Informacje

26.07.2017 16:34 Policja ujawnia dane

Zabezpieczenie 10 lipca kosztowało
758 932 złote i 54 grosze

SERWISY:

Dokładnie 758 932 złotych i 54 grosze pochłonęło zabezpieczenie wszystkich manifestacji i kontrmanifestacji, które odbyły się w Warszawie 10 lipca, w tym miesięcznicy smoleńskiej. To największy koszt ochrony tych zgromadzeń w historii.

O kosztach zabezpieczenia zgromadzeń poinformował w środę Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

- Na terenie Warszawy (rejon Krakowskiego Przedmieścia) zaangażowanych było 2482 funkcjonariuszy policji - dodał.

Jednocześnie stołeczna policja wydała obszerny komunikat dotyczący 10 lipca. Podkreśla w nim, że posługiwanie się częstym zwrotem "koszty zabezpieczenia miesięcznicy smoleńskiej" jest niewłaściwe i - jak twierdzą funkcjonariusze - wprowadza opinię publiczną w błąd.

Nie tylko miesięcznica

"Koszty działań policyjnych dotyczą, bowiem zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich manifestacji i zgromadzeń odbywających się tego dnia, a ich wysokość generowana jest przede wszystkim przez konieczność zabezpieczenia, tzw. kontrmanifestacji oraz podjęcia działań zapobiegających deklarowanym przez niektóre osoby naruszeniom obowiązującego prawa" - czytamy w oświadczeniu KSP.

Policjanci przyznają, że w ostatnim czasie kwestia kosztów ponoszonych na uroczystości odbywające się 10. dnia każdego miesiąca budziła duże zainteresowanie ze strony mediów. "Warto więc (…) jednoznacznie doprecyzować, jakie czynniki mają wpływ na wysokość ponoszonych przez policję kosztów oraz liczbę funkcjonariuszy zaangażowanych do realizacji zadań służbowych" - podkreślają.

Koszty rosną z roku na rok

Dalej policja przypomina, że w 2015 roku do zabezpieczenia miesięcznic katastrofy smoleńskiej zaangażowanych było przeważnie kilkudziesięciu policjantów, a koszty wahały się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

"Ta sytuacja uległa diametralnej zmianie w drugiej połowie 2016 roku, gdy zaczęto organizować tzw. kontrdemonstracje" stwierdzają policjanci w komunikacie.

"W związku z tym, że odbywały się one (i nadal odbywają) w pobliżu wymienionego na wstępie zgromadzenia, a ich uczestnicy w mediach zapowiadali działania niezgodne z prawem, policja zmuszona została do angażowania w zabezpieczenie porządku większych sił" - dodają.

Wzrost kosztów ponoszonych na zgromadzenia 10. dnia każdego miesiąca opisywaliśmy już na tvnwarszawa.pl. Przykładowo w styczniu 2015 roku zabezpieczało je 89 policjantów, co kosztowało podatników nieco ponad osiem tysięcy złotych. Rok później miesięcznicę zabezpieczało 92 policjantów (za ponad 11,3 tysięcy złotych). Z kolei w styczniu tego roku na obchodach było już 772 policjantów, na co przeznaczono 164 tysiące złotych.

Koszt blisko 760 tysięcy złotych przekazanych na lipcowe obchody to największa suma w historii miesięcznic.

Zabezpieczają inne wydarzenia

Policja w wydanym w środę oświadczeniu podkreśla, że ma obowiązek zabezpieczenia zgromadzeń - nie tylko miesięcznic.

Przykładowo, 10 czerwca tego roku w Warszawie rozegrano mecz eliminacji do Mistrzostw Świata 2018, pomiędzy reprezentacjami Polski i Rumunii. Zapewnienie porządku i bezpieczeństwa na terenie miasta w związku z tą imprezą zagwarantowało 928 funkcjonariuszy. Koszt to, według informacji policji, ponad 239 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze przypominają też inne wydarzenia, które zabezpieczali, np. organizowany przez Platformę Obywatelską "Marsz Wolności" z 6 maja. "W tym przypadku koszt zabezpieczenia wyniósł ponad 259 tys. złotych, porządek zapewniało ponad 1400 policjantów" - stwierdza w komunikacie KSP.

Na zakończenie funkcjonariusze odnoszą się jeszcze do zatrzymań i podejmowanych interwencji. Podkreślają, że podczas prowadzenia zabezpieczeń "w każdym przypadku działają z poszanowaniem godności osób w stosunku, do których podejmują interwencje".

"Faktem jest, że policja musi podejmować działania mające na celu przywrócenie ładu i porządku publicznego wobec osób, które swoim zachowaniem zakłócają przebieg legalnego zgromadzenia" – przekonuje policja. Zapewniając jednak, że funkcjonariusze ograniczają się do "użycia niezbędnych środków gwarantujących skuteczność reakcji".

2,5 tysiące kontrmanifestantów

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, według rzecznika stołecznej policji w lipcowych obchodach miesięcznicy katastrofy smoleńskiej wzięło udział około dwóch tysięcy osób, a w kontrmanifestacjach nawet więcej - około dwóch i pół tysiąca osób.

Policja skierowała 44 wnioski do sądu o ukaranie w związku z wykroczeniami, chodzi m.in. o usiłowanie zakłócenia legalnej manifestacji, używanie słów wulgarnych. 106 osób zostało wylegitymowanych. Policjanci odnotowali także osiem przypadków zakłóceń aktu religijnego. Zatrzymano dwie osoby.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA LIPCOWA MIESIĘCZNICA I KONTRMANIFESTACJE:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • adamas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2017 13:54 ~adamas

  ...miliony wydane na prywatne zachcianki jednego czlowieka....skandal..kiedy zaplaci z wlasnych pieniędzy...i jego wyznawców ???

 • lukasz_kaczmarekx5cw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 10:31 lukasz_kac…

  Jest proste wszystko nie zabespieczać wogle tego typu wydarzeń po co nie róbcie gliny tego .nie ma zabespoieczenia nie ma kosztów. Policja i tak nie ma już pieniędzy a po co będzie podwyższać sobie długu.

 • Dante

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 08:31 ~Dante

  Rozwiązanie jest proste, obciążyć kosztami winnych, sami mówili, ze będą działać wbrew prawu.

 • bzyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 08:14 ~bzyk

  Policjanci odnotowali także osiem przypadków zakłóceń aktu religijnego. Zatrzymano dwie osoby.

  Kościół zaprzecza, że jest to akt religijny, ale policja wie lepiej?

 • harry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 07:33 ~harry

  Wzorem Powstancow Warszawskich smolenscy manifestanci powinni przejsc kanalami ze Starowki pod Palac Namiestnikowski i nie byloby zadnych kosztow ochrony

 • ciekawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 07:14 ~ciekawski

  A ile nas kosztuje ochrona Kaczyńskiego ??? Taki dobry,kochany wujek a trzeba go chronić ?

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 06:19 ~www

  A to zbroje ramie parti rządzącej nie robi tego w czynie społecznym ?

 • parowkozerca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 06:06 ~parowkozerca

  Rocznie to około 10 baniek...

 • dfdfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 02:47 ~dfdfa

  karas777~karas777

  Rachuneczek proszę wysłać szefowi obywateli RP oraz Frasyniukowi i reszcie hołoty.

  Groźne dzieci i kobiety...
  Dla systemów totalitarnych, owszem groźne.

 • Profesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 22:31 ~Profesor

  Eskalacja agresji i nienawiści, do której dochodziło w ostatnim czasie coraz częściej w wykonaniu prowokatorów z grupy „Obywatele RP”, może doprowadzić do rozlewu krwi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »