. W 2014 IPN i deweloper umówili się, że do końca czerwca 2016 roku podpiszą umowę, w której uregulują wykorzystanie części budynku przez IPN. Umowy nie było, oburzali się społecznicy i deweloper. Sprawę opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl

Brutalnie przesłuchiwano, mordowano

W piwnicach budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tam Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w okresie 1945–48 Areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

IPN podał, że budynek, który powstał w drugiej połowie lat 30. XX w., jest obecnie modernizowany. Kontrola konserwatorska wykazała jednak, że nieodpowiednio chronione są zabytkowe piwnice – miejsca kaźni żołnierzy wyklętych.

"IPN podjął działania, by zachować zabytkowy charakter tego miejsca. Planowane jest jego wykupienie, a następnie, po przeprowadzeniu niezbędnych prac, udostępnienie zwiedzającym (na razie jest to miejsce zamknięte)" - czytamy w komunikacie Instytutu.

O siedzibie komunistycznych władz przy ul. Strzeleckiej można przeczytać m.in. w wydanym w 2013 r. przez Instytut Pamięci Narodowej albumie "Śladami zbrodni" - pierwszej po II wojnie światowej próbie skatalogowania miejsc zbrodni komunizmu w Polsce.

Drut kolczasty, wzmocnione straże

W albumie znajduje się też meldunek jednej z siatek wywiadowczych Delegatury Sił Zbrojnych o kryptonimie "Pralnia II", w którym czytamy: "Dom jest na zewnątrz ogrodzony drutem kolczastym (...). Wieczorem budynek oświetlają cztery silne reflektory oraz strzegą wzmocnione straże zewnętrzne. Mieszkańcy sąsiednich domów opowiadają, że z budynku władz Bezpieczeństwa dochodzą stałe jęki, a nawet podobno odgłosy salw, związanych z wykonywaniem wyroków śmierci. Jest w każdym razie faktem, że w piwnicach budynku umierają ludzie na skutek bicia, podczas badania przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa".

W zbiorach IPN zachowały się także wspomnienia jednego z więźniów aresztu, Jerzego Skorupińskiego "Bema", który opowiadał o przesłuchaniach. "NKWD chciało się dowiedzieć, kim naprawdę jest pan Miński. Katowali go w nieludzki sposób, aby się przyznał, do jakiej należy organizacji i po co przyjechał ze Śląska do Warszawy. Powiedziano mu, że dostanie 200 batów. Wymierzono mu karę wstępną 200 batów, miał sobie wybrać pałkę i tą pałą okładało go leżącego dwu bojców, inni stali mu na rękach i nogach. Dodatkowo nakazano mu liczyć, gdyż jak się pomyli mieli zacząć od nowa" - wspominał Skorupiński.

Czytaj o konflikcie pomiędzy IPN-em a deweloperem:

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 19:31 ~maja

  coś ci się pomieszało w głowie !!!! Ci bandyci to byli POLSCY partyzanci którzy walczyli z hitlerowcami a póżniej z czerwonym okupantem popierasz popleczników NKWD !!!!

 • ff2wp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 15:36 ~ff2wp


  zw1~zw1

  To jakaś paranoja. Przecież wyklęci są żołnierze LWP, którzy Polskę wyzwolili. Później przez wiele lat walczyli z bandami, z których dziś robią żołnierzy.
  Papshmir~Papshmir

  Wyzwolili? Czy czasem Twojemu dziadkowi nie obniżają właśnie emerytury? Tak samo Ci wyprał mózg, jak jemu Polska Ludowa?

  Tak - wyzwolili. Tak walczyli z bandytami, z których teraz nagminnie robi się bohaterów. Ale bandyci bandytami pozostaną.

 • Papshmir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2017 08:46 ~Papshmir

  zw1~zw1

  To jakaś paranoja. Przecież wyklęci są żołnierze LWP, którzy Polskę wyzwolili. Później przez wiele lat walczyli z bandami, z których dziś robią żołnierzy.

  Wyzwolili? Czy czasem Twojemu dziadkowi nie obniżają właśnie emerytury? Tak samo Ci wyprał mózg, jak jemu Polska Ludowa?

 • wawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2017 00:33 ~wawat

  Biznes to biznes! Krew ktoś sprzeda, na krwi ktoś zarobi. Tak, na historii!
  Tylko czy aż trzeba to odkupować? A co z darowizną? Ano to, co napisałem na początku...

 • xyz123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 20:23 ~xyz123

  a piwnice przy Okrzei 13 ????

 • NSZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 18:58 ~NSZ

  UBole małciat...

 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 18:35 ~zw1

  To jakaś paranoja. Przecież wyklęci są żołnierze LWP, którzy Polskę wyzwolili. Później przez wiele lat walczyli z bandami, z których dziś robią żołnierzy.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 17:09 kubat

  Odsprzedam im swoją piwnicę, za dobrą opłatą. Też na Pradze.

 • gustawuciekinier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 16:44 gustawuciekinier

  chca wykupic dla Kaczynskiego bandy co

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »