Informacje

24.06.2011 06:08 mapa utrudnień

Za mało remontów? Czas na chodniki w Al. Jerozolimskich

SERWISY:

Drogowcy w ciągu paru tygodni zaczną remont wyboistych chodników w Alejach Jerozolimskich od Dworca Centralnego aż po most Poniatowskiego. - Skala remontu jest ogromna - przyznaje rzecznik ZDM, Adam Sobieraj. Ale prace zostaną wykonane pospiesznie - pod kątem Euro 2012. Remont skończy się - już w październiku tego roku.

Informacja, która normalnie powinna cieszyć, teraz - po zamknięciu Świętokrzyskiej i w perspektywie kolejnych utrudnień związanych z budową II linii metra - niektórych może przestraszyć. Szykują się kolejne prace budowlane w samym centrum. Na całym śródmiejskim odcinku Alej Jerozolimskich zostanie wymieniona nawierzchnia. Remont jest związany z przygotowaniami do Euro 2012.

Na Euro, więc na szybko

A raczej nie remont, tylko - w języku drogowców - "odtworzenie stanu istniejącego". Czyli mówiąc ładnie - lifting. Będzie nowe oświetlenie, płyty chodnikowe, a na miejsach parkingowych zostanie ułożona kostka brukowa, którą drogowcy zdjęli podczas remontu Emilii Plater. Projektu jednak nie ma. Będzie powstawał na gorąco, w czasie prac - dowiedził się portal tvnwarszawa.pl.

- To nie jest skomplikowana inwestycja - tłumaczy Sobieraj. Nie ukrywa, że chodzi o pieniądze i czas. 

Możliwe roszady przystankowe

Prace w Jerozolimskich mogą się łączyć z utrudnieniami dla pasażerów. Kiedy robotnicy zajmą chodniki, trzeba będzie prawdopodobnie przesunąć przystanki. Piszemy "prawdopodobnie" - bo ZTM nie dostał jeszcze nowego projektu organizacji ruchu i nie zaczął planować ewentualnych zmian. Na razie rzecznik Andrzej Skwarek mówi właśnie o ewentualnym przesunięciu.

- Nie ma możliwości, żeby były zlikwidowane przystanki w Alejach Jerozolimskich - informuje. Potwierdza to Adam Sobieraj z ZDM, zaznacza jednak, że być może pasażerowie będą musieli czasem nadłożyć nieco drogi.

Kierowcom dadzą spokój

Kierowcy, doświadczeni zamknięciem Świętokrzyskiej i Prostej raczej nie mają się czego obawiać. Jak ustalił portal tvnwarszawa.pl remont nie zahaczy o jezdnię. Mogą być tylko czasowe trudności z parkowaniem na tym odcinku Alej.

Bariery zostają, przynajmniej niektóre

Drogowcy nie skonsultowali się na razie w sprawie tej inwestycji ani z MPWiK (właścicielem wystających albo pozapadanych studzienek) ani z właścicielami przylegających do miejskiego chodników (a tych w Alejach nie brakuje). - Na pewno będziemy rozmawiać z inwestorami sieci. Nie pierwszy raz w ten sposób to robimy - tyle jest w stanie obiecać Sobieraj.

Konsultacje społeczne przebiegły szybko. Godzinny spacer alejami z Szalonym Wózkowiczem (Markiem Sołtysem), Rafałem Muszczynko z Zielonego Mazowsza oraz Adamem Zającem z SISKOM i oświadczenie, że inwestycja zaraz ruszy, ale może jeszcze da jakieś postulaty uwzględnić. Nieco zaskoczeni obecni dostali też zaproszenie na budowę.

Jakie bariery mają szansę zniknąć? Na przykład wysokie krawężniki i oczywiście pofalowana nawierzchnia. Będzie też różnica poziomów między miejscami parkingowymi a chodnikiem - ma zniechęcić kierowców do zawłaszczania tego, co należy się pieszym.

- Ale będą absurdy - zwracali uwagę społecznicy. Na kompleksowe myślenie o tym fragmencie Alej nie ma co liczyć. Inwestor poprawi tylko mały wycinek, tak że wózkowicze - mimo równych chodników - nadal będą napotykać bariery. Na przykład przy schodach obok PKP Powiśle drogowcy wymienią chodnik, ale już stara płyta między nim i schodami zostanie. Zajmuje się nią inny wydział ZDM niż ten, który prowadzi modernizację Alej. Tak samo jest z psującymi się podnośnikami na rondzie Dmowskiego, które zmuszają niepełnosprawnych ruchowo do wyjeżdżania na skrzyżowanie czy niedostosowanymi przejściami podziemnymi przy Dworcu Centralnym. Raczej nie da się nic poradzić na trudną do pokonania na wózku nierówność u zbiegu Alej z Emilii Plater - orzekł inwestor - bo kryjące się pod nią podwyższenie należy do konstrukcji dworca.

- Martwi mnie to, bo nadal niedostępne dla nas będą trzy ważne skrzyżowania: z Jana Pawła, Emilii Plater i Marszałkowską - mówi Marek Sołtys, Szalony Wózkowicz.

I chociaż Zarząd obiecuje, ze wyrówna "pod linijkę" łączenia miejskiego chodnika z tymi, należącymi do innych właścicieli, to obecni na spacerze byli pełni obaw. - Można by też zrobić wjazdy do sklepów przy Jerozolimskich, po prostu podnieść nieco w tym miejscu chodnik w formę podjazdu - proponował Sołtys. Tego drogowcy jednak nie mają w planach.

Milena Zawiślińska


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KarolJuve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2011 10:26 ~KarolJuve

  Mogę wiedzieć - Po co znowu zamyka się Most trasy WZ???!!!

 • Gierek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2011 01:48 ~Gierek

  Jak za Gierka,przed Euro pomalują trawę na zielono,przypudrują,przyczepią na agrafkę-jakoś wytrzyma.A po euro,wszystko się rozsypie...

 • chodniczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2011 14:36 ~chodniczek

  Jeśli ma to wyglądać jak z tą kostką co się zaraz rozpada po ułożeniu to trzeba poczekać do maja 2012 roku- może do czerwca będzie ładniej wyglądało.

 • romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 22:41 ~romek

  A kiedy remont chodnika na północno-zachodnim narożniku Niepodległości i Nowowiejskiej? Orła mozna wywinąć na tych falujących i zniszczonych płytach.

 • Nova.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 22:17 ~Nova.

  No tak, teraz na niecały rok przed Euro budzą się władze miaste z remontami. Wszystko na raz. Zamykają ulice, bo budują metro, zamukają stacje metra, bo montuja guzki, likwidują część linii komunikacji miejskiej, bo tory zerwali, likwidują ruch pieszych, bo chodniki robią. Pozostaje jeszcze droga powietrzna, chyba że ktoś będzie chciał rozganiać chmury...

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 18:57 ~wwa

  Oczywiscie zaraz sie znajda tacy, ktorym bedzie przeszkadzac ze nie ma gdzie przejsc ;)

 • filip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 15:04 ~filip

  mam nadzieję, że jednak położą coś bardziej reprezentatywnego niż kostkę downa

 • Rachel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 14:51 ~Rachel

  Ręka rękę myje.Trzeba wykorzystać maksymalnie ten czas.Wiadomo od wieków jaka nacja miała najlepszy łeb do interesów.

 • kiti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 12:04 ~kiti

  a może ktoś przy okazji od razu choć po 1 stronie wytyczy ścieżkę rowerową? Jak odciążyć centrum z samochodów jak tam nie da się jeździć rowerem!!!!

 • teddy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 11:58 ~teddy

  super, w końcu ktoś się wziął za odbudowywanie i remontowaniu tych obskurnych ulic, brawo władza!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »