Informacje

27.04.2012 17:40 "Honor cenniejszy niż własne życie"

Za tydzień odsłonią pomnik Siwca

SERWISY:

Pomnik Ryszarda Siwca zostanie odsłonięty 5 maja przy ulicy imienia Siwca koło Stadionu Narodowego.

- Mijają 44 lata od heroicznego czynu Ryszarda Siwca, który, protestując przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, dokonał 8 września 1968 r. samospalenia w czasie Centralnych Dożynek na Stadionie X-lecia w Warszawie. Dziś w tym miejscu powstał Stadion Narodowy - napisał w przesłanym do PAP komunikacie sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Jak zaznaczył, Rada chce utrwalić pamięć o osobie, dla której godność człowieka, prawo narodów do samostanowienia i honor Rzeczypospolitej były cenniejsze niż własne życie. Dlatego ufundowała pomnik.

Jego uroczyste odsłonięcie nastąpi 5 maja przed południem przy ul. Ryszarda Siwca, znajdującej się koło Stadionu Narodowego od strony Wybrzeża Szczecińskiego.

Walczył w Armii Krajowej 

Ryszard Siwiec urodził się 7 marca 1909 r. w Dębicy. Studiował na Wydziale Humanistycznym lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, a po przeprowadzce do Przemyśla podjął pracę w Urzędzie Skarbowym. Podczas II wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Po jej zakończeniu odrzucił propozycję posady nauczyciela historii, nie chcąc uczyć zafałszowanej wersji dziejów i został księgowym w Spółdzielczej Wytwórni Win. Zajmował się także ogrodnictwem i hodowlą kur, by utrzymać liczną rodzinę.

Dramatyczny protest

Siwiec nie potrafił zaakceptować wprowadzonego w Polsce ustroju komunistycznego i starał się ukazać prawdę o PRL-u w ulotkach podpisywanych Jan Polak. Interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji skłoniła go do dramatycznego kroku. 8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia, w obecności przywódców partii, dyplomatów i 100-tysięcznej publiczności oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił krzycząc: Protestuję!

Przed samospaleniem rozrzucił ulotki z apelem protestacyjnym. Nie przeżył dramatycznego czynu. Zmarł 12 września 1968 r. w szpitalu w wyniku oparzeń.

Spoczął na cmentarzu w Przemyślu. Przed wyjazdem do stolicy napisał testament i nagrał antykomunistyczny manifest. Napisał także pożegnalny list do żony.

Ostatnia korespondencja została przejęta przez SB, a żona otrzymała list dopiero po 20 latach.

PAP//bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2012 16:41 ~chris

  Fajnie, ze ma pomnik ale mial tez liczna rodzine.POzdro

 • jano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2012 16:10 ~jano

  Szyszek z Wawy
  masz racje wyjałeś mi to z ust.
  Brawo !wiecej takich myśli.

 • bezradna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2012 15:36 ~bezradna

  Sztandarowa budowla Stadionu Narodowego, dopieszczanego, pucowanego; odnawiany Most Poniatowskiego i wiadukt; z jednej strony Stadionu pomnik, a z drugiej, tej bardziej widocznej, można by rzec - frontowej ... opuszczona, zardzewiała buda prywatnego kantoru złota, której szpetny widok nikogo nie razi .... Hmm, dziwne, bardzo dziwne ....
  TAKI ZARDZEWIAŁY BLASZAK BĘDZIE WSPANIAŁĄ I BARDZO WYMOWNĄ WIZYTÓWKĄ STOLICY KRAJU - GOSPODARZA EURO 2012.
  W TYM MOMENCIE wstyd mi, że jestem mieszkanką Warszawy i Pragi, bo przecież ja sama nie mogę nawet tknąć tej budy ;(

 • szalupowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2012 07:02 ~szalupowy

  Cała para w pomniki. Nie ma innych społecznych potrzeb. Bez namysłu i do tyłu. Tak trzymać. Pod wiatr.

 • uspakojsja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2012 20:28 ~uspakojsja

  przykry jest ten stan, że prawie każdy artykuł, który tylko troszeczkę poruszy temat historyczny bądź polityczny rozpoczyna walkę słowną na temat beznadziejnej współczesnej polityki Polski. Szkoda nerwów na to wszystko! Uspokójcie się ;-)

 • Naoczny świadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 20:38 ~Naoczny świadek

  Ja z "pomnikowym" gloryfikowaniem pana Siwca byłbym jednak ostrożny. W trzy czy cztery miesiące po wprowadzeniu stanu wojennego, pod budynkiem Telewizji na Woronicza jakiś facet też oblał się benzyną i groził samospaleniem, żądając rozmowy w sprawie zniesienia tegoż stanu. Dzięki sprawnej i sprytnie przeprowadzonej akcji wezwanych strażaków w ciągu paru sekund został całkowicie i bezboleśnie "spacyfikowany" i w asyście milicji odwieziony karetką pogotowia do szpitala psychiatrycznego. Z tego co wiem, swojego czynu po raz drugi już nie powtórzył, bo gdyby powtórzył, to zapewne faktu nie udało by się ukryć. Czy gdyby wówczas strażakom się nie udało i facet by się podpalił, to też dziś był by "bohaterem narodowym" ?

 • Szyszek z Wawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 19:44 ~Szyszek z Wawy

  do "bc52" - człowieku weź Ty się lepiej zastanów co by się działo jakby partia psychicznie chorych czyt. PIS doszła by do władzy... Od razu wojna z Rosją przez jednego małego kurdupla który już dawno powinien odpuścić sobie politykę. Rozumiem, że strata bliźniaka cholernie boli ale NIECH ON SIĘ NIE WYPOWIADA W IMIENIU CAŁEGO NARODU bo wiekszość ludzi w polsce go nie popiera!!!!

 • bc52

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 18:47 ~bc52

  oby nie było więcej takich protestów...ale dzięki obecnej władzy może stać się jeszcze gorzej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »