Informacje

29.03.2013 06:00 Trasę trzeba uciszyć

Za duży hałas na S8. Będą podwyższać ekrany?

SERWISY:


Z analizy porealizacyjnej warszawskiego odcinka S8 wynika, że hałas na trasie przekracza normy. Sporządzony z rocznym opóźnieniem raport został wreszcie przekazany marszałkowi województwa, który zdecyduje, kiedy i jak poprawić akustykę trasy.

- Wykonaliśmy analizę i przekazaliśmy ją do urzędu marszałkowskiego. Było 16 punktów pomiarowych na całym odcinku trasy. Przekroczenia wykazano w trzech: okolicach ulic Szeligowskiej, Narwik i Gołąbkowskiej - mówi tvnwarszawa.pl Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jeszcze w lipcu 2011 roku tematem interesował się wojewódzki inspektor ochrony środowiska, który wykonał swoją kontrolę po sygnałach od mieszkańców. Kompleksowa analiza porealizacyjna miała być gotowa do końca 2011 roku. Jak tłumaczyć roczny poślizg w jej wykonaniu?

- Analiza wykonana przez firmę Sepo powstała w terminie, czyli do końca 2011 roku. Jednak wykonawca nie wykazał się właściwą starannością, więc wezwaliśmy go do uzupełnienia dokumentacji – tłumaczy Małgorzata Tarnowska. Zwraca także uwagę, że poprawki wymusiła zmiana przepisów prawa. - Nowa dokumentacja została przygotowana przy uwzględnieniu zapisów rozporządzenia ministerstwa środowiska z października 2012, zmieniających normy hałasu – dodaje.

Będą podwyższać ekrany?

Najprostszą metodą ograniczenia hałasu jest podwyższenie ekranów akustycznych i właśnie takie rozwiązanie postuluje firma pracująca na zlecenie GDDKiA.

Tego domaga się też Urszula Kierzkowska, radna sejmiku Mazowsza, a jednocześnie burmistrz Woli.

- Przesłaliśmy odpowiednie pisma do marszałka, ale nie ma co ukrywać, jesteśmy w tej sprawie tylko petentem. Nie mamy mocy sprawczej, możemy tylko negocjować – przyznaje Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa Woli.

Za podwyższeniem ekranów w rejonie ul. Narwik lobbuje z kolei Bemowo. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego dopuszczono do budowy bloku w tak bliskim sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu. - Pozwolenie na budowę było wydane w 2002 roku. Ciężko mówić o czyjejkolwiek odpowiedzialności, jeśli chodzi o urzędników. Jeśli właściciel działki spełni wszystkie wymogi proceduralne, urząd nie ma możliwości niewydania pozwolenia – przekonuje Mariusz Gruza, rzecznik Bemowa.

Czekają na RDOŚ

Pod koniec grudnia raport trafił na biurko marszałka województwa Adama Struzika. - Teraz czekamy nad jego decyzję. Od zdecyduje, jak mamy zabezpieczyć tereny, w których przekroczono granice hałasu – wyjaśnia Tarnowska. Ile czasu na podjęcie odpowiednich kroków ma marszałek? Nie wiadomo. - Przepisy nie określają takiego terminu – twierdzi rzeczniczka GDDKiA.

- Analiza porealizacjyna drogi S8 została przekazana marszałkowi tylko do wiadomości. Dotychczas Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie nie przekazał analizy wraz ze swoim stanowiskiem, w celu umożliwienia podjęcia stosownych działań - zastrzega Joanna Czechowicz-Bieniek z biura prasowego urzędu marszałkowskiego. - Marszałek podejmie stosowne działania po otrzymaniu stanowiska RDOŚ - dodaje.

Najdroższa trasa w Polsce

Trasa S8 to najdroższa trasa w Polsce. 10 kilometrów kosztowało ponad dwa miliardy złotych. Jeszcze przed jej otwarciem okazało się, że jakość nie idzie w parze z ceną. GDDKiA zarzuciła wykonawcy liczne niedoróbki. Najpoważniejsze dotyczyły grubości warstw biutumicznych i zawartości asfaltu w warstwach bitumicznych.

bako//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wioletta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2014 17:28 ~wioletta

  a dodatkowych ekranów jak nie było tak nie ma...

 • Gubi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 21:28 ~Gubi

  Pewnie producent ekrenów pomógł zebrać podpisy

 • Kaśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 11:01 ~Kaśka

  proponuje patrzeć gdzie się kupuje mieszkanie,a nie teraz marudzić i narzekać, że jest głośno ,
  większość osiedli na bemowie w sąsiedztwie trasy powstawało kiedy plany budowy drogi były bardzo zaawansowane i było wiadomo jaki będzie jej przebieg;
  developer pobudował, ludzie sobie w niskich cenach kupili a teraz wszyscy mają płacić za ochronę akustyczną tych osiedli bo im za głośno...takie rzeczy to tylko chyba w Polsce mamy

 • bro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 10:33 ~bro

  trzeba zastąpić gładkie kamienne płyty, którymi wyłożone są ściany wykopu materiałem pochłaniającym i nieodbijajacym hałasu to od razu będzie ciszej.

  Z resztą te płyty to i tak jest jakiś przekręt w tym miejscu.. Często nie obkłada się nimi elewacji budynków bo są zbyt drogie, a tu trafiły na ściany drogi :S

 • Orzelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2013 10:26 ~Orzelek

  Proponuję wykonać nowe ekrany na wysokość 20 m a na szczycie wykonać ścieżkę spacerową jak na wielkim murze chińskim. Tylko może tym razem bez szyb z przyklejonymi jaskółkami. Będzie to wielka atrakcja turystyczna.

 • smi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2013 20:57 ~smi

  Mieszkam w bezpośredniej bliskości trasy i moim zdaniem ważne jest również uszczelnienie ekranów, miedzy podłożem(ziemią) a dolną krawędzią, gdzie są szpary, przez które przedostaje się całkiem sporo hałasu.

 • lolz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2013 16:53 ~lolz

  ja bym zamknął dla ruchu... albo ograniczenie do 60km/h aby było ciszej...

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2013 15:07 ~Wawka

  W Jerozolimskich i na Marszałkowskiej też mieszkańcy mają głośno ........ o Al. JP II nie wspomnę.

 • Narwik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2013 15:03 ~Narwik

  Podwyższyć ? Śmiechu warte. Najpierw może trzeba mieć co podwyższać? Na osiedlu przy Narwik niema ich wcale i nie chodzi tylko o blok, który stoi najbliżej! Chodzi o całe osiedle! Normy nie są przekroczone ciut, ciu, tylko drastycznie. Jak "rzetelny dziennikarz" może robić felieton tak jakby podwyższenie dotyczyło parku i lasku? W ten sposób wypacza Pan rzeczywistość. W kilku newralgicznych punktach nie ma ekranów, nie przeszkadza to tylko czasami jak się pójdzie do parku, tylko w codzienności bytu.

 • tvn wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2013 14:34 ~tvn wwa

  Szramex~Szramex

  Kto do cholery cenzuruje moje wpisy?

  Palikociarnia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »