Informacje

04.01.2019 14:33 "niepoczytalność"

Zaatakował Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Nie stanie przed sądem

SERWISY:

Rzucał kamieniami w szyby i drzwi Ośrodka Kultury Muzułmańskiej na Ochocie. I choć policja szybko zatrzymała sprawcę, postępowanie będzie umorzone. Jak ocenili biegli, podejrzany o ten czyn jest niepoczytalny.

Do incydentu doszło pod koniec listopada przy ulicy Bohaterów Września. Mieści się tam Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, na terenie którego znajduje się meczet.

- Prokuratura skierowała do sądu wniosek o umorzenie postępowania karnego wobec stwierdzonej niepoczytalności Janusza P. - poinformował nas Łukasz Łapczyński rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej.

Kamieniami w meczet

P. był podejrzany o zdewastowanie Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. Mężczyzna wybił w nim szyby, uszkodził drzwi. Wszystko nagrała kamera. W kadrze widać między innymi przechodzącą osobę w kapturze. Trzyma w ręku przedmiot przypominający cegłę, a następnie rzuca nim kilka razy w elewację budynku.

W kolejnym ujęciu widzimy mężczyznę, który w ręku trzyma mniejszy przedmiot (przypominający kamień), rzuca nim w drzwi, podnosi go i powtarza atak kilka razy. Później odchodzi.

Janusz P. został zatrzymany w połowie grudnia 2017 roku. W jego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli ulotki nawołujące do nienawiści na tle różnic wyznaniowych.

- Podejrzany po zatrzymaniu nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Wyjaśniania złożył dopiero przed sądem w toku posiedzenia aresztowego, wskazując, że nie wyklucza, iż mógł być na miejscu zdarzenia, jednak z uwagi na spożyty alkohol tego nie pamięta - mówi Łukasz Łapczyński.

Linie papilarne, monitoring

Po wykonaniu czynności procesowych prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania, sąd wówczas tego wniosku nie uwzględnił.

- W ocenie sądu zebrany w sprawie materiał dowodowy, w tym nagrania z monitoringu nie pozwalają na kategoryczne powiązanie podejrzanego ze zdarzeniem i niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań porównawczych – tłumaczył Łapczyński.

Prokurator zaskarżył tę decyzję. Janusz P. został ponownie zatrzymany w marcu 2018 r. i tymczasowo aresztowany.

- Z opinii daktyloskopijnych wynika, iż ślady linii papilarnych z miejsca zdarzenia pochodzą od Janusza P. Z opinii biegłego z zakresu genetyki wynika, iż ślady biologiczne na kostce brukowej oraz butelce szklanej, czyli przedmiotach ujawnionych na miejscu zniszczenia mienia pochodzą od Janusza P. Z opinii antropologicznej wynika, iż wizerunek sprawcy utrwalony na monitoringu z miejsca zdarzenia odpowiada wizerunkowi sprawcy - przekonuje prokurator.

Zamiast więzienia szpital

- W związku z wątpliwościami co do stanu zdrowia podejrzanego, w sprawie powołano biegłych psychiatrów. Biegli w opinii wydanej po przeprowadzonej obserwacji stwierdzili, iż podejrzany z uwagi na stwierdzoną chorobę miał zniesioną zdolność do rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem - opisuje prokurator. Oznacza to, że zdaniem biegłych mężczyzna jest niepoczytalny. - Jednocześnie biegli stwierdzili, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełniania przez podejrzanego kolejnych czynów o znacznej społecznej szkodliwości - dodaje rzecznik.

Dlatego prokuratura wnosi do sądu o zastosowanie wobec P. środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia go w zamkniętym zakładzie leczniczym.

Wcześniej karany

Podejrzany był już wcześniej karany, m.in. za groźby karalne, zniszczenie dokumentu, zniszczenie mienia, znieważenie funkcjonariusza publicznego, kradzież z włamaniem, naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, kradzież karty płatniczej.

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sdfsdfdsf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2019 14:32 ~sdfsdfdsf

  Dwutygodniowe wakacje w Tajlandii powinien dostać za to, że się narażał.

 • Tatar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2019 10:41 ~Tatar

  Liga Muzułmańska w RP gromadzi najczęściej imigrantów z Bliskiego Wschodu i konwertytów - Polaków, którzy zdecydowali się na przyjęcie religii Mahometa.

 • pytasięjeży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2019 09:42 ~pytasięjeży

  Czy wszyscy już w Polsce maja pomroczność?

 • paranoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2019 09:41 ~paranoja

  Co innego, jakby zaatakował kościół katolicki. Wtedy nie byłoby żadnego miłosierdzia. Do czego to prowadzi?

 • kanclerz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2019 08:54 ~kanclerz

  Angela Merkel na spotkaniu z młodymi działaczami CDU stwierdziła, że polityka multikulti poniosła kompletną klęskę. Kanclerz Niemiec powiedziała, że w praktyce teoria społeczeństwa wielokulturowego nie sprawdziła się.

 • twojastara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2019 18:10 ~twojastara

  CWP~CWP

  Niepoczytalni to są również ci, co POzwolili to zbudować.

  A marchewkę kupiłeś? MARCHEWKĘ PYTAM SIĘ CZY KUPIŁEŚ !!!

 • Niepoczytalni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2019 18:07 ~Niepoczytalni

  qperNIK~qperNIK

  No i super. Niepoczytalny.

  Normalka w Polsce. Ktoś cię przejedzie NA CHODNIKU, zrobi rajd samochodem po głównej ulicy Sopotu, rozjeżdżając ludzi, urządza wyścigi po ulicach miasta, zaatakuje muzułmański obiekt - no, sporo niepoczytalnych namnożyło nam się w Polsce.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2019 17:45 ~nick

  Nie oznacza, że jest niepoczytalny tylko biegli stwierdzili, że miał zniesioną poczytalność gdy rzucał w ośrodek. Stale to może być chory psychicznie i to się nie równa, że stale jest niepoczytalny. Jak ja komuś nakładę po gębie to lekarz może stwierdzić, że byłem niepoczytalny w tym momencie albo i nie.

 • GAZDA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2019 16:43 ~GAZDA

  bardzo surowo ukarać, BARDZO SUROWO

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2019 16:03 ~qperNIK

  No i super. Niepoczytalny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »